Lista przeglądarek internetowychW
Lista przeglądarek internetowych

Przeglądarka internetowa – program komputerowy, który służy do pobierania i wyświetlania dokumentów HTML/XHTML/XML z serwerów internetowych.

Udział przeglądarek internetowych w rynkuW
Udział przeglądarek internetowych w rynku

Czołówka najpopularniejszych przeglądarek internetowych wśród użytkowników komputerów PC przedstawia się następująco :

AmayaW
Amaya

Amaya – edytor stron internetowych, a także przeglądarka internetowa, która stanowi wolne oprogramowanie.

Arachne (przeglądarka)W
Arachne (przeglądarka)

Arachne – jedyna wciąż rozwijana przeglądarka internetowa przeznaczona do systemu operacyjnego DOS. Istnieje także wersja przeznaczona dla użytkowników systemu Linux.

AroraW
Arora

Arora – wieloplatformowa przeglądarka internetowa korzystająca z silnika WebKit, będącego częścią biblioteki programistycznej Qt.

Beonex CommunicatorW
Beonex Communicator

Beonex Communicator – pakiet i przeglądarka internetowa dla systemów Windows, GNU/Linux, FreeBSD i OS X, oparta na pakiecie Mozilla Suite, rozpowszechniana na warunkach licencji MPL.

BOLTW
BOLT

BOLT – mobilna przeglądarka internetowa firmy Bitstream dla telefonów komórkowych wyposażonych w Java ME oraz smarfonów. Do renderowania stron wykorzystuje silnik WebKit. Podobnie jak Opera Mini, po wpisaniu adresu, łączy się ze specjalnym serwerem, który kompresuje strony do 50%.

Camino (przeglądarka)W
Camino (przeglądarka)

Camino – przeglądarka internetowa dla systemu operacyjnego OS X bazująca na silniku renderującym Gecko. Program ten jest jednym z produktów Fundacji Mozilla.

ChromiumW
Chromium

Chromium – otwarty projekt przeglądarki internetowej, z którego kod źródłowy czerpią między innymi Google Chrome, Opera czy Microsoft Edge.

DilloW
Dillo

Dillo – mała, szybka i wieloplatformowa przeglądarka internetowa napisana w C z użyciem biblioteki GTK+ 1.2.x. Aby zwiększyć elastyczność przeglądarki postanowiono od następnego wydania zastosować bardziej rozbudowaną i lekką bibliotekę FLTK a nie GTK+ 2.2.x, która jest "za ciężka" dla tego projektu.

DoobleW
Dooble

Dooble to otwartoźródłowa przeglądarka internetowa na silniku WebKit i licencji open source, skupiona na ochronie prywatności. Dooble wspiera platformy FreeBSD, Linux, OS X, OS/2 i Windows, wykorzystuje biblioteki Qt do wyświetlania interfejsu użytkownika oraz kompatybilności z innymi systemami operacyjnymi i architekturami procesorów. W rezultacie Dooble powinien być przenośny na każdy system, który obsługuje OpenSSL, wątki POSIX, Qt, SQLite i inne biblioteki.

ELinksW
ELinks

ELinks - przeglądarka internetowa, działająca w trybie tekstowym. Potrafi obsługiwać tabele i ramki, można ją rozszerzać i dopasowywać do wymagań użytkownika poprzez skrypty w językach Lua i Guile. Charakteryzuje się przenośnością, istnieje wiele wersji na różne platformy sprzętowe.

Epiphany (przeglądarka)W
Epiphany (przeglądarka)

Epiphany – domyślna przeglądarka internetowa środowiska GNOME.

FaviconW
Favicon

Favicon – ikona, która pojawia się przed adresem w polu adresowym przeglądarki internetowej lub na karcie z otwartą stroną www. Ikona ta ma postać obrazka, według pierwotnych propozycji bitmapy ICO lub PNG w wymiarach 16×16 lub 32×32 pikseli, w późniejszym czasie przy braku zgodnej standaryzacji autorzy części przeglądarek samorzutnie wprowadzili obsługę innych wymiarów i formatów.

FirefoxW
Firefox

Firefox, pełna nazwa Mozilla Firefox – wieloplatformowa przeglądarka internetowa o otwartym kodzie źródłowym oparta na silniku Gecko, stworzona i rozwijana przez Mozilla Foundation, Mozilla Corporation oraz wolontariuszy. Rozpowszechniana jest na licencji MPL.

FlockW
Flock

Flock – nierozwijana już przeglądarka internetowa, pierwotnie oparta na silniku Gecko, a od wersji 3.0 na WebKit.

Galeon (przeglądarka)W
Galeon (przeglądarka)

Galeon – przeglądarka internetowa dla systemu GNU/Linux, zintegrowana ze środowiskiem GNOME. Przeglądarka ta potrzebuje do działania biblioteki GTK+.

GNU IceCatW
GNU IceCat

GNU IceCat – przeglądarka internetowa rozprowadzana przez Projekt GNU, składająca się wyłącznie z wolnego oprogramowania, jest forkiem przeglądarki Mozilla Firefox. Jest kompatybilna z systemami GNU/Hurd, GNU/Linux oraz OS X.

Google ChromeW
Google Chrome

Google Chrome, wymowa: [] – darmowa przeglądarka internetowa rozwijana przez Google. Jej kod został napisany w oparciu o rozwiązania open source częściowo oparte na innych aplikacjach, z wyjątkiem wersji na iOS. Od wydania wersji 28 przeglądarka wykorzystuje silnik Blink. Przeglądarkę tę charakteryzuje oszczędność miejsca, jakie zajmuje interfejs.

IceweaselW
Iceweasel

Iceweasel – odpowiednik przeglądarki Mozilla Firefox w dystrybucji Linuksa Debian. Powodem jego powstania był konflikt pomiędzy społecznością Debiana a Fundacją Mozilla.

Internet ExplorerW
Internet Explorer

Internet Explorer, IE – nierozwijana już przeglądarka internetowa opracowana przez amerykańską firmę Microsoft do systemów operacyjnych Microsoft Windows. Pierwsza wersja została wydana w 1995 roku jako część pakietu Microsoft Plus! do systemu Windows 95. Późniejsze wersje były dostępne do pobrania za darmo lub w ramach pakietów Service Pack do systemów operacyjnych Microsoft Windows.

K-MeleonW
K-Meleon

K-Meleon – przeglądarka internetowa oparta na stosowanym w przeglądarce Mozilla Firefox silniku Gecko. Celem projektu jest stworzenie szybkiej i natywnej przeglądarki dla systemu Microsoft Windows, podobnej do Galeona i Epiphany pod GNU/Linuksem czy Camino pod OS X.

KazehakaseW
Kazehakase

Kazehakase – lekka przeglądarka XHTML i HTML oparta na silniku Gecko oraz Apple WebCore. Wykorzystuje GTK+ 2.x, nie korzysta natomiast z bibliotek GNOME.

KonquerorW
Konqueror

Konqueror – zintegrowana przeglądarka internetowa i menedżer plików wchodząca w skład środowiska KDE systemów operacyjnych Unix, GNU/Linux i Windows. Wchodzi w skład KDEBase.

LinksW
Links

Links – przeglądarka internetowa pracująca w trybie tekstowym i graficznym w środowisku systemów operacyjnych Linux, Unix, OS/2, AtheOS, BeOS, FreeMiNT i Microsoft Windows.

Lynx (przeglądarka)W
Lynx (przeglądarka)

Lynx – przeglądarka internetowa pracująca w trybie tekstowym w środowisku systemów operacyjnych Microsoft Windows, Unix, Linux, OpenVMS, AmigaOS, DOS i OS/2, dzięki czemu można jej używać na wielu typach komputerów.

MaxthonW
Maxthon

Maxthon – hybrydowa przeglądarka internetowa, używająca do wyświetlania stron www silnika WebKit oraz, dla stron niezgodnych ze standardami, silnika Trident. W dniu 14 lipca 2016 eksperci bezpieczeństwa firmy Exatel odkryli, że przeglądarka ta zachowuje się jak spyware – szpieguje użytkowników.

Microsoft EdgeW
Microsoft Edge

Microsoft Edge – przeglądarka internetowa firmy Microsoft. Oficjalnie zaprezentowana 21 stycznia 2015 roku, a pierwszy raz wydana w wersji testowej 30 marca 2015 roku. Dostępna dla systemu Windows 10, którego premiera odbyła się 29 lipca 2015 roku. Microsoft Edge jest domyślną przeglądarką nowego systemu Microsoftu, zastąpiła Internet Explorer 11 i obsługuje komputery PC, tablety, konsole Xbox One oraz smartfony. Przeglądarka ta jest dostępna dla starszych wersji systemu Windows. Jest dostępna na Androida, iOSa, macOSa, Windows 7, Windows 8.x oraz Windows 10. Od wersji 79 przeglądarka wykorzystuje silnik Blink na większości platform.

Midori (przeglądarka)W
Midori (przeglądarka)

Midori – przeglądarka internetowa oparta na silniku WebKit i wykorzystująca bibliotekę GTK+. Zgodnie z założeniami twórców, przeglądarka ma być szybka i wykorzystywać niewiele zasobów komputera.

MosaicW
Mosaic

Mosaic – jedna z pierwszych, działających w trybie graficznym przeglądarek internetowych, zapewniających dostęp do sieci WWW.

NetFrontW
NetFront

NetFront – przeglądarka dla urządzeń mobilnych, opracowana przez japońską firmę Access Co.

Netscape NavigatorW
Netscape Navigator

Netscape Navigator – przeglądarka internetowa stworzona przez amerykańskie przedsiębiorstwo Netscape Communications Corporation. Pierwsza wersja programu pojawiła się w roku 1994, ostatnia, 9. wersja programu ukazała się w 2007. 28 grudnia 2007 AOL ogłosił wstrzymanie prac nad rozwojem aplikacji internetowych, pierwotnie poprawki bezpieczeństwa miały być wypuszczane do 2 lutego 2008 r., jednak zostały przedłużone do 1 marca 2008 r.

Nintendo DS BrowserW
Nintendo DS Browser

Nintendo DS Browser – przeglądarka internetowa Opera w wersji na konsolę Nintendo DS, znana również pod nazwą Opera DS. Swoją premierę Nintendo DS Browser miał w Japonii 24 lipca 2006 roku. W Europie nastąpiła ona 6 października 2006. Opera DS ma dwie prawie identyczne wersje. Jedyną różnicą jest zmniejszony kartridż w wersji dla Nintendo DS Lite, dzięki czemu nie wystaje on z obudowy urządzenia.

OmniWebW
OmniWeb

OmniWeb – przeglądarka internetowa stworzona dla systemu NeXTStep, od wersji 4.0 dostępna tylko dla OS X. Od początku jej istnienia używała własnego silnika renderowania, od wersji 4.5 jest oparta na silniku WebKit. tworzona przez Omni Group.

Opera (przeglądarka)W
Opera (przeglądarka)

Opera – darmowa przeglądarka internetowa, tworzona i rozwijana przez norweską firmę Opera Software ASA.

Opera GXW
Opera GX

Opera GX – specjalna wersja przeglądarki Opera przeznaczona dla graczy. Została wydana 11 czerwca 2019 na systemy Microsoft Windows i macOS przez Opera Software. Jest we wstępnym dostępie.

Opera MiniW
Opera Mini

Opera Mini – mobilna przeglądarka internetowa dla telefonów komórkowych wyposażonych w Java ME, tworzona i rozwijana przez norweską firmę Opera Software ASA.

Opera MobileW
Opera Mobile

Opera Mobile – mobilna przeglądarka internetowa przeznaczona dla urządzeń przenośnych, produkowana przez firmę Opera Software. Najnowsza stabilna wersja (v12) dostępna jest bezpłatnie na urządzenia wyposażone w system Symbian, Windows Phone i Android. Dla urządzeń z systemem Windows Mobile dostępna jest wersja 10.

Origyn Web BrowserW
Origyn Web Browser

Origyn Web Browser – przeglądarka internetowa o otwartych źródłach, oparta na silniku Webkit znanym m.in. z przeglądarek Safari czy Google Chrome. Powstała z myślą o urządzeniach takich jak telefony komórkowe, mobilne odtwarzacze multimedialne, dekodery telewizyjne i wiele innych urządzeń elektronicznych.

Otter BrowserW
Otter Browser

Otter Browser – otwartoźródłowa przeglądarka internetowa, której celem jest odtworzenie funkcjonalności i interfejsu użytkownika starych wersji Opery (12.x), korzystając ze środowiska Qt. Hasło przewodnie projektu brzmi Controlled by the user, not vice versa, co oznacza "Kontrolowana przez użytkownika, nie na odwrót", co nawiązuje do możliwości personalizacji przeglądarki. Otter Browser jest udostępniony na licencji GPL v3.

Pale MoonW
Pale Moon

Pale Moon – przeglądarka internetowa przeznaczona na systemy operacyjne Windows i Linux. Powstała na bazie kodu Firefoksa.

Przeglądarka offlineW
Przeglądarka offline

Przeglądarka offline – aplikacja służąca do kopiowania stron internetowych, co umożliwia późniejsze ich przeglądanie bez połączenia z internetem. Pliki HTML są w tym celu pobierane rekurencyjnie – aplikacja wykrywa w stronie HTML hiperłącza i podążając za nimi pobiera dalsze strony. Oprócz samej strony pobiera również wszystkie znajdujące się na niej elementy, np. obrazki, skrypty, arkusze stylów. W ten sposób uzyskuje się lokalną kopię witryny.

RekonqW
Rekonq

Rekonq – przeglądarka internetowa korzystająca z silnika WebKit, oparta na bibliotece programistycznej Qt.

RockMeltW
RockMelt

RockMelt - przeglądarka internetowa opracowana przez Tima Howesa i Erica Vishria wspierana przez założyciela Netscape Marca Andreessena.

Safari (przeglądarka)W
Safari (przeglądarka)

Safari – przeglądarka internetowa stworzona przez firmę Apple dla systemu operacyjnego OS X. Safari jest również wbudowaną przeglądarką w iPhonie, iPodzie touch i iPadzie. Od 2007 do 2012 roku dostępna była także dla systemów operacyjnych Microsoft Windows.

SeaMonkeyW
SeaMonkey

SeaMonkey – pakiet programów składający się z przeglądarki internetowej, klienta poczty, czytnika grup dyskusyjnych oraz edytora stron HTML.

ShiiraW
Shiira

Shiira – przeglądarka internetowa działająca w systemie OS X oparta na silniku WebKit. Jej kod źródłowy dystrybuowany jest na zasadach licencji BSD. Projekt jest prowadzony przez Japończyka o pseudonimie mkino.

SRWare IronW
SRWare Iron

SRWare Iron – alternatywa przeglądarki internetowej Google Chrome stworzona przez niemiecką firmę SRWare. Bazuje on na kodzie źródłowym silnika chrominium wolnego oprogramowania, tego samego którego używa również Google w swojej przeglądarce, na zasadach licencji BSD w ramach projektu Chromium.

SwfdecW
Swfdec

Swfdec – biblioteka multimedialna służąca odtwarzaniu animacji, filmów wideo oraz stron internetowych stworzonych z wykorzystaniem technologii Adobe Flash.

Swift (przeglądarka)W
Swift (przeglądarka)

Swift – natywna przeglądarka internetowa dla systemu Microsoft Windows z silnikiem WebKit. Projekt nie jest już dalej rozwijany.

Tryb prywatnyW
Tryb prywatny

Tryb prywatny – funkcja dostępna w niektórych przeglądarkach internetowych, pozwalająca na przeglądanie Internetu bez zapisywania odwiedzonych stron w lokalnej historii przeglądarki oraz bez zapisywania śladu w plikach 'cookies'.

UC BrowserW
UC Browser

UC Browser – przeglądarka internetowa stworzona przez chińską firmę UCWeb, będącą własnością Alibaba Group. Według strony StatCounter, od lutego 2018 roku jest jedną z najpopularniejszych przeglądarek mobilnych na świecie. Pierwotnie uruchomiona w kwietniu 2004 roku. Jako aplikacja J2ME, jest dostępna na wielu platformach, w tym Android, BlackBerry OS, iOS, Java ME, Symbian, Windows Phone i Microsoft Windows.

Vivaldi (przeglądarka)W
Vivaldi (przeglądarka)

Vivaldi – darmowa przeglądarka internetowa, tworzona i rozwijana przez byłego CEO firmy Opera Software ASA.

W3mW
W3m

w3m – darmowa przeglądarka internetowa rozpowszechniana na zasadach wolnego oprogramowania, obsługująca tabele, ramki, połączenia Transport Layer Security i wyświetlanie w kolorze. Na przystosowanych do tego terminalach przeglądarka wyświetla również osadzone w tekście grafiki. W większości przypadków program prezentuje strony internetowe w układzie zbliżonym do zamysłów projektowych ich twórców.

WaterfoxW
Waterfox

Waterfox – przeglądarka internetowa przeznaczona na systemy operacyjne Windows, macOS, Linux oraz Android. Powstała na bazie kodu Firefoksa.

WebPositiveW
WebPositive

WebPositive – domyślna przeglądarka internetowa w systemie Haiku od wersji R1/Alpha 2. Celem jej stworzenia było zastąpienie używanej we wcześniejszych wersjach przeglądarki BeZillaBrowser natywną przeglądarką opartą na WebKicie.

WorldWideWebW
WorldWideWeb

WorldWideWeb – pierwsza przeglądarka WWW, autorstwa Tima Bernersa-Lee, działająca w trybie graficznym. Stworzona na komputerze NeXT z systemem operacyjnym NeXTStep. W późniejszym okresie nazwę „WorldWideWeb” zmieniono na Nexus, aby uniknąć mylenia z World Wide Web.