Druga MiędzynarodówkaW
Druga Międzynarodówka

Druga Międzynarodówka była międzynarodowym stowarzyszeniem partii i organizacji socjalistycznych. Organizacja powstała 14 lipca 1889 roku w Paryżu. Została założona przez partie socjaldemokratyczne z Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec i Belgii. Kontynuowała pracę rozwiązanej Pierwszej Międzynarodówki, z której wykluczono zwolenników silnego ruchu anarchosyndykalistycznego.

Armeńska Federacja RewolucyjnaW
Armeńska Federacja Rewolucyjna

Armeńska Federacja Rewolucyjna znana również jako dasznacy – ormiańska centrolewicowa partia polityczna założona w 1890 roku przez działaczy marksistowskich, wówczas na czele partii stali Kristapor Mikaelian, Stepan Zorian i Simon Zawarian. W okresie istnienia Radzieckiej Armenii partia skupiła wokół siebie ormiański ruch niepodległościowy i przyjęła do doktryny partyjnej elementy narodowe. Partia działa w Armenii, Górskim Karabachu i w krajach, gdzie obecna jest diaspora ormiańska, zwłaszcza w Libanie, gdzie jest reprezentowana w parlamencie. Obecnie AFR jest pełnoprawnym członkiem Międzynarodówki Socjalistycznej.

Czeska Partia SocjaldemokratycznaW
Czeska Partia Socjaldemokratyczna

Czeska Partia Socjaldemokratyczna – socjaldemokratyczna partia polityczna w Czechach, skrótowo określana jako „demokracja socjalna”.

Polska Partia SocjalistycznaW
Polska Partia Socjalistyczna

Polska Partia Socjalistyczna (PPS) – polska partia polityczna o charakterze niepodległościowym, socjalistycznym i pracowniczym, założona w listopadzie 1892 podczas tzw. zjazdu paryskiego jako Związek Zagraniczny Socjalistów Polskich. Jedna z najważniejszych w Polsce sił politycznych aż do 1948.

Polska Partia Socjalno-Demokratyczna Galicji i Śląska CieszyńskiegoW
Polska Partia Socjalno-Demokratyczna Galicji i Śląska Cieszyńskiego

Polska Partia Socjalno-Demokratyczna Galicji i Śląska Cieszyńskiego, do 1897 Galicyjska Partia Socjaldemokratyczna, zwana też Socjaldemokratyczną Partią Galicji – legalna partia socjalistyczna, utworzona w 1892 we Lwowie. Formalnie stanowiła krajową organizację Socjaldemokratycznej Partii Austrii, choć w rzeczywistości powiązania z nią były luźne. W 1919 połączyła się z partiami innych zaborów w jednolitą Polską Partię Socjalistyczną.

Socjaldemokratyczna Partia AustriiW
Socjaldemokratyczna Partia Austrii

Socjaldemokratyczna Partia Austrii – jedna z największych austriackich partii politycznych, działająca od 1889 z przerwą w latach 1934–1945. Do 1934 nosiła nazwę Socjaldemokratyczna Partia Robotnicza Austrii, a w latach 1945–1991 Socjalistyczna Partia Austrii.

Socjaldemokratyczna Partia NiemiecW
Socjaldemokratyczna Partia Niemiec

Socjaldemokratyczna Partia Niemiec – najstarsza z działających w Niemczech partia polityczna, zarazem jedna z najstarszych i największych partii politycznych na świecie. Z liczbą ponad 500 tys. członków jest najliczniejszą partią współczesnych Niemiec. Założona w 1863 r., do 1891 r. działała pod nazwą Socjalistyczna Partia Robotnicza (SAP). Założenia i program polityczny oparte są na ideałach socjaldemokratycznych i neoliberalnych. Członkowie partii, którzy nie ukończyli 35. roku życia, skupiają się w organizacji Jusos.

Socjalistyczna Partia AmerykiW
Socjalistyczna Partia Ameryki

Socjalistyczna Partia Ameryki – partia polityczna istniejąca i działająca w Stanach Zjednoczonych w latach 1901–1972.