AKPW
AKP

AKP – Afryka, Karaiby, region Pacyfiku.

Amerykańskie Towarzystwo OptyczneW
Amerykańskie Towarzystwo Optyczne

Amerykańskie Towarzystwo Optyczne – amerykańskie stowarzyszenie naukowe o charakterze globalnym, akceptujące członków z całego świata. W bibliografii światowej znane pod akronimem OSA – Optical Society of America. Posiada członków w ponad 100 krajach. Przedmiotem działania OSA jest badanie światła, rozwój dziedzin optyki i fotoniki, w wielu ich aspektach: nieliniowa, aktywna, adaptatywna, kwantowa, biomedyczna, cienkich warstw, i inne.

APECW
APEC

APEC – luźny układ integracyjny dotyczący współpracy gospodarczej krajów Azji i obrzeży Pacyfiku, powołany w 1989 r. w Canberze podczas nieformalnego spotkania 6 państw członkowskich ASEAN i Australii, Nowej Zelandii, Kanady, USA, Japonii i Korei Południowej. Sekretariat APEC został utworzony w 1993 roku i znajduje się w Singapurze. Szczyt APEC organizowany jest corocznie od 1993.

Bank Rozrachunków MiędzynarodowychW
Bank Rozrachunków Międzynarodowych

Bank Rozrachunków Międzynarodowych – najstarszy bank międzynarodowy, utworzony 17 maja 1930 roku na konferencji w Hadze, jako efekt realizacji Planu Younga. Pierwotnie jego głównym celem było zarządzanie środkami wynikającymi z reparacji wojennych Niemiec po I wojnie światowej.

Centralna Komisja Żeglugi na RenieW
Centralna Komisja Żeglugi na Renie

Centralna Komisja Żeglugi na Renie. CCNR – organizacja międzynarodowa utworzona w 1815 r. na mocy postanowień kongresu wiedeńskiego. Celem organizacji było zapewnienie przestrzegania prawa wolności żeglugi na Renie, dbanie o jej bezpieczeństwo jak i rozwój, rozstrzyganie sporów pomiędzy państwami oraz koordynowanie prac hydrotechnicznych. Jej siedzibą jest Strasburg.

Europejskie Stowarzyszenie Ogrodów Zoologicznych i AkwariówW
Europejskie Stowarzyszenie Ogrodów Zoologicznych i Akwariów

Europejskie Stowarzyszenie Ogrodów Zoologicznych i Akwariów – organizacja skupiająca najbardziej liczące się ogrody zoologiczne z całej Europy z siedzibą znajdującą się w Amsterdamie.

Federacja WschodnioafrykańskaW
Federacja Wschodnioafrykańska

Federacja Wschodnioafrykańska – zaproponowana federacja sześciu państw: Burundi, Kenii, Rwandy, Sudanu Południowego, Tanzanii i Ugandy, jako rozwinięcie istniejącej Wspólnoty Wschodnioafrykańskiej. Proces integracji postępuje od 2004 roku i 20 maja 2017 roku zaakceptowano model konfederacyjny jako stadium pośrednie.

G33W
G33

G33 – nazwa grupy krajów rozwijających się, która koordynuje działania członków w sprawach handlowych i ekonomicznych. Nazwa może celowo przypominać grupę G8. Grupa ta została stworzona, aby pomóc krajom rozwijającym się, które zmagały się z podobnymi problemami.

Grupa 77W
Grupa 77

Grupa 77 – luźna forma współpracy państw rozwijających się utworzona 15 czerwca 1964 r. Stanowi międzynarodowe forum dyskusji na temat sposobów i metod przebudowy międzynarodowych stosunków gospodarczych, w celu zwiększenia transferu środków finansowych z państw bogatej Północy na rzecz biedniejszego Południa.

Grupa AustralijskaW
Grupa Australijska

Grupa Australijska – nieformalna organizacja utworzona w 1985 roku w celu redukcji rozprzestrzeniania broni biologicznej i chemicznej poprzez kontrolę eksportu i wzajemną pomoc w ujednolicaniu państwowych przepisów eksportowych w zakresie związanym ze stosowaniem Konwencji o zakazie broni biologicznej i Konwencji o zakazie broni chemicznej.

GUAMW
GUAM

GUAM, Organizacja na rzecz Demokracji i Rozwoju – regionalna organizacja międzynarodowa, zrzeszająca cztery państwa: Gruzję, Ukrainę, Azerbejdżan i Mołdawię.

InterpolW
Interpol

Interpol – międzynarodowa organizacja policji pomagająca organom ścigania w walce z wszelkimi formami przestępczości. Działa w 194 krajach. Kieruje się czterema podstawowymi funkcjami, które zapewniają zaawansowaną technologicznie infrastrukturę wsparcia technicznego i operacyjnego w celu umożliwienia policji na całym świecie sprostania wyzwaniom przestępczości XXI wieku. Sekretariat generalny, działający w Lyonie pracuje 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu, zapewniając centralny punkt kontaktowy dla National Central Bureau (NCB) w każdym kraju członkowskim, w celu uzyskania pomocy lub informacji na temat dochodzeń transgranicznych.

IntersputnikW
Intersputnik

Intersputnik – organizacja międzynarodowa utworzona 15 listopada 1971 roku z inicjatywy ZSRR jako agenda RWPG i odpowiednik ówczesnej organizacji Intelsat. Jeden z pierwszych operatorów satelitarnych. Zajmuje się realizacją światowej sieci łączności satelitarnej.

Islamski Bank RozwojuW
Islamski Bank Rozwoju

Islamski Bank Rozwoju – finansowa organizacja międzynarodowa powołana w grudniu 1973 roku, na spotkaniu ministrów finansów państw islamskich w Dżuddzie. Głównym celem działania organizacji jest wspieranie rozwoju ekonomicznego i społecznego państw członkowskich oraz społeczności muzułmańskich zamieszkujących inne państwa, zgodnego z prawem szariatu.

Klub ParyskiW
Klub Paryski

Klub Paryski – nieformalna grupa wysokich urzędników do spraw finansów z 19 najbogatszych krajów świata, która zajmuje się usługami finansowymi, jak restrukturyzacja i umarzanie długów krajów. Dłużnicy są zwykle rekomendowani przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy, gdy zawiodą inne metody oddłużania.

Liga Państw ArabskichW
Liga Państw Arabskich

Liga Państw Arabskich – organizacja międzynarodowa utworzona 22 marca 1945 w Kairze na mocy Paktu ustanawiającego Ligę Państw Arabskich przez państwa powiązane wspólnotą języka, historii, kultury i religii. Założycielami Ligi było 6 państw: Egipt, Irak, Syria, Transjordania, Liban i Arabia Saudyjska. 5 maja 1945 do Ligi przystąpił Jemen. Powstanie Ligi było poprzedzone podpisaniem 7 października 1944 Protokołu Aleksandryjskiego na konferencji przygotowawczej w Aleksandrii, której przewodniczył premier Egiptu. Obecnie jej członkami są 22 państwa oraz Organizacja Wyzwolenia Palestyny. Siedzibą LPA jest Kair.

Międzynarodowa Agencja EnergetycznaW
Międzynarodowa Agencja Energetyczna

Międzynarodowa Agencja Energetyczna – organizacja międzynarodowa z siedzibą w Paryżu, afiliowana przy Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju 18 listopada 1974 roku podczas wychodzenia z kryzysu naftowego. MAE jest założona dla celów zapobiegania przerwom w dostawach ropy naftowej, jak również działa jako źródło informacji o statystykach dotyczących międzynarodowego rynku ropy i innych sektorów energetycznych. Do innych celów MAE należy promocja i rozwój alternatywnych źródeł energii, racjonalnych polityk energetycznych, a także wielonarodowej współpracy w zakresie technologii energetycznych.

Międzynarodowa Agencja Energii AtomowejW
Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA), International Atomic Energy Agency (IAEA) – organizacja pracująca na rzecz bezpiecznego i pokojowego wykorzystania energii jądrowej.

Międzynarodowa Karta Przestrzeni Kosmicznej i KataklizmówW
Międzynarodowa Karta Przestrzeni Kosmicznej i Kataklizmów

Międzynarodowa Karta Przestrzeni Kosmicznej i Kataklizmów – międzynarodowa inicjatywa niekomercyjnego zbierania i dostarczania danych teledetekcyjnych dotyczących katastrof i klęsk żywiołowych organizacjom zaangażowanym w pomoc poszkodowanym i ograniczeniu ich skutków.

Międzynarodowa Organizacja FrankofoniiW
Międzynarodowa Organizacja Frankofonii

Międzynarodowa Organizacja Frankofonii, Frankofonia – termin utworzony w 1880 roku przez francuskiego geografa Onésime Reclus, określający wspólnotę ludzi i państw posługujących się językiem francuskim. Obecnie jest to międzynarodowa organizacja skupiająca rządy krajów francuskojęzycznych. Tylko w kilku z tych krajów francuski spełnia rolę pierwszoplanową, w pozostałych odgrywa już pomniejszą rolę.

Międzynarodowa Organizacja KawyW
Międzynarodowa Organizacja Kawy

Międzynarodowa Organizacja Kawy, MOK – międzyrządowa organizacja zrzeszająca państwa eksportujące i importujące kawę. Powstała w 1963 dla ułatwienia współpracy międzynarodowej w tej dziedzinie handlu.

Międzynarodowa Organizacja NormalizacyjnaW
Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna

Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna (ISO) – organizacja pozarządowa zrzeszająca krajowe organizacje normalizacyjne.

Międzynarodowe Biuro Miar i WagW
Międzynarodowe Biuro Miar i Wag

Międzynarodowe Biuro Miar i Wag, BIPM – organizacja zajmująca się ujednolicaniem jednostek miar układu SI. Organizuje międzynarodowe porównania krajowych standardów pomiaru i przeprowadza kalibracje jednostek w państwach członkowskich.

Międzynarodowy Bank InwestycyjnyW
Międzynarodowy Bank Inwestycyjny

Międzynarodowy Bank Inwestycyjny, MBI – bank funkcjonujący jako organizacja międzynarodowa założona przez kraje członkowskie RWPG.

Międzynarodowy Komitet Czerwonego KrzyżaW
Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża

Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża, MKCK – organizacja humanitarna z siedzibą w Genewie, której głównym celem działania jest pomoc poszkodowanym w wyniku konfliktów zbrojnych. MKCK jest czterokrotnym laureatem Pokojowej Nagrody Nobla.

Międzynarodówka Federacji AnarchistycznychW
Międzynarodówka Federacji Anarchistycznych

International of Anarchist Federations – międzynarodowa organizacja anarchistyczna zrzeszająca federacje anarchistyczne z różnych krajów.

OPECW
OPEC

OPEC, właśc. Organization of the Petroleum Exporting Countries, pol. Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową – organizacja międzynarodowa krajów producentów ropy naftowej z siedzibą w Wiedniu. Jej celem jest ujednolicenie polityki dotyczącej wydobycia oraz wpływanie na poziom cen ropy naftowej. Członkami OPEC jest 13 państw.

Organizacja Arabskich Krajów Eksportujących Ropę NaftowąW
Organizacja Arabskich Krajów Eksportujących Ropę Naftową

Organizacja Arabskich Krajów Eksportujących Ropę Naftową – organizacja międzynarodowa powstała w 1968 roku w wyniku porozumienia zawartego w Bejrucie przez rządy Kuwejtu, Libii i Arabii Saudyjskiej. Podstawowym celem działania organizacji jest ochrona interesów państw arabskich, będących eksporterami ropy naftowej.

Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w EuropieW
Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie

Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, OBWE – organizacja międzynarodowa uznawana za organizację regionalną w rozumieniu rozdziału VIII Karty Narodów Zjednoczonych. Jej celem jest zapobieganie powstawaniu konfliktów w Europie. Oprócz państw europejskich jej członkami są także Stany Zjednoczone, Kanada, Kazachstan, Uzbekistan, Kirgistan, Tadżykistan, Turkmenistan, Mongolia. OBWE powstała 1 stycznia 1995 w wyniku przekształcenia Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie w organizację.

Organizacja Narodów ZjednoczonychW
Organizacja Narodów Zjednoczonych

Organizacja Narodów Zjednoczonych, ONZ – uniwersalna organizacja międzynarodowa, z siedzibą w Nowym Jorku, powstała 24 października 1945 roku w wyniku wejścia w życie podpisanej 26 czerwca 1945 w San Francisco Karty Narodów Zjednoczonych. ONZ jest następczynią Ligi Narodów.

Organizacja Współpracy IslamskiejW
Organizacja Współpracy Islamskiej

Organizacja Współpracy Islamskiej – międzynarodowa organizacja polityczno-religijna. Ma stałego przedstawiciela przy ONZ.

Porozumienie WassenaarW
Porozumienie Wassenaar

Porozumienie Wassenaar w sprawie Kontroli Eksportu Broni Konwencjonalnej oraz Dóbr i Technologii Podwójnego Zastosowania zostało zawarte w miasteczku Wassenaar koło Hagi 31 marca 1994, przejmując funkcje organizacji COCOM, która powołana w czasach zimnej wojny.

Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej w PolsceW
Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej w Polsce

Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej w Polsce – część unijnej sieci reprezentacji Komisji Europejskiej w krajach członkowskich, jednej z siedmiu traktatowych organów Unii Europejskiej. Powołane przez Brukselę biura, są punktem łączącym Brukselę z państwem członkowskim oraz samorządami lokalnymi.

Rada ArktycznaW
Rada Arktyczna

Rada Arktyczna – forum międzynarodowe utworzone w 1996 roku przez kraje arktyczne. Polska posiada status obserwatora.

Rada Współpracy Zatoki PerskiejW
Rada Współpracy Zatoki Perskiej

Rada Współpracy Zatoki, nazywana również Radą Krajów Zatoki, powstała 25 maja 1981 roku w Rijadzie. W jej skład wchodzi 6 państw: Arabia Saudyjska, Bahrajn, Katar, Kuwejt, Oman i Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Ruch Państw NiezaangażowanychW
Ruch Państw Niezaangażowanych

Ruch Państw Niezaangażowanych – ruch, który skupia ponad 100 państw nie wiążących się z żadnym z istniejących bloków politycznych. Inicjatywa tego typu ruchu wynika z koncepcji Mahatmy Gandhiego.

Sennacieca Asocio TutmondaW
Sennacieca Asocio Tutmonda

Sennacieca Asocio Tutmonda, SAT – lewicowe stowarzyszenie założone w 1921 r. jako organizacja zrzeszająca esperancki ruch robotniczy oraz lewicowych esperantystów różnych ideologii, takich jak socjaldemokraci, wolnomyśliciele i komuniści.

TED (konferencja)W
TED (konferencja)

TED – marka konferencji naukowych organizowanych corocznie przez amerykańską fundację non-profit Sapling Foundation. Celem konferencji jest popularyzacja – jak głosi motto – „idei wartych propagowania”.

Umowa o Afrykańskiej Kontynentalnej Strefie Wolnego HandluW
Umowa o Afrykańskiej Kontynentalnej Strefie Wolnego Handlu

Umowa o Afrykańskiej Kontynentalnej Strefie Wolnego Handlu (AfCFTA) – porozumienie zawarte pomiędzy 52 z 55 krajów Unii Afrykańskiej, mające na celu utworzenie panafrykańskiego wspólnego rynku, a następnie strefy swobodnego przepływu osób i unii walutowej. 21 marca 2018 na szczycie w Kigali w Rwandzie umowę sygnowały 44 państwa; kolejnych 8 dołączyło w ciągu następnego roku. Poza jej obrębem pozostały Nigeria, Benin i Erytrea.

Unia EurazjatyckaW
Unia Eurazjatycka

Unia Eurazjatycka lub Unia Euroazjatycka (EAU) – proponowana gospodarcza i polityczna unia Rosji, Kazachstanu, Białorusi, Kirgistanu i Tadżykistanu. Idea wzorowana na Unii Europejskiej miałaby być częściowo oparta na już istniejących kilku formach współpracy, m.in.: Euroazjatyckiej Wspólnocie Gospodarczej, Unii Celnej Białorusi, Kazachstanu i Rosji, Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym, Wspólnocie Niepodległych Państw, Związku Rosji i Białorusi, Unii Europejsko-Azjatyckiej.

Unia kontynentalnaW
Unia kontynentalna

Unia kontynentalna - wspólnota ekonomiczno-polityczna zrzeszająca znaczną część krajów jednego kontynentu.

Unia ŁacińskaW
Unia Łacińska

Unia Łacińska – organizacja międzynarodowa zrzeszająca państwa, w których używane są języki romańskie. Zajmuje się ochroną, wsparciem i promocją wspólnego dziedzictwa świata postłacińskiego. Utworzono ją w 1954 roku w Madrycie, w Hiszpanii. Jako sprawna instytucja, Unia Łacińska działała od roku 1983 do 2012. Liczyła 35 członków na całym świecie.

Unia MiędzyparlamentarnaW
Unia Międzyparlamentarna

Unia Międzyparlamentarna – organizacja międzynarodowa skupiająca parlamentarzystów ze 173 krajów świata mających parlamenty. Status stowarzyszony posiada 13 zgromadzeń międzynarodowych jak Parlament Europejski, Parlament Arabski oraz inne z Afryki i obu Ameryk. Unia międzyparlamentarna powstała w 1889 w Paryżu, a od 1921 jej siedzibą jest Genewa.

Wspólnota Demokratycznego WyboruW
Wspólnota Demokratycznego Wyboru

Wspólnota Demokratycznego Wyboru (WDW) – nieformalne stowarzyszenie państw zwane też Alternatywą WNP, zainicjowane 12 sierpnia 2005 podczas wizyty prezydenta Ukrainy Wiktora Juszczenki w Gruzji tzw. deklaracją bordżomską. W dniach 1-2 grudnia w Kijowie odbyło się I Forum Wspólnoty Demokratycznego Wyboru, zakończone podpisaniem deklaracji końcowej, powołującej WDW. Według przyjętej deklaracji Wspólnota jest ruchem na rzecz demokracji i praw człowieka, utrwalania stabilności i rozwiązywania konfliktów w regionie. W forum uczestniczyli przedstawiciele 15 państw, OBWE, Rady Europy oraz organizacji pozarządowych regionu bałtycko-czarnomorsko-kaspijskiego.

Wspólnota na rzecz Demokracji i Praw NarodówW
Wspólnota na rzecz Demokracji i Praw Narodów

Wspólnota na rzecz Demokracji i Praw Narodów – międzynarodowa organizacja zrzeszająca kilka państw byłego Związku Radzieckiego, które, od chwili jednostronnego ogłoszenia przez nie deklaracji niepodległości, mają problem z uznaniem ich suwerenności przez inne podmioty międzynarodowe.

Wspólnota NarodówW
Wspólnota Narodów

Wspólnota Narodów – międzynarodowa organizacja powstała w 1931, gdy przyjęty został Statut Westminsterski. Na początku 1971 r. w jej skład wchodziły 32 państwa oraz 30 terytoriów podległych. Obecnie zrzesza ona niepodległe kraje, z których większość była w ubiegłych wiekach częścią brytyjskiego imperium kolonialnego. Część z nich to dawne dominia brytyjskie. Część państw członkowskich Wspólnoty Narodów – tak zwane commonwealth realms – uznaje brytyjskiego monarchę za głowę swojego kraju, jednak większość z nich to republiki, w których głową państwa jest prezydent, a niektóre mają własne monarchie. Królowa Elżbieta II wszędzie traktowana jest jako Głowa Wspólnoty Narodów.

Wspólnota Państw PortugalskojęzycznychW
Wspólnota Państw Portugalskojęzycznych

Wspólnota Państw Portugalskojęzycznych – forum współpracy między państwami, w których język portugalski jest językiem urzędowym.

Wspólny Rynek Afryki Wschodniej i PołudniowejW
Wspólny Rynek Afryki Wschodniej i Południowej

Wspólny Rynek Afryki Wschodniej i Południowej - ugrupowanie integracji gospodarczej założone 5 listopada 1993 r. w Kampali na mocy traktatu podpisanego przez 15 państw afrykańskich. Umowa weszła w życie 8 grudnia 1994 r.

Związek Rosji i BiałorusiW
Związek Rosji i Białorusi

Państwo Związkowe Rosji i Białorusi, określane zwykle jako Związek Białorusi i Rosji (ZBiR) lub Związek Rosji i Białorusi (ZRiB) – konfederacja 2 państw: Federacji Rosyjskiej i Białorusi, mająca na celu doprowadzenie w przyszłości do integracji gospodarczej i walutowej tych dwóch państw.