AstronomW
Astronom

Astronom lub astrofizyk – naukowiec, którego obszarem badań jest astronomia lub astrofizyka.

Maria CunitzW
Maria Cunitz

Maria Cunitz lub Maria Cunitia, inne wersje nazwiska: Cunitiae, Kunicia, Kunic, Kunicka – śląska astronom, autorka pracy Urania propitia, będącej udoskonaleniem Tablic rudolfińskich Keplera.

Ivan Dizma Florjančič de GrienfeldW
Ivan Dizma Florjančič de Grienfeld

Ivan Dizma Florjančič de Grienfeld – słoweński matematyk, astronom, geodeta i kartograf.

Dawid GansW
Dawid Gans

Dawid Gans, także zapisywane jako Ganz – żydowski historyk, astronom, geograf i matematyk. Pobierał nauki w Bonn, Frankfurcie, Krakowie i Pradze, gdzie ostatecznie osiadł. Był jednym z niewielu Żydów swej doby, którzy zajmowali się świecką nauką; pozostawał w kontakcie m.in. z Tychonem Brache i Johannesem Keplerem. W dziele Magen Dawid krytykował teorię heliocentryczną Kopernika, skłaniając się ku teorii geocentrycznej Klaudiusza Ptolemeusza. Napisał również niewydaną geografię Izraela, jednak jego największym dziełem była kronika Cemach Dawid wydana w Pradze w 1592 roku w dwóch księgach: pierwszą poświęcił historii Żydów, drugą – historii miejscowej. Została ona przełożona na łacinę i jidysz. Pochowany na Starym cmentarzu żydowskim w Pradze.

Pedro Nunes (uczony)W
Pedro Nunes (uczony)

Pedro Nunes (1502–1578) – portugalski matematyk, astronom, lekarz i kartograf. W 1542 roku podał teorię loksodromy. Zajmował się udoskonalaniem wskazań przyrządów pomiarowych. Był królewskim kartografem, profesorem uniwersytetów w Lizbonie i Coimbrze.

Johannes Phocylides HolwardaW
Johannes Phocylides Holwarda

Johannes Phocylides Holwarda także: Jan Fokkesz, Jan Fokker, Johann Holwarda, Johannes Fokkes Holwarda, Jan Fokkens Holwarda, Jan Fokkes van Holwerd – fryzyjski astronom, lekarz, filozof i logik.

Francisco Ruiz LozanoW
Francisco Ruiz Lozano

Francisco Ruiz Lozano – peruwiański wojskowy, matematyk i astronom.

Uług BegW
Uług Beg

Uług Beg, czagat. الغ‌ بیگ, – władca z dynastii Timurydów, w latach 1409–1447 namiestnik Mawarannahru, od roku 1447 samodzielny sułtan, znany przede wszystkim ze swojej działalności i patronatu w dziedzinie astronomii i matematyki.