KurdowieW
Kurdowie

Kurdowie – naród pochodzenia indoeuropejskiego, zamieszkujący przede wszystkim krainę zwaną Kurdystanem, podzieloną pomiędzy Turcję, Irak, Iran i Syrię. Odosobnione enklawy Kurdów żyją także w tureckiej Anatolii, wschodnim Iranie, w korytarzu oddzielającym Armenię od okręgu Górskiego Karabachu oraz Afganistanie. Spora diaspora kurdyjska rozsiana jest po świecie, większe skupiska znajdują się w Niemczech, Francji, Szwecji i Izraelu. Są inne większe narody bez własnych państw, na przykład Tamilowie w Indiach i na Sri Lance, Kurdowie są jednak największym narodem tak aktywnie działającym na rzecz samostanowienia.

Guram AdżojewW
Guram Adżojew

Guram Zacharowicz Adżojew, ros. Гурам Захарович Аджоев – rosyjski piłkarz pochodzenia kurdyjskiego, grający na pozycji pomocnika lub napastnika.

Bakr SidkiW
Bakr Sidki

Bakr Sidki – iracki wojskowy i polityk pochodzenia kurdyjskiego, współautor zamachu stanu w Iraku w 1936.

Muhammad Sa’id Ramadan al-ButiW
Muhammad Sa’id Ramadan al-Buti

Muhammad Sa’id Ramadan al-Buti – uczony sunnicki, który zginął w wyniku eksplozji bomby podczas wojny domowej w Syrii. Przyczyny i okoliczności jego śmierci pozostają kontrowersyjne.

Bahman GhobadiW
Bahman Ghobadi

Bahman Ghobadi – irański reżyser, scenarzysta i producent filmowy.

Alan KurdiW
Alan Kurdi

Alan Kurdi lub Aylan Kurdî – trzyletni syryjski uchodźca pochodzenia kurdyjskiego, który utonął wraz z matką i bratem przy próbie przepłynięcia morza Śródziemnego z tureckiej wioski Akyarlar do greckiej wyspy Kos podczas kryzysu migracyjnego w Europie. Zdjęcia jego ciała wyrzuconego na plażę obiegły międzynarodowe media, znajdując się na okładkach ponad 70 gazet, wywołując wstrząs światowej opinii publicznej i w wyniku nasilonej krytyki, wpłynęły na politykę migracyjną niektórych państw. Pogrzeb rodziny odbył się 4 września 2015, zgodnie z życzeniem ojca chłopca, Abdullaha Kurdi w ich rodzinnym mieście Kobane, w którym podczas walk z Państwem Islamskim zginęło 16 członków jego rodziny.

Porozumienie w Algierze (1975)W
Porozumienie w Algierze (1975)

Porozumienie w Algierze – porozumienie zawarte w Algierze 13 marca 1975 między Irakiem i Iranem. Dotyczyło one sporu o granicę obu państw na Szatt al-Arab oraz kwestii wspierania przez Iran Kurdów irackich. Wbrew postanowieniom umowy Irak wypowiedział ją jednostronnie w 1980.

Powiat kurdystańskiW
Powiat kurdystański

Powiat kurdystański – jednostka administracyjna sowieckiej republiki Azerbejdżanu istniejąca w latach 1923-1929. Powiat kurdystański nie był obdarzony żadną formą autonomii, choć początkowo władze ZSRR przejawiały takie zamiary.

Sıla ŞahinW
Sıla Şahin

Sıla Şahin - - turecko-niemiecka aktorka i modelka, pochodzenia kurdyjskiego.