
Laura Jane Addams – amerykańska socjolog, pracownica socjalna, feministka, dziennikarka, bojowniczka o pokój i reformy społeczne, przewodnicząca Międzynarodowej Ligi Kobiet na rzecz Pokoju i Wolności, laureatka Pokojowej Nagrody Nobla w 1931 roku.

Earl Babbie – amerykański socjolog.

Salvatore Babones – amerykański socjolog, profesor University of Sydney, specjalista w dziedzinie ekonomii, polityki i społeczeństwa Chin i Stanów Zjednoczonych. W swojej pracy naukowej specjalizuje się także w teorii systemów-światów. Autor kilku książek i licznych artykułów, zarówno naukowych, jak i w mediach popularnych.

Ruth Benedict z domu Fulton – amerykańska badaczka z dziedziny antropologii.

Peter Ludwig Berger – amerykański socjolog.

William Wishart Biddle – amerykański psycholog i socjolog, zajmujący się m.in. teorią propagandy i teorią rozwoju społeczności lokalnej. Jego opublikowany w 1931 artykuł A Psychological Definition of Propaganda uważany jest za jedną z pierwszych prac dotyczących teorii propagandy politycznej i opinii publicznej. W późniejszych latach Biddle skupiał się na badaniach nad rozwojem społeczności lokalnych. Jego napisana wspólnie z żoną Loureide J. Biddle książka The Community Development Process była tłumaczona na kilka języków.

Ernst Borinski – niemiecki prawnik i socjolog pochodzenia żydowskiego, który po emigracji do USA i przyjęciu obywatelstwa amerykańskiego przyczynił się do zniesienia praw Jima Crowa w Missisipi w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych ub. wieku.

Judith Butler – amerykańska filozofka feministyczna, profesor literatury porównawczej i retoryki University of California w amerykańskim Berkeley, zajmuje się teoriami władzy, tożsamości i płci. Współtwórczyni teorii queer.

John Rogers Commons – ekonomista amerykański i socjolog, czołowy przedstawiciel instytucjonalizmu, progresywizmu oraz wpływowy doradca polityczny.

Charles Horton Cooley - socjolog amerykański.

Robert Alan Dahl – amerykański politolog, socjolog i profesor.

George Horace Gallup – amerykański profesor i badacz, socjolog, statystyk i publicysta.

Harold Garfinkel – profesor emeritus socjologii na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles (UCLA). Twórca etnometodologii i jeden z najważniejszych przedstawicieli tradycji fenomenologii oraz etnometodologii w amerykańskiej socjologii.

Franklin Henry Giddings (1855-1931) – amerykański socjolog. Przedstawiciel psychologizmu w socjologii amerykańskiej. Profesor Columbia University w Nowym Jorku. Giddings wprowadził metody statystyczne do socjologii.

Joshua Aaron Fishman – amerykański językoznawca, socjolingwista. Specjalizował się w socjologii języka, planowaniu językowym, edukacji dwujęzycznej oraz relacji między językiem a przynależnością etniczną. Założyciel czasopisma „International Journal of the Sociology of Language”.

Rosabeth Moss Kanter – amerykańska socjolog. Profesor Harvard Business School i wydawca Harvard Business Review. Kanter opowiada się za zwiększeniem uprawnień pracowników. Autorka książek Men and Women of the Corporation (1977), The Change Masters (1983), When Giants Learn to Dance (1989).

Alfred Louis Kroeber – amerykański antropolog kulturowy, z pochodzenia Niemiec. Jego głównym przedmiotem zainteresowań była etnosocjologia, badania nad kulturami ludów pierwotnych, teoria i historia kultury.

Harold Dwight Lasswell – amerykański komunikolog i socjolog mediów. Ukończył nauki polityczne na Uniwersytecie Yale’a. Członek szkoły chicagowskiej. Przedstawiciel paradygmatu behawioralnego w komunikologii, który ujmuje relacje łączące społeczeństwo i media w ramach modelu bodziec–reakcja.

George Andrew Lundberg – amerykański socjolog.

David Clarence McClelland – amerykański specjalista w zakresie motywacji i przedsiębiorczości.

George Herbert Mead – amerykański filozof, socjolog i psycholog.

Robert King Merton – amerykański socjolog, profesor Uniwersytetu Columbia w Nowym Jorku. Był też członkiem zagranicznym Polskiej Akademii Nauk.
Charles Wright Mills – socjolog amerykański.

Jacob L. Moreno – austriacko-amerykański lekarz, psychiatra, socjolog, twórca psychodramy, metody psychologicznej pomocnej w dostosowaniu się jednostki do nowych sytuacji i wydarzeń. Psychodrama jako terapia wykorzystywana jest w leczeniu schizofrenii. Dr Moreno był również twórcą socjometrii, metody badań w socjologii, psychologii i pedagogice.

Robert Ezra Park – amerykański socjolog, profesor Uniwersytetu w Chicago. Jest znany głównie jako współtwórca socjologii miasta oraz szkoły chicagowskiej w socjologii. Wpłynął także na rozwój metod i technik badań społecznych, w tym zwłaszcza obserwacji uczestniczącej.

Elsie Worthington Clews Parsons – amerykańska socjolog,, antropolog, krytyk, pisarka i działaczka społeczna, sufrażystka.

Mary Ellen Richmond – amerykańska pracownik socjalna, organizatorka społeczności, jedna z prekursorek naukowej pracy socjalnej, autorka fundamentalnego dla tej dziedziny wiedzy dzieła Diagnoza społeczna. Stworzyła podstawy dla rozwoju metodologii naukowej profesjonalnej pracy socjalnej. Szukała przyczyn ubóstwa i wykluczenia społecznego w interakcji między jednostką ludzką a jej otoczeniem.

Edward Alsworth Ross (1866-1951) – amerykański socjolog, eugenik, kryminolog, profesor uniwersytetu w Stanford, później w Nebrasce, a w końcu w Wincosin-Madison.

Theodore Roszak – amerykański pisarz, naukowiec, profesor emeritus California State University, East Bay, znany z głośnej książki The Making of a Counter Culture, w której opisał kontrkulturę lat 60.; uchodzi za twórcę tego terminu. Dwukrotnie nominowany do nagrody National Book Award. Zdobywca Nagrody Jamesa Tiptree Jr. za The Memoirs of Elizabeth Frankenstein.

Saskia Sassen - amerykańska socjolog i ekonomistka, analizująca globalizację i problemy międzynarodowej migracji ludności.

Michael Schudson – profesor wydziału dziennikarstwa Uniwersytetu Columbia, ekspert w dziedzinie historii dziennikarstwa i socjologii mediów.

Richard Sennett - socjolog amerykański.

Herbert Alexander Simon (ur. 15 czerwca 1916 w Milwaukee, Wisconsin, zm. 9 lutego 2001 w Pittsburghu, Pensylwania) – amerykański polihistor: ekonomista, informatyk, socjolog i psycholog, laureat nagrody Turinga w 1975 i Nagrody Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii w 1978 roku.

William Graham Sumner – amerykański socjolog, profesor Uniwersytetu Yale’a.

Tiffany Ariana Trump – amerykańska celebrytka, córka Donalda Trumpa, byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych, i jego drugiej żony, Marli Maples.

Thorstein Veblen – ekonomista i socjolog amerykański pochodzenia norweskiego.

Immanuel Maurice Wallerstein – amerykański socjolog, historyk i ekonomista, autor The Modern World-System, głównej pracy teorii systemów-światów.

Ida Wells-Barnett – amerykańska socjolożka, badaczka, dziennikarka, działaczka na rzecz praw osób czarnoskórych i kobiet. W latach 1878–1883 pracowała jako nauczycielka. W 1883 roku podjęła studia w Fiske Institute i LeMoyne Institute.

Erik Olin Wright – amerykański socjolog kierunku analitycznego marksizmu specjalizujący się w zagadnieniach stratyfikacji społecznej i w egalitarnych alternatywach przyszłości kapitalizmu. Doktoryzował się na Uniwersytecie Kalifornii w Berkeley w 1976. Był wykładowcą na Uniwersytecie Wisconsin.