
Advocates for Self-Government - amerykańska, libertariańska organizacja non-profit o profilu edukacyjnym. Została założona w 1985 przez Marshalla Fritza. Aktualnym prezesem organizacji jest Sharon Harris.

Anonimowi Alkoholicy – dobrowolne, samopomocowe grupy osób uzależnionych od alkoholu etylowego, tworzone w celu utrzymania trzeźwości własnej i wspomagania innych alkoholików w jej osiąganiu. Podstawą filozofii AA jest dwanaście kroków AA.

Barakacity – francuska, muzułmańska organizacja pozarządowa o charakterze humanitarnym.

Białe Hełmy, oficjalnie Syryjska Obrona Cywilna – ochotnicza formacja obrony cywilnej, działająca od 2013 roku w kontrolowanej przez rebeliantów części Syrii.

Brookings Institution, Instytut Brookingsa – think tank amerykański z siedzibą w Waszyngtonie Zajmuje się działalnością badawczą i edukacyjną w dziedzinie nauk społecznych, przede wszystkim w obszarze ekonomii, polityki miejskiej, administracji, polityki zagranicznej, oraz ekonomii globalnej i ekonomii rozwoju. Jego statutową misją jest, aby „zapewniać innowacyjne i praktyczne rekomendacje, które służą trzem szerokim celom: umacnianiu amerykańskiej demokracji; promowaniu gospodarczego i społecznego dobrobytu, bezpieczeństwa i szans życiowych wszystkich Amerykanów; i staraniu o bardziej otwarty, bezpieczny, dostatni i partnerski układ międzynarodowy.”

Caritas, Caritas Internationalis – katolicka organizacja charytatywna działająca na całym świecie, w tym również w Polsce. Nadzór nad polskim oddziałem pełni Konferencja Episkopatu Polski. Caritas Catholica powstała w 1926 roku.

Cato Institute – amerykański think tank założony w 1974 roku, mający swoją główną siedzibę w Waszyngtonie. Celem instytutu jest promocja zasad wolności jednostki, ograniczonej władzy rządu, wolnego rynku oraz pokoju.

Fundacja Centrum Cyfrowe – polska organizacja pozarządowa, której celem jest wspieranie otwartości i zaangażowania w świecie nowoczesnych technologii. Założona w 2015 roku organizacja działa w modelu think-and-do tank wspiera otwartość i zaangażowanie w świecie nowoczesnych technologii. Pracuje na rzecz zmiany społecznej i zwiększenia zaangażowania obywatelskiego, wykorzystując narzędzia cyfrowe i modele współpracy oparte na dzieleniu się zasobami i wiedzą.

Centrum im. Adama Smitha – polski think tank promujący idee wolnego rynku.

Český klub skeptiků Sisyfos jest czeską organizacją non-profit sceptyków naukowych, założoną w 1994, z siedzibą w Pradze. Głównymi celami i misją jest szerzenie i obrona odkryć i wyników współczesnej nauki, promowanie racjonalnego i krytycznego myślenia, zaznajomienie społeczeństwa z zasadami metody naukowej, wypowiadanie się przeciwko szerzeniu wiary w zjawiska paranormalne i pseudonauki, upewnianie się, że uniwersytety, stowarzyszenia naukowe i instytucje aktywnie bronią nauki i krytycznego myślenia, badanie kontrowersji i fałszywych twierdzeń, pomoc obywatelom w obronie przeciwko fałszywym produktom i niebezpiecznym środkom i zabiegom medycyny niekonwencjonalnej. Klub nie zamierza zajmować się sprawami religijnymi, moralnymi i politycznymi.

Dom Spotkań z Historią (DSH) – instytucja kultury m.st. Warszawy zajmująca się historią Europy Środkowo-Wschodniej w XX w. Został utworzony w 2006 z inicjatywy Ośrodka Karta.

Dzieło Kolpinga – międzynarodowe katolickie stowarzyszenie społeczne z siedzibą w Kolonii, założone w 1850 przez księdza oraz reformatora społecznego Adolfa Kolpinga i liczące 400 000 członków angażujących się w działania społeczne, polityczne i kościelne. Dzieło Kolpinga prowadzi działalność na rzecz środowisk lokalnych, a w szczególności osób najbardziej potrzebujących wsparcia, m.in. bezrobotnych, młodzieży i dzieci, a także seniorów.

Emergency – organizacja pozarządowa, udzielająca bezpłatnej medycznej pomocy ofiarom wojen, min lądowych i głodu.

Fundacja Edukacja dla Demokracji – zarejestrowana w 1989 polska fundacja o statusie organizacji pożytku publicznego.

Fundacja Instytut Edukacji Ekonomicznej im. Ludwiga von Misesa – założona w 2003 roku we Wrocławiu fundacja o charakterze edukacyjno-badawczym.

Fundacja Mozilla – organizacja non-profit powołana 15 lipca 2003, której celem jest zapewnienie organizacyjnego, prawnego i finansowego wsparcia dla projektu Mozilla i jego pochodnych.

Fundacja Republikańska – założona w 2009 w formule fundacji organizacja pozarządowa prowadząca działalność typu think tank oraz działalność edukacyjną i wydawniczą. Związane z Fundacją jest powołane w 2013 Stowarzyszenie „Republikanie”. Polityczną reprezentacją FR była także Partia Republikańska założona w 2017, wyrejestrowana w 2019.

Human Rights Watch (HRW) – pozarządowa organizacja zajmująca się ochroną praw człowieka, powstała w 1988 z przekształcenia Helsinki Watch.

Instytut Inicjatyw Pozarządowych – polska fundacja, której misją jest inicjowanie i wspieranie różnorodnych form aktywności społecznej, a zwłaszcza przyczynianie się do rozwoju sektora pozarządowego w Polsce. Instytut Inicjatyw Pozarządowych powstał w 2005, a w 2007 uzyskał status organizacji pożytku publicznego.

Kielecki Ochotniczy Szwadron Kawalerii im. 13 Pułku Ułanów Wileńskich – fundacja zajmująca się m.in. rekonstrukcją historyczną oraz kultywująca tradycje 13. Pułku Ułanów Wileńskich. Organizacja została założona w 2004 roku, jako kontynuacja działalności 80 Kieleckiej Konnej Drużyny Harcerskiej. W 2008 zarejestrowana została jako fundacja. Jak większość organizacji kawaleryjskich w Polsce ma charakter ochotniczy. Członków łączy umundurowanie oraz regulamin wojskowy, opracowany i przyjęty w 1938 roku.

Klub Sceptyków Polskich – polska organizacja typu non profit, promująca naukowy sceptycyzm i zrzeszająca naukowców i osoby zainteresowane nauką na terenie Polski.

Komitet Obrony Demokracji (KOD) – polski ruch społeczny i stowarzyszenie założone 2 grudnia 2015 w odpowiedzi na politykę obozu rządowego Prawa i Sprawiedliwości. KOD krytykuje tę politykę jako niedemokratyczną, szkodliwą dla polskich interesów i zagrażającą ładowi konstytucyjnemu.

Komitet Obrony Sprawiedliwości (KOS) – porozumienie polskich organizacji skupiających sędziów i prokuratorów oraz organizacji pozarządowych i inicjatyw zaangażowanych w obronę praworządności w Polsce.

Konfederacja Lewiatan – organizacja pozarządowa utworzona w styczniu 1999, reprezentująca interesy polskich przedsiębiorców prywatnych. Funkcję prezydenta konfederacji od 2019 pełni Maciej Witucki.

Liga Praw Człowieka – organizacja pozarządowa zajmująca się monitoringiem, ochroną i promowaniem praw człowieka. Liga Praw Człowieka została założona w 1898 roku przez Ludovica Trarieux jako odpowiedź na aferę Dreyfusa. W myśl pierwszego statutu Ligi jej zadaniami było organizowanie akcji, spotkań, publikowanie artykułów edukujących społeczeństwo, kierowanie petycji do rządu, oraz pomoc ofiarom łamania praw człowieka przez administrację państwa w duchu Deklaracji Praw Człowieka i Obywatela. Jednym ze współzałożycieli Ligi i jej prezesem w latach 1914–1926 był laureat Pokojowej Nagrody Nobla, Ferdinand Buisson.

Międzynarodowy Komitet Ratunkowy – międzynarodowa organizacja pozarządowa założona w 1933 roku z inicjatywy Alberta Einsteina. Oferuje doraźną oraz długofalową pomoc uchodźcom, osobom przesiedlonym w wyniku wojny, prześladowania lub klęski żywiołowej.

The Next Century Foundation (NCF) to think tank i organizacja dyplomacji nieformalnej działająca w różnych strefach objętych konfliktem, głównie na Bliskim Wschodzie. Założona w 1990 r. w celu zapewnienia forum dla dyskusji między Palestyńczykami i Izraelczykami, organizacja rozszerzyła swoje kompetencje, koncentrując się na Iraku, Kaszmirze, Kosowie, Sudanie, Egipcie, Afganistanie, Jemenie, Syrii i Libii.

Nidzicka Fundacja Rozwoju „Nida” – organizacja pozarządowa działająca na terenie Polski, z siedzibą w Nidzicy, założona w 1994 r. Prezesem fundacji jest Krzysztof Margol. Terenem bezpośredniej działalności fundacji jest powiat nidzicki oraz region Warmii i Mazur.

Obywatele RP – ruch społeczny, zajmujący się działalnością antyfaszystowską i obroną niezawisłości sądownictwa w Polsce.

Open Society Foundations do 2010 r. Open Society Institute – fundacja założona w 1993 r. w Stanach Zjednoczonych przez George’a Sorosa – amerykańskiego miliardera, pochodzącego z żydowskiej rodziny węgierskiej. Nazwa fundacji pochodzi od książki Społeczeństwo otwarte i jego wrogowie Karla Poppera, którego George Soros był uczniem.

Polska Akcja Humanitarna – organizacja pozarządowa, której celem jest udzielanie pomocy humanitarnej i rozwojowej osobom dotkniętym skutkami klęsk żywiołowych i konfliktów zbrojnych. Organizacja powstała 26 grudnia 1992. Od początku swojej działalności PAH udzieliła pomocy w 44 krajach, obecnie prowadzi stałe misje w Sudanie Południowym, Somalii, Syrii, Iraku i na wschodniej Ukrainie. Organizacja działa również na terenie Polski – od 1998 roku prowadzi program dożywiania dzieci Pajacyk, który wspiera dzieci w kraju i na świecie. Ważnym elementem pracy fundacji są również działania edukacyjne.

Polski Czerwony Krzyż (PCK) – najstarsza polska organizacja humanitarna będąca członkiem Międzynarodowego Ruchu Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca. Zajmuje się: udzielaniem pomocy humanitarnej w czasie klęsk i wojen, pomocą socjalną, nauką udzielania pierwszej pomocy, prowadzeniem zabezpieczeń medycznych na imprezach masowych, propagowaniem idei honorowego krwiodawstwa, rozpowszechnianiem wiedzy o międzynarodowych prawach konfliktów zbrojnych.

Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA) - polska organizacja pozarządowa zajmująca się kreowaniem rynku elektromobilności i paliw alternatywnych w Polsce.

Polskie Stowarzyszenie Rzeczoznawców i Biegłych Sądowych (PSRiBS) jest ogólnopolską organizacją naukowo-techniczną

Sklep charytatywny – obiekt handlowy prowadzony przez organizację dobroczynną w celu zbiórki pieniędzy. Potocznie często nazywane przez Polaków charity shopami lub charity.

Fundacja Startup Poland – polska organizacja pozarządowa i think-tank, którego celem jest budowanie świadomości potencjału startupów w środowisku administracji publicznej oraz reprezentowanie społeczności polskich startupów w procesach legislacyjnych.

Stowarzyszenie artystyczno-naukowe Evviva l’arte – organizacja pozarządowa działająca na terenie powiatu oleśnickiego. Jej głównymi zadaniami są promocja szeroko pojętej kultury i sztuki oraz kreatywnego podejścia do uczenia się i nauczania. Zajmuje się też organizacją warsztatów artystycznych. Została założona 8 sierpnia 2017 roku przez grupę młodzieży związanej z programem Odyseja Umysłu, w którym Stowarzyszenie Evviva l’arte ciągle bierze czynny udział. W Zarządzie Stowarzyszenia zasiadają Zuzanna Gołębska, Jakub Jędrusiak i Damian Wójcik. Nazwa Stowarzyszenia pochodzi od wiersza Kazimierza Przerwy-Tetmajera Evviva l’arte, pochodzi z języka włoskiego i oznacza „niech żyje sztuka”.

Stowarzyszenie Oliwskie Słoneczko (SOS) – polskie stowarzyszenie działające na polu pomocy społecznej, zajmujące się dziećmi, młodzieżą i osobami starszymi. Posiada status organizacji pożytku publicznego.

Stowarzyszenie Polaków Kiejdan – litewskie stowarzyszenie założone w 2000 roku, krzewiące polskie tradycje narodowe, mowę i kulturę.

Światowy Dzień NGO (Światowy Dzień Organizacji Pozarządowych) – międzynarodowy dzień kalendarzowy obchodzony corocznie 27 lutego. Oficjalnie uznany i ogłoszony przez 12 państw członkowskich IX Forum Organizacji Pozarządowych Morza Bałtyckiego Rady Państw Morza Bałtyckiego w 2010 r. i po raz pierwszy naznaczony przez ONZ, przywódców UE i organizacje międzynarodowe w 2014 r.

Towarzystwo Bory Dolnośląskie im. Klausa Haenscha – stowarzyszenie non-profit z osobowością prawną o charakterze regionalnym zał. w 2001, początkowo jako stowarzyszenie zwykłe. Siedzibą stowarzyszenia jest miasto Szprotawa w Powiecie żagańskim. W ujęciu zbiorczym cele statutowe stowarzyszenia można ująć jako ochrona przyrody i zabytków oraz promocja turystyczna. Ponadto realizuje ono programy badawcze, jak np. Wały Śląskie, Wydmy i wody okresowe Borów Dolnośląskich.

Towarzystwo Miłośników Braniewa – stowarzyszenie działające w Braniewie i skupiające w swoich szeregach ludzi zainteresowanych historią miasta, regionu i kraju. Stowarzyszenie zostało założone 28 listopada 1978 roku. Głównym celem działalności jest kultywowanie historii ziemi braniewskiej, a także wspieranie działań mających na celu rozwój i promocję turystyczną tych ziem. Towarzystwo swoje cele wykonuje poprzez działalność muzealną, wydawniczą, organizowanie imprez kulturalnych oraz sesji popularnonaukowych.

Towarzystwo Miłośników Ziemi Złotoryjskiej – największa, mająca ponad setkę członków, organizacja pozarządowa w powiecie złotoryjskim. Stowarzyszenie powstało 17 września 1987 roku. Głównym celem działalności jest kultywowanie historii ziemi złotoryjskiej, a także wspieranie działań mających na celu rozwój i promocję turystyczną tych ziem. Towarzystwo swoje cele wykonuje poprzez działalność wydawniczą, organizowanie imprez kulturalnych oraz sesji popularnonaukowych. Jednym z ważniejszych działań jest także utrzymywanie kontaktu z tzw. "Goldbergerami", czyli przedwojennymi mieszkańcami ziemi złotoryjskiej i ich potomkami.

Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy (WOŚP) – fundacja o charakterze filantropijnym, której podstawowym celem według statutu jest: „działalność w zakresie ochrony zdrowia polegająca na ratowaniu życia chorych osób, w szczególności dzieci, i działanie na rzecz poprawy stanu ich zdrowia, jak również na działaniu na rzecz promocji zdrowia i profilaktyki zdrowotnej”.

Wikimedia Polska (WMPL) – polskie stowarzyszenie działające na rzecz powszechnego dostępu do wiedzy. Wspiera i promuje Wikipedię i jej projekty siostrzane. Jest niezależnym partnerem (chapter) Wikimedia Foundation.

Wirt Għawdex – niedochodowa organizacja pozarządowa założona w 1981 w celu promowania wiedzy o dziedzictwie mieszkańców Gozo z wszystkich warstw społecznych, i dążenia do ochrony dziedzictwa naturalnego, archeologicznego, historycznego i antropologicznego maltańskich wysp Gozo i Comino.