
Bydgoskie Bractwo Kurkowe – organizacja kurkowa, istniejąca od XV w. w Bydgoszczy, początkowo funkcjonująca jako paramilitarna organizacja cechowa, dzisiaj prowadząca przede wszystkim działalność o charakterze społecznym.

Bydgoskie Towarzystwo Naukowe (BTN) – założona w 1959 roku organizacja służąca rozwojowi nauki i kultury w Bydgoszczy, integrująca miejscowe środowisko naukowe oraz służąca rozwojowi badań na rzecz miasta i regionu bydgoskiego.

Fundacja Polskich Kolei Wąskotorowych (FPKW) – powstała w 1999 roku funkcjonuje jako organizacja pożytku publicznego. Jej celem statutowym jest ochrona zabytków kolejnictwa wąskotorowego. Działania skierowane są z jednej strony na zabezpieczanie historycznego taboru wąskotorowego i chronienie go przed zniszczeniem, z drugiej na współpracę z PKP oraz samorządami lokalnymi w celu utrzymania działania lub przywracania do ruchu wąskotorowych linii kolejowych. Fundacja jest także zarządcą infrastruktury kolejowej i przewoźnikiem kolejowym na liniach wąskotorowych będących pod jej opieką.

Gliwickie Metamorfozy - Stowarzyszenie na rzecz Dziedzictwa Kulturowego Gliwic - jest organizacją zrzeszającą pasjonatów lokalnej historii. Celem priorytetowym stowarzyszenia jest odbudowa Cmentarza Hutniczego a ponadto upowszechnianie wiedzy o historii miasta Gliwice i regionu śląskiego.
Grodziska Kolej Drezynowa - operator kolei drezynowej na linii nr 376. Główną bazą taborową jest od 2011 stacja Ujazd Wlkp.

Kłodzkie Towarzystwo Górskie – niemieckie stowarzyszenie założone w 1881 r. w Kłodzku w celu rozwoju turystycznego Ziemi kłodzkiej – ówczesnego Grafschaft Glatz, hrabstwa kłodzkiego.

Krakowski Klub Modelarzy Kolejowych - stowarzyszenie z siedzibą w Krakowie zrzeszające miłośników kolei, modelarstwa kolejowego oraz komunikacji miejskiej. Głównym celem stowarzyszenia jest popularyzowanie modelarstwa, ochrona zabytków oraz materiałów zawiązanych z pojazdami szynowymi.

Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Środzie Wielkopolskiej – jedno z najstarszych Bractw Kurkowych w Wielkopolsce, istniejące od 1637 do 1939 r., reaktywowane w 2001 r. Aktualnie Bractwo liczy 32 czynnych członków.

Kurkowe Bractwo Strzeleckie we Wrześni – bractwo kurkowe działające we Wrześni, założone w 1854.

Łomżyńskie Bractwo Historyczne – zrzeszenie miłośników lokalnej historii i tradycji, którego celem jest badanie, popularyzowanie i rozwijanie wiedzy historycznej dotyczącej dziejów Łomży i historycznej Ziemi Łomżyńskiej oraz krzewienie patriotyzmu lokalnego.

Niemieckie Towarzystwo Górskie Jablonca i okolic – niemiecka organizacja turystyczna działająca w latach 1903–1945 na terenie Gór Izerskich, w okolicach Jablonca nad Nysą.

Niemieckie Towarzystwo Sztuki i Nauki w Bydgoszczy – stowarzyszenie istniejące w latach 1902–1945, zrzeszające większość niemieckich towarzystw kulturalno-naukowych na terenie Bydgoszczy.

Ognisko Związku Podhalan w Radziechowach (OZP) – organizacja powołana do życia 26 lipca 1926 roku, z inicjatywy pochodzącego z Radziechów Jana Tyca, referenta Głównej Dyrekcji Poczt i Telegrafów w Warszawie. Oficjalną zgodę na prowadzenie organizacji wydały władze województwa w Krakowie w dniu 22 grudnia 1928 roku. Działalność OZP była prowadzona do czasu wybuchu II wojny światowej. Głównym celem postawionym przez założycieli był gospdarczy i kulturowo - oświatowy rozwój wsi.

Osowieckie Towarzystwo Fortyfikacyjne (OTF) – stowarzyszenie powstałe w roku 1996. Siedzibą władz Towarzystwa od początku jego istnienia jest Fort I Twierdzy Osowiec położony na terenie osady Osowiec-Twierdza.

Stowarzyszenie Miłośników Jarosławia – założone w Jarosławiu stowarzyszenie grupujące osoby zainteresowane historią i rozwojem miasta.

Stowarzyszenie „Nasze dziedzictwo Ossolin” – organizacja pozarządowa utworzona w 2011 roku w Ossolinie.

Stowarzyszenie Dziedzictwo Mniejszości Karpackich w Zagórzu / SDMK – organizacja non-profit, utworzona w 2005, kiedy Ewa Bryła zorganizowała grupę mieszkańców Gór Słonnych oraz miłośników Karpat, by uporządkować cerkwisko oraz cmentarz greckokatolicki we wsi Tyrawa Wołoska. Początkowo ideą przewodnią założycieli była ochrona dziedzictwa przodków zmuszonych do opuszczenia ojcowizny w wyniku tragicznych wydarzeń Akcji Wisła.

Stowarzyszenie Historyczne „Piska Pozycja Ryglowa” – lokalna organizacja pozarządowa, działająca na terenie Powiatu piskiego powstała na początku 2010 r. Skupia miłośników i pasjonatów historii Warmii i Mazur i Powiatu piskiego.

Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Krośnieńskiej – dobrowolne, samorządne i trwałe zrzeszenie o celach niezarobkowych, którego terenem działalności jest obszar Polski. Inicjatywa powołania organizacji wyszła w 1957 roku od Antoniego Lorensa, krośnieńskiego doktora medycyny i społecznika. 12 października 1957, w Krośnie, miało miejsce zebranie założycielskie, w trakcie którego przyjęto nazwę organizacji, zredagowano i uchwalono Statut oraz wybrano dziesięcioosobowy zarząd. Wpis SPZK do rejestru stowarzyszeń, dający podstawę prawną do rozpoczęcia działalności, nastąpił 24 lipca 1958 roku. W 1973, na wniosek Zdzisława Łopatkiewicza – sekretarza ZG SPZK, zmieniono nazwę organizacji na Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Krośnieńskiej (SMZK).

Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej (SMZT) – założona w 1953 w Tarnowskich Górach organizacja zrzeszająca pasjonatów historii ziemi tarnogórskiej. Za cel stawia sobie inicjowanie, wspieranie i podejmowanie działań w zakresie edukacji, kultury duchowej i materialnej społeczeństwa oraz rozwoju ziemi tarnogórskiej.

Stowarzyszenie Przyjaciół Iwonicza-Zdroju – stowarzyszenie powstało na zebraniu 16 grudnia 1997 roku. Jest kontynuatorem Wojewódzkiego Społecznego Komitetu Obchodów 400-lecia Iwonicza-Zdroju działającego w latach 1973–1982 i Towarzystwa Miłośników Iwonicza-Zdroju działającego w latach 1983–1990. Celem działalności stowarzyszenia jest według statutu inspirowanie działań zmierzających do rozwoju Iwonicza-Zdroju, jego promocję, ochronę zabytków, organizację sympozjów, wystaw, koncertów związanych z rocznicami ważnych wydarzeń dotyczących iwonickiego uzdrowiska, wydawanie rocznika „Iwonicz-Zdrój”.

Stowarzyszenie Przyjaciół Starego Miasta w Łodzi – stowarzyszenie powstałe jesienią 2002 roku w Łodzi, którego celem działalności jest według statutu ochrona zabytków Starego Miasta oraz upowszechnianie o nim wiedzy.
Stowarzyszenie Rzemieślników „Gwiazda” w Jarosławiu – stowarzyszenie prowadzące działalność kulturalną, oświatową i charytatywną, istniejące w latach 1887-1939.

Toruńskie Towarzystwo Upiększania Miasta – stowarzyszenie założone 1841 roku, poświęcone powiększaniu estetyki miasta Torunia.

Towarzystwo Historyczne Obwodu Nadnoteckiego – stowarzyszenie istniejące w latach 1880–1902, poświęcone gromadzeniu zbiorów historycznych oraz badaniu historii miasta Bydgoszczy i regionu bydgoskiego; protoplasta Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy. Od 1902 do 1945 r. istniało jako oddział historyczny Niemieckiego Towarzystwa Sztuki i Nauki w Bydgoszczy.

Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego - stowarzyszenie powstałe w roku 2000 w Poznaniu, którego główne cele stanowią: propagowanie pozytywistycznych tradycji pracy organicznej oraz upowszechnianie wiedzy o życiu i dokonaniach Hipolita Cegielskiego. Cele te realizowane są m.in. poprzez przyznawanie corocznej nagrody Złoty Hipolit oraz Medalu Młodego Pozytywisty.
Towarzystwo Miast Partnerskich Torunia - towarzystwo współpracy z miastami bliźniaczymi Torunia.

Towarzystwo Miłośników Braniewa – stowarzyszenie działające w Braniewie i skupiające w swoich szeregach ludzi zainteresowanych historią miasta, regionu i kraju. Stowarzyszenie zostało założone 28 listopada 1978 roku. Głównym celem działalności jest kultywowanie historii ziemi braniewskiej, a także wspieranie działań mających na celu rozwój i promocję turystyczną tych ziem. Towarzystwo swoje cele wykonuje poprzez działalność muzealną, wydawniczą, organizowanie imprez kulturalnych oraz sesji popularnonaukowych.

Towarzystwo Miłośników Historii i Zabytków Krakowa (TMHiZK) powstało 21 listopada 1896, a swą działalność rozpoczęło z dniem 1 stycznia 1897.

Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy – stowarzyszenie kulturalno-naukowe poświęcone miastu Bydgoszczy, zajmujące się krzewieniem jego tradycji i kultury w regionie, kraju i za granicą.

Towarzystwo Miłośników Starego Sącza – stowarzyszenie z siedzibą w Starym Sączu. Najstarsze działające stowarzyszenie w mieście.

Towarzystwo Miłośników Torunia – stowarzyszenie kulturalno-naukowe poświęcone miastu Toruń.

Towarzystwo Miłośników Ziemi Jastrzębskiej (TMZJ) – jest stowarzyszeniem działającym na terenie Jastrzębia-Zdroju od 1995 roku i skupia w swoich szeregach ludzi zainteresowanych lokalną historią. Posiada status organizacji pożytku publicznego.

Towarzystwo Miłośników Ziemi Pszczyńskiej – stowarzyszenie działające na terenie Pszczyny od 1958 roku i skupiające w swoich szeregach osoby zainteresowane historią lokalną. Posiada status organizacji pożytku publicznego.

Towarzystwo Miłośników Ziemi Złotoryjskiej – największa, mająca ponad setkę członków, organizacja pozarządowa w powiecie złotoryjskim. Stowarzyszenie powstało 17 września 1987 roku. Głównym celem działalności jest kultywowanie historii ziemi złotoryjskiej, a także wspieranie działań mających na celu rozwój i promocję turystyczną tych ziem. Towarzystwo swoje cele wykonuje poprzez działalność wydawniczą, organizowanie imprez kulturalnych oraz sesji popularnonaukowych. Jednym z ważniejszych działań jest także utrzymywanie kontaktu z tzw. "Goldbergerami", czyli przedwojennymi mieszkańcami ziemi złotoryjskiej i ich potomkami.
Towarzystwo Miłośników Ziemi Żywieckiej – organizacja pozarządowa zrzeszająca w swoich szeregach miłośników regionu żywieckiego akceptujących i popierających cele Towarzystwa.
Towarzystwo Naukowe w Toruniu (TNT) - pierwsze polskie stowarzyszenie naukowe na Pomorzu, istnieje od 1875 roku.

Towarzystwo Przyjaciół Aleksandrowa Łódzkiego (TPA)

Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Przemyślu im. Kazimierza Marii Osińskiego – towarzystwo naukowe, utworzone 14 lutego 1909 w Przemyślu, jedna z najstarszych tego typu instytucji na ziemiach polskich.

Towarzystwo Przyjaciół Warszawy – organizacja pożytku publicznego, której sensem istnienia i najwyższym celem działalności jest według statutu dobro Warszawy i jej mieszkańców.

Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej (TPZP) - stowarzyszenie powstałe w 1965 r. z przekształcenia Powiatowej Komisji Historii, Kultury i Sztuki istniejącej od 1957 r. przy prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Przasnyszu.
Towarzystwo Strzeleckie „Bractwo Kurkowe” w Krakowie – krakowska organizacja kurkowa, istniejąca od XIV w., początkowo funkcjonująca jako paramilitarna organizacja cechowa, dzisiaj prowadząca przede wszystkim działalność o charakterze społecznym, co roku organizująca konkurs na króla kurkowego.

Towarzystwo Upiększania Miasta – stowarzyszenie istniejące w latach 1832–1898, poświęcone powiększaniu estetyki miasta Bydgoszczy; protoplasta Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy.
Wratislaviae Amici – stowarzyszenie prowadzące portal internetowy "Poloniae Amici polska-org.pl" skupiający miłośników Wrocławia, Dolnego Śląska, polskich Łużyc, a od 2018 r. całej Polski i Kresów Wschodnich. Pierwotny serwis internetowy został utworzony w roku 2001 przez Piotra Herbę i umieszczony w 2003 na serwerach wrocławskiego przedsiębiorstwa Kombinatu „PZL-Hydral” SA. W czerwcu 2005 dziewiętnastu twórców tego portalu utworzyło nieformalne wówczas stowarzyszenie, stawiające sobie za cel upowszechnianie wiedzy o współczesnym i historycznym Wrocławiu i Dolnym Śląsku oraz dokumentowanie zmian poprzez gromadzenie głównie fotografii, a także reprodukcji grafik oraz tekstów dotyczących miasta i regionu. Członkowie Stowarzyszenia organizowali także spotkania z wrocławskimi historykami i architektami, przeprowadzali z nimi wywiady, które publikowali na portalu Wratislaviae Amici. Jednocześnie udostępnili stronę internetową wszystkim, którzy – po bezpłatnej rejestracji – zechcieli opublikować wykonane przez siebie fotografie lub skany grafik wiążących się z historią Wrocławia lub okolic, bądź skomentować ilustracje nadesłane przez inne osoby. Pierwsze ilustracje w portalu opublikowane zostały w sierpniu 2003 roku. Do połowy 2018 r. na portalu zebrano ponad 1 milion zdjęć, map i artykułów dotyczących Wrocławia i Dolnego Śląska.