RektorW
Rektor

Rektor – godność osoby zarządzającej uczelnią. Najczęściej jest to jeden z profesorów tej uczelni.

Martin BarešW
Martin Bareš

Martin Bareš – czeski neurolog, od 2019 r. rektor Uniwersytetu Masaryka. Zajmuje się przede wszystkim chorobami pozapiramidowymi i neurodegeneracyjnymi oraz spastycznością i neurofizjologią kliniczną.

Dietrich BarfurthW
Dietrich Barfurth

Karl Dietrich Gerhard Barfurth – niemiecki lekarz, anatom i embriolog.

Michel de BayW
Michel de Bay

Michel de Bay – niderlandzki teolog, rektor Uniwersytetu w Lowanium, twórca bajanizmu.

Benjamim Côrte-RealW
Benjamim Côrte-Real

Benjamim Côrte-Real – wschodniotimorski nauczyciel akademicki, językoznawca, dawny rektor Narodowego Uniwersytetu Timoru Wschodniego.

Stefan BobczewW
Stefan Bobczew

Stefan Sawow Bobczew – bułgarski polityk, prawnik, dyplomata i publicysta, minister edukacji (1911-1912), deputowany do Zwyczajnego Zgromadzenia Narodowego 13. (1903–1907), 15. (1911-1913), 16. (1913), 17. (1914–1919), 18. (1919–1920), 19. (1920–1923) kadencji, założyciel i pierwszy rektor Uniwersytetu Gospodarki Narodowej i Światowej.

David BrewsterW
David Brewster

Sir David Brewster – szkocki fizyk, rektor uniwersytetów – św. Andrzeja od 1838 i Edynburskiego od 1859. Zajmował się między innymi polaryzacją światła, czym przyczynił się do odkrycia kątu Brewstera. Wynalazł kalejdoskop, który mógł się według niego przydać do projektowania dywanów. Wynalezienie przez niego stereoskopu soczewkowego stanowiło znaczny postęp w stosunku do wynalazku stereoskopu zwierciadlanego Wheatstone'a.

Petr FialaW
Petr Fiala

Petr Fiala – czeski politolog, wykładowca akademicki i polityk, w latach 2004–2011 rektor Uniwersytetu Masaryka, minister edukacji od 2012 do 2013, parlamentarzysta, od 2014 przewodniczący Obywatelskiej Partii Demokratycznej.

Bogdan FiłowW
Bogdan Fiłow

Bogdan Dimitrow Fiłow – bułgarski archeolog, historyk i polityk, dyrektor Narodowego Muzeum Archeologicznego w Sofii (1911–1920), pierwszy dyrektor Bułgarskiego Instytutu Archeologicznego (1921–1944), rektor Uniwersytetu Sofijskiego „Św. Klemensa z Ochrydy” (1931–1932), przewodniczący Bułgarskiej Akademii Nauk (1937–1944), członek niemieckiej loży masońskiej, minister oświaty narodowej (1938–1942) oraz spraw zagranicznych i wyznań wiary (1942–1943), premier Carstwa Bułgarii (1940–1943), po śmierci Borysa III członek Rady Regencyjnej (1943–1944). Współodpowiedzialny za przyłączenie Bułgarii do koalicji hitlerowskiej, za co w 1945 został stracony przez komunistów.

Ján FindraW
Ján Findra

Ján Findra – słowacki językoznawca. Zajmował się badaniami nad słowackim językiem literackim, zwłaszcza w dziedzinie stylistyki, leksykologii i kultury językowej.

Francisco Miguel MartinsW
Francisco Miguel Martins

Francisco Miguel Martins – wschodniotimorski nauczyciel akademicki, językoznawca, specjalista od polityki edukacyjnej oraz zapewniania jakości.

Francis GuthrieW
Francis Guthrie

Francis Guthrie – brytyjski prawnik, matematyk i botanik, profesor i rektor South African College, inicjator poszukiwań rozwiązania problemu czterech barw i odkrywca nowych gatunków z rodziny wrzosowate.

Václav HamplW
Václav Hampl

Václav Hampl – czeski fizjolog, biolog, nauczyciel akademicki i polityk, w latach 2006–2014 rektor Uniwersytetu Karola w Pradze, senator.

Hamlet İsaxanlıW
Hamlet İsaxanlı

Hamlet Isakhanli – azerski matematyk, poeta, pisarz, jeden z założycieli Uniwersytetu Chazarskiego, którego rektorem był w latach 1991-2010.

Mojżesz ben Israel IsserlesW
Mojżesz ben Israel Isserles

Mosze ben Israel Isserles – wieloletni naczelny rabin gminy żydowskiej w Kazimierzu, rektor tamtejszej jesziwy, talmudysta i filozof. Nazywany jest powszechnie Remu, od hebr. ‏רמ״א‎ Rema’, co jest skrótem od żydowskiego tytułu ‏רבי משה איסרליש‎ rabbi Mosze Isserles.

Myrosław MarynowyczW
Myrosław Marynowycz

Myrosław Marynowycz, ukr. Мирослав Франкович Маринович – ukraiński dziennikarz, tłumacz, pedagog, prorektor Ukraińskiego Uniwersytetu Katolickiego we Lwowie, działacz społeczny, współzałożyciel Ukraińskiej Grupy Helsińskiej i ukraińskiej Amnesty International, prezes ukraińskiego ośrodka Międzynarodowego PEN-Klubu.

Avelino de Freitas de MenesesW
Avelino de Freitas de Meneses

Avelino de Freitas de Meneses – portugalski historyk, profesor Uniwersytetu Azorów i rektor tej uczelni (2003–2011).

Karol MičietaW
Karol Mičieta

Karol Mičieta – słowacki botanik, rektor UK (2011–2019).

Mustafa MoinW
Mustafa Moin

Mustafa Moin – irański polityk i profesor pediatrii, były minister i kandydat w wyborach prezydenckich w 2005.

Hasan MuratovićW
Hasan Muratović

Hasan Muratović – bośniacki polityk. W latach 1996–1997 premier Bośni i Hercegowiny, w latach 2004–2006 rektor Uniwersytetu w Sarajewie.

Bienvenido NebresW
Bienvenido Nebres

Bienvenido Nebres – filipiński naukowiec, matematyk i jezuita. Był najdłużej urzędującym rektorem Ateneum Manilskiego. Funkcję tę objął po Joaquinie Bernasie w 1993 roku i pełnił ją do 1 czerwca 2011 roku. Był także prowincjałem zakonu jezuitów na Filipinach. Obecnie zasiada w radzie dyrektorów Georgetown University, Regis University, Asian Institute of Management i kilku filipińskich uczelni i szkół wyższych. Jest także członkiem rady dyrektorów Philippine Long Distance Telephone Company, największej na Filipinach firmy telekomunikacyjnej.

Franz Josef NiedenzuW
Franz Josef Niedenzu

Franz Josef Niedenzu – niemiecki botanik, współtwórca nomenklatury botanicznej.

Henri PirenneW
Henri Pirenne

Henri Pirenne – belgijski historyk-mediewista, profesor (1886–1930) i rektor Ghent University (1918–1921), członek Belgijskiej Królewskiej Akademii Nauk, członek-korespondent Rosyjskiej Akademii Nauk (1918), uczestnik ruchu oporu w okresie I wojny światowej.

Hugo PreußW
Hugo Preuß

Hugo Preuβ – niemiecki prawnik i polityk, twórca konstytucji niemieckiej Republiki Weimarskiej. Studiował prawo na uniwersytetach w Berlinie i Heidelbergu, doktoryzował się na uniwersytecie w Getyndze. W 1916 objął profesurę w berlińskiej Wyższej Szkole Handlowej, a w 1918 roku został jej rektorem.

Karel RaisW
Karel Rais

Karel Rais – czeski inżynier, nauczyciel akademicki i polityk, w latach 2006–2014 rektor Uniwersytetu Technicznego w Brnie (VUT), parlamentarzysta.

Daniel RapantW
Daniel Rapant

Daniel Rapant – słowacki historyk i archiwista.

Johann Christoph SchambogenW
Johann Christoph Schambogen

Johann Christoph Schambogen, czeski: Jan Kryštof Schambogen, – prawnik, nauczyciel akademicki na Uniwersytecie Karola w Pradze oraz jego rektor w latach 1687-1689 i 1692-1693.

Gesine SchwanW
Gesine Schwan

Gesine Schwan z domu Schneider – niemiecka politolog i polityk. W latach 1999–2008 rektor Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie nad Odrą. Członkini Socjaldemokratycznej Partii Niemiec, kandydatka do urzędu prezydenta Republiki Federalnej Niemiec w wyborach w 2004 i 2009. Była pełnomocnik rządu ds. stosunków z Polską.

Błagowest SendowW
Błagowest Sendow

Błagowest Christow Sendow, bułg. Благовест Христов Сендов – bułgarski matematyk, nauczyciel akademicki i polityk, rektor Uniwersytetu Sofijskiego im. św. Klemensa z Ochrydy (1973–1979), prezes Bułgarskiej Akademii Nauk (1988–1991), poseł do Zgromadzenia Narodowego czterech kadencji i jego przewodniczący (1995–1997).

Seno Gumira AjidarmaW
Seno Gumira Ajidarma

Seno Gumira Ajidarma – indonezyjski pisarz, autor opowiadań i powieści.

Petr SkleničkaW
Petr Sklenička

Petr Sklenička – czeski nauczyciel akademicki; od 2018 r. rektor Czeskiego Uniwersytetu Rolniczego w Pradze.

Aleksandyr StaniszewW
Aleksandyr Staniszew

Aleksandyr Dimitrow Staniszew – bułgarski lekarz i polityk, profesor uniwersytetu sofijskiego, minister spraw wewnętrznych Bułgarii w roku 1944.

Lawrence SummersW
Lawrence Summers

Lawrence Summers – amerykański ekonomista i polityk, profesor ekonomii na Uniwersytecie Harvarda i były rektor tej uczelni.

Hoxha TahsinW
Hoxha Tahsin

Hoxha Tahsin, właśc. Hasan Osman Rushiti – albański polityk i działacz niepodległościowy.

Alan ValentineW
Alan Valentine

Alan Valentine – amerykański sportowiec, olimpijczyk, zdobywca złotego medalu w turnieju rugby union na Letnich Igrzyskach Olimpijskich w 1924 roku w Paryżu, długoletni rektor Uniwersytetu w Rochesterze, pierwszy dyrektor Economic Stabilization Agency.

Arnold de VillanovaW
Arnold de Villanova

Arnold de Villanova, znany też jako Arnau de Vilanova, Arnaldus de Villanova, Arnold z Villanova, Arnaud de Villeneuve – kataloński scholastyk, lekarz, templariusz, alchemik.

Ivo VondrákW
Ivo Vondrák

Ivo Vondrák – czeski inżynier, nauczyciel akademicki i polityk, w latach 2010–2016 rektor Wyższej Szkoły Górniczej – Uniwersytetu Technicznego w Ostrawie (VŠB-TUO), marszałek kraju morawsko-śląskiego, parlamentarzysta.

Woodrow WilsonW
Woodrow Wilson

Thomas Woodrow Wilson – dwudziesty ósmy prezydent Stanów Zjednoczonych (1913–1921).

Tomáš ZimaW
Tomáš Zima

Tomáš Zima – czeski lekarz i biochemik, od 2014 r. rektor Uniwersytetu Karola.