
Jean Le Rond d’Alembert – francuski filozof, fizyk i matematyk. Przedstawiciel epoki oświecenia.

Raymond Aron – francuski filozof, socjolog, teoretyk polityki i publicysta polityczny.

Gaston Bachelard – francuski filozof nauki i poezji, który mimo niskiego pochodzenia i samouctwa osiągnął największe zaszczyty w Akademii Francuskiej. Miał wpływ na wielu późniejszych filozofów francuskich takich jak Michel Foucault, Louis Althusser, Dominique Lecourt i Jacques Derrida.

Louis Eugene Maria Bautain – francuski teolog i filozof. Główny przedstawiciel fideizmu.

Simone de Beauvoir, właśc. Simone Lucie Ernestine Marie Bertrand de Beauvoir – francuska pisarka, filozofka i feministka.
Marie-François-Pierre-Gonthier Maine de Biran – francuski filozof, znany jako Maine de Biran.

Louis Gabriel Ambroise de Bonald – francuski filozof i publicysta, teoretyk nauki o państwie, zwolennik monarchii teokratycznej. Jeden z głównych przedstawicieli tradycjonalizmu, rojalista i przeciwnik filozofii oświecenia.

Oscar Brenifier – francuski doktor filozofii i wykładowca, pisarz.

Albert Camus // – francuski pisarz, dramaturg, eseista i reżyser teatralny. Urodzony w Algierii francuskiej, tworzył swoje dzieła głównie we Francji europejskiej. Jest omylnie uważany za czołowego reprezentantanta egzystencjalizmu w literaturze i uważa się go za jednego z najwybitniejszych intelektualistów Europy w II połowie XX wieku. Był laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1957.

Sébastien-Roch Nicolas, zw. de Chamfort – francuski literat, aforysta, wolnomularz, uważany przez współczesnych za następcę Woltera, członek Akademii Francuskiej,

Emil Cioran – rumuński filozof, mizantrop. Przez większość życia związany z Francją. Wielokrotnie nominowany do literackiej Nagrody Nobla. Przedstawiciel pokolenia wybitnych rumuńskich intelektualistów, do którego należeli m.in. Mircea Eliade, Eugène Ionesco czy Constantin Noica.

Hélène Cixous fr. /elɛn siɡzu/ – francuska filozofka feministyczna, teoretyczka i krytyczka literatury, pisarka, poetka i dramatopisarka, profesor na Sorbonie. We Francji zasłynęła esejem o twórczości Jamesa Joyce’a z 1968 roku oraz wydaną w roku kolejnym autobiograficzną powieścią Dedans. Jedna z propagatorek idei écriture féminine.

Auguste Comte, Izydor Maria August Franciszek Ksawery Comte – francuski filozof i pozytywista, twórca terminu socjologia.

Étienne Bonnot de Condillac – francuski filozof i duchowny epoki oświecenia, młodszy brat Gabriela Mably.
Jean Antoine Nicolas Caritat markiz de Condorcet – francuski filozof-racjonalista, matematyk, ekonomista i polityk. Jako jeden z pierwszych w historii głosił liberalizm w ekonomii, powszechną i bezpłatną edukację, konstytucjonalizm, równouprawnienie kobiet i ludzi wszystkich ras.


Jacques Derrida – francuski filozof, uważany za przedstawiciela postmodernizmu.

René Descartes, forma spolszczona Kartezjusz, forma zlatynizowana Renatus Cartesius – francuski filozof, matematyk i fizyk, jeden z najwybitniejszych uczonych XVII wieku, uznawany również za ojca filozofii nowożytnej.
Denis Diderot – francuski pisarz, krytyk literatury i sztuki, filozof i encyklopedysta okresu Oświecenia.

Georges Didi-Huberman – francuski filozof i historyk sztuki.

Émile Durkheim – francuski filozof, socjolog i pedagog.

Bernard le Bovier de Fontenelle – francuski filozof, religioznawca, pisarz i poeta.

Charles Fourier – francuski socjalista utopijny. Uważany za twórcę terminu feminizm, którego użył po raz pierwszy w 1837 roku, a już na początku 1808 twierdził, iż rozszerzenie praw kobiet jest jedną z głównych zasad postępu społecznego. Fourier zainspirował utworzenie utopijnej wspólnoty nazywanej La Reunion, znajdującej się w okolicach dzisiejszego Dallas (Teksas), jak również kilku innych znajdujących się na terenie USA, takich jak North American Phalanx (NAP).

Pierre Gassendi, Pierre Gassend – francuski filozof.

Jean-Marie Guyau – filozof francuski, etyk i pisarz.

Françoise Héritier – francuska antropolożka.

Paul Henry Thiry, baron d’Holbach – oświeceniowy filozof francuski, ateista, encyklopedysta Wielkiej Encyklopedii Francuskiej.

Julia Kristeva – bułgarsko-francuska językoznawczyni, psychoanalityczka i filozofka.

Julien Offray de La Mettrie – francuski lekarz i filozof-naturalista.

Claude Lévi-Strauss – francuski antropolog. Twórca strukturalizmu w antropologii kulturowej.

Emmanuel Levinas, czasem Lévinas, przed zaadaptowaniem do francuskiej gramatyki: Emanuelis Levinas – filozof francuski oraz komentator Talmudu.

Bernard-Henri Lévy – francuski filozof, pisarz i scenarzysta filmowy.
Gilles Lipovetsky – francuski socjolog i filozof, badacz współczesnych przemian społecznych.

Jean-François Lyotard − francuski filozof, przedstawiciel postmodernizmu. Uznawany za ojca tego kierunku i często określany mianem „papieża” postmodernizmu.

Nicolas Malebranche – francuski filozof wywodzący się ze szkoły kartezjańskiej.

Pierre Sylvain Maréchal – francuski filozof, pisarz i publicysta, autor Kalendarza dzielnych ludzi i współautor Manifestu równych. Był ateistą i krytykiem religii. Brał udział w Sprzysiężeniu Równych. Bronił sprawy niepodległości Polski, krytykował Napoleona Bonapartego.

Jacques Maritain IPFI – francuski filozof, teolog i myśliciel polityczny, zakonnik.
Raïssa Maritain z domu Umancewa – francuska poetka katolicka i mistyczka, żona filozofa Jacques'a Maritaina, nazywana przez niego połową swojej duszy.
Achille Mbembe właśc. Joseph Achille Mbembe – kameruński filozof, teoretyk polityki, historyk i pisarz. Tematyka jego książek dotyczy głównie afrykańskiej historii i polityki.

Maurice Merleau-Ponty – francuski filozof, przedstawiciel fenomenologii i egzystencjalizmu.

Marin Mersenne – francuski minimita, teolog, filozof, matematyk i teoretyk muzyki.

Jules Michelet – historyk, pisarz i filozof francuski okresu romantyzmu.

Michel Eyquem de Montaigne [], również Michał de Montaigne – francuski pisarz i filozof-humanista; jeden z głównych przedstawicieli renesansu; 1557–1570 radca parlamentu (sądu) w Bordeaux, 1581–1585 burmistrz tamże, szlachcic. Główne dzieło: Essais (Próby) wydane w 1580 r. we Francji, w 1676 r. trafiło na indeks ksiąg zakazanych. Montaigne uważany jest za twórcę eseju, jako nowego gatunku literackiego.

Monteskiusz, właśc. Charles Louis de Secondat, baron de La Brède et de Montesquieu – francuski filozof, prawnik, wolnomularz i pisarz doby Oświecenia, członek zagraniczny Akademii Stanisława w Nancy od 1751 roku.

Étienne-Gabriel Morelly – francuski filozof, przedstawiciel komunizmu utopijnego.

Edgar Morin, właściwie Edgar Nahoum – francuski filozof, socjolog i politolog, pochodzenia żydowskiego obrządku sefardyjskiego z Azji Środkowej o dalekim pochodzeniu włoskim.

Jacqueline Pascal – cysterka z Port-Royal, siostra Blaise’a Pascala.

Jules Henri Poincaré – francuski matematyk, fizyk, astronom i filozof nauki.

Guillaume Raynal, właściwie Guillaume-Thomas Raynal (1713-1796) – francuski prezbiter, historyk, pisarz i filozof, przedstawiciel oświecenia.

Ernest Renan – francuski pisarz, historyk, filolog i filozof, orientalista, znany semitolog i badacz historii religii, zwłaszcza chrześcijaństwa.

François de La Rochefoucauld, Franciszek VI książę de la Rochefoucauld – francuski pisarz, pamiętnikarz i filozof.

Jean-Jacques Rousseau – genewski pisarz tworzący w języku francuskim, filozof, pedagog, teoretyk muzyki.

Henri de Saint-Simon – francuski historyk, filozof, ekonomista, wolnomularz, industrialista i socjalista utopijny.
Jean-Paul Charles Aymard Sartre – powieściopisarz, dramaturg, eseista i filozof francuski. Przedstawiciel egzystencjalizmu.Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 1964.

Madame de Staël, właściwie Anne-Louise Germaine Necker, baronowa de Staël von Holstein, znana również jako Germaine de Staël – powieściopisarka, filozofka genewska i publicystka francuska pochodząca z francuskojęzycznej części Szwajcarii. Jej zawdzięcza się rozpowszechnienie pojęcia romantyzmu . W czasie banicji przez Napoleona skupiła wokół siebie w szwajcarskim pałacu Coppet nad Jeziorem Genewskim krąg międzynarodowy intelektualistów, określany obecnie mianem „Grupy z Coppet", któremu przewodziła przez 15 lat, (1803-1817). Grupa ta była jednym z najważniejszych ośrodków wymiany myśli i tworzenia idei w ówczesnej Europie. Jest uważana za proto-feministkę.

Bernard Stiegler – francuski filozof, był dyrektorem Instytutu Badań i Innowacji, który założył w 2006 przy Centre Georges-Pompidou. Stał również na czele stowarzyszenia Ars Industrialis, międzynarodowej grupy refleksji, którą powołał w 2005. Jeden z najważniejszych przedstawicieli nowej filozofii francuskiej, który w centrum swojej refleksji umieścił technikę. Jego najbardziej znaną pracą jest tryptyk La technique et le temps [Technika i czas], składający się z tomów: La Faute d’Épiméthée [Wina Epimeteusza], La Désorientation [Dezorientacja] oraz Le Temps du cinéma et la question du mal-être [Czas kina a kwestia nieszczęśliwości]

Hippolyte Adolphe Taine – francuski filozof, psycholog, historyk sztuki i literatury oraz krytyk literacki. Od 1864 profesor École nationale supérieure des beaux-arts.

Pierre Teilhard de Chardin SJ – francuski teolog, filozof, antropolog i paleontolog, jezuita.
Denis Vernant –francuski filozof i logik, profesor filozofii na uniwersytecie Pierre Mendès France w Grenoble.

Voltaire, pol. Wolter, właśc. François-Marie Arouet – francuski pisarz epoki oświecenia, filozof, historyk i publicysta. Tworzył satyry, powieści, dramaty oraz „Listy”.