
Arktyka – obszar Ziemi otaczający biegun północny. Jej granice określa się w różny sposób.

Gibraltar graniczy z Hiszpanią na odcinku około 1,2 km. Rozdziela je zdemilitaryzowana strefa neutralna, gdzie wybudowano sztuczny pas startowy gibraltarskiego lotniska i zabudowania lądowego przejścia granicznego pomiędzy Gibraltarem i Hiszpanią, które znajduje się w mieście La Línea de la Concepción.

Granica pomiędzy Hiszpanią a Marokiem – linia oddzielająca terytorium Maroka od hiszpańskich posiadłości w Afryce Północnej, biegnąca na odcinku około 19 km.

Moresnet – istniejące w latach 1815-1919 terytorium sporne o powierzchni 270 hektarów położone między Niemcami i Belgią, 7 km na południowy zachód od Akwizgranu.
Pas neutralny polsko-litewski – pas zdemilitaryzowany pomiędzy Litwą Środkową, później Rzeczpospolitą Polską, a Republiką Litewską, utworzony 17 grudnia 1920 r. w wyniku układu kowieńskiego, a zlikwidowany 22 maja 1923 r. Rozciągał się, pasem średniej szerokości 6 km od Podbrodzia do Olkienik, a dokładnie od linii Janiszki – Orniany na północy, do linii Jakańce – Deksznia na południu. Granice pasa zostały ustalone przez Wojskowy Komitet Kontroli Ligi Narodów w celu rozdzielenia walczących wojsk po zajęciu 8 października 1920 r. Wilna przez gen. Lucjana Żeligowskiego i proklamowaniu Litwy Środkowej.

Saudyjsko-kuwejcka strefa neutralna, znana też jako „strefa podzielona” – terytorium neutralne o powierzchni 5770 km² między granicami Arabii Saudyjskiej i Kuwejtem, która znajduje się poza obszarem tych dwóch państw na mocy protokołu z Uquair z grudnia 1922, który stanowił że: rząd Królestwa Nadżdu [od 1932 Arabia Saudyjska] i Kuwejtu będą mieć równe prawa, aż dzięki uprzejmości rządu Wielkiej Brytanii zostanie osiągnięte kolejne porozumienie między Nadżdem a Kuwejtem na ten temat.

Strefa Neutralna między Irakiem a Arabią Saudyjską, Strefa Neutralna między Arabią Saudyjską a Irakiem, Saudyjsko-Iracka Strefa Neutralna – obszar bezpaństwowy o powierzchni 7044 km² na Półwyspie Arabskim położony między terytoriami Iraku i Arabii Saudyjskiej, stykający się z granicami: kuwejcko-saudyjską i kuwejcko-iracką.

Tanger – miasto w północnym Maroku, port nad Cieśniną Gibraltarską, siedziba administracyjna regionu Tanger-Tetuan-Al-Husajma. W 2014 roku liczyło ok. 948 tys. mieszkańców.