HarcerstwoW
Harcerstwo

Harcerstwo – polski ruch społeczny i wychowawczy / pedagogiczny, będący częścią ruchu skautowego. Oparty na służbie, samodoskonaleniu i braterstwie. Zasady postępowania harcerza wyznacza Przyrzeczenie harcerskie i Prawo harcerskie. Zasady postępowania zucha wyznacza Obietnica zucha i Prawo zucha.

Apel harcerskiW
Apel harcerski

Apel harcerski – jedna z form pracy harcerskiej. Zbiórka harcerzy w celu sprawdzenia stanu jednostki, przekazania informacji, odczytania rozkazu, podniesienia flagi lub bandery czy oficjalnego wręczenia nagród bądź odznaczeń. Cały apel jest przeprowadzony z wykorzystaniem musztry.

Betlejemskie Światło PokojuW
Betlejemskie Światło Pokoju

Betlejemskie Światło Pokoju – coroczna skautowa i harcerska akcja przekazywania przed Świętami Bożego Narodzenia symbolicznego ognia, zapalonego w Grocie Narodzenia Chrystusa w Betlejem.

Bieg na orientacjęW
Bieg na orientację

Bieg na orientację – nieolimpijska dyscyplina sportowa, w której zawodnik, posługując się mapą i kompasem, ma za zadanie w jak najkrótszym czasie przebiec określoną trasę wyznaczoną w terenie przez punkty kontrolne. Przebieg pomiędzy punktami kontrolnymi jest dowolny i właśnie wybór wariantu przebiegu stanowi istotę biegu na orientację.

Centralna Składnica HarcerskaW
Centralna Składnica Harcerska

Centralna Składnica Harcerska – przedsiębiorstwo państwowe handlowe i produkcyjne powołane jako baza zaopatrzeniowa dla ZHP, szkół i organizacji zajmujących się wychowaniem młodzieży. Przez długie lata podstawowe źródło zaopatrzenia dla modelarzy i młodych majsterkowiczów. CSH posiadała 15 oddziałów terenowych. Słynna była witryna Domu Handlowego „Harcerz” przy ulicy Marszałkowskiej 82/84 w Warszawie, w której można było oglądać ogromną, działającą makietę kolejki elektrycznej.

Dzień Myśli BraterskiejW
Dzień Myśli Braterskiej

Dzień Myśli Braterskiej - święto przyjaźni obchodzone w dniu 22 lutego każdego roku przez harcerzy i skautów na całym świecie.

Dzień Polskiej HarcerkiW
Dzień Polskiej Harcerki

Dzień Polskiej Harcerki, Światowy Dzień Harcerki – święto harcerek obchodzone w pierwszą niedzielę października.

FinkaW
Finka

Finka, nóż fiński – nóż używany zwykle przez harcerzy i turystów. Ma głownię długości około 12 cm, rękojeść najczęściej z tworzywa sztucznego i skórzaną pochewkę. Zwykle posiada jelec.

HarcówkaW
Harcówka

Harcówka − na ogół pomieszczenie, zazwyczaj w budynku szkoły, parafii lub np. piwnicy budynku mieszkalnego, przystosowane do potrzeb zbiórek harcerskich zastępów, drużyny lub szczepu.

Kamienie na szaniecW
Kamienie na szaniec

Kamienie na szaniec – książka Aleksandra Kamińskiego opowiadająca o działalności grupy członków Szarych Szeregów w Warszawie podczas II wojny światowej.

Kanadyjka (łóżko)W
Kanadyjka (łóżko)

Kanadyjka – rodzaj składanego łóżka stosowanego powszechnie w namiotach typu NS lub "10" (dziesiątka) w wojsku i harcerstwie.

Krzyż NiezłomnychW
Krzyż Niezłomnych

Krzyż Niezłomnych – harcerskie kombatanckie odznaczenie ustanowione w 1998 roku przez Stowarzyszenie Polskich Byłych Więźniów Politycznych.

KwapiszonW
Kwapiszon

Kwapiszon – imię głównego bohatera i (potocznie) ogólna nazwa serii komiksowej autorstwa Bohdana Butenki, wydawanej w latach 1976-1981 przez wydawnictwo Nasza Księgarnia.

Lotnictwo harcerskieW
Lotnictwo harcerskie

Lotnictwo harcerskie, harcerska specjalność lotnicza – specjalistyczna działalność organizacji harcerskich, związana z lotnictwem i po części także z astronautyką, a w szczególności takimi ich dziedzinami jak:szybownictwo, spadochroniarstwo, baloniarstwo, paralotniarstwo, modelarstwo lotnicze i kosmiczne, meteorologia lotnicza, wychowanie lotnicze, na wielu poziomach wiedzy i umiejętności, popularyzacja lotnictwa i astronautyki.

MenażkaW
Menażka

Menażka – lekki, zamykany pojemnik, dwu- lub trzyczęściowy, służący jako naczynie do spożywania posiłków, a czasem też ich przygotowywania. Menażka używana jest głównie przez żołnierzy i harcerzy.

Mundur harcerskiW
Mundur harcerski

Mundur harcerski – rodzaj ubioru noszonego przez członków organizacji harcerskich. Pierwotnie zaprojektowany na wzór mundurów wojskowych miał zastępować ubrania cywilne mogące zniszczyć się na zbiórkach oraz budować wspólnotę harcerzy poprzez ich zewnętrzny jednolity wygląd. Krój mundurów zmieniał się kilkukrotnie w historii harcerstwa. Szczegóły dotyczące umundurowania są regulowane przez regulaminy mundurowe poszczególnych organizacji.

NamiotW
Namiot

Namiot – schronienie składające się z tkaniny lub innego materiału, rozpostartego na ramie lub słupkach oraz zazwyczaj rozciągniętej przez linki napinające. W mniejszych namiotach tkanina może obejmować także dół namiotu. Najczęściej zarówno sam namiot, jak i linki napinające przymocowywane są do podłoża przy pomocy wbijanych śledzi lub szpilek.

Obóz harcerskiW
Obóz harcerski

Obóz harcerski – forma wypoczynku dzieci i młodzieży, wyjazd zorganizowanej grupy harcerzy, najczęściej drużyny, trwający powyżej 5–6 dni, przeciętnie od 14 do 26 dni w ZHP i ok. miesiąca w ZHR. Jest podstawową formą pracy harcerskiej.

OgniskoW
Ognisko

Ognisko – płonący stos, najczęściej z drewna lub innej substancji łatwopalnej. Używane do ogrzewania i gotowania, pełni rolę miejsca spotkań towarzyskich, służy także do spalania odpadów roślinnych na działkach i przydomowych ogródkach, np. gałęzi, liści.

Organizacja Harcerska „Rodło” im. Szarych SzeregówW
Organizacja Harcerska „Rodło” im. Szarych Szeregów

Organizacja Harcerska „Rodło” im. Szarych Szeregów – niewielka, lokalna organizacja harcerska, założona w 1993 roku przez grupę instruktorów występujących ze Związku Harcerstwa Polskiego. „Rodło” działa współcześnie w Jarocinie i jego okolicach.

PałatkaW
Pałatka

Pałatka, płaszcz pałatka – długa i obszerna wojskowa peleryna, dająca okrycie całej postaci wraz z plecakiem i bronią osobistą. Dwie razem spięte pałatki tworzą powłokę namiotu w kształcie stożka.

Plama na Złotej PuszczyW
Plama na Złotej Puszczy

Plama na Złotej Puszczy – powieść młodzieżowa o tematyce mazurskiej autorstwa Bolesława Mrówczyńskiego, napisana w latach 1957-1958.

Prawo harcerskieW
Prawo harcerskie

Prawo harcerskie – system zasad obowiązujących w harcerstwie, będący podstawą wychowania harcerskiego. Każda organizacja harcerska ma własną redakcję prawa.

Proporzec harcerskiW
Proporzec harcerski

Proporzec harcerski – specyficzne weksylium, reprezentujące pewną określoną jednostkę harcerską. Proporce są oznaką suwerenności jednostki. W przeciwieństwie do sztandarów, ich wygląd, wykonanie i zatwierdzanie regulują zasady panujące w poszczególnych środowiskach harcerskich. Proporce odgrywają kluczową rolę w systemie obrzędowości jednostki. Proporzec, podobnie jak chorągiew, występuje tylko w jednym egzemplarzu.

Rodło (symbol)W
Rodło (symbol)

Rodło – znak przedstawiający bieg rzeki Wisły wraz z zaznaczonym Krakowem, używany przez Związek Polaków w Niemczech od 3 grudnia 1932 do dzisiaj.

RogatywkaW
Rogatywka

Rogatywka – rodzaj nakrycia głowy z kwadratowym denkiem, charakterystyczna polska czapka narodowa i wojskowa.

Sprawności harcerskieW
Sprawności harcerskie

Sprawności harcerskie – harcerski instrument metodyczny. Sprawnością jest biegłość harcerza w pewnej dziedzinie, wykazana w praktyce. Zdobycie sprawności wskazuje, że dany harcerz wykonał określone zadania i posiadł niezbędne umiejętności. Sprawności są zdobywane indywidualnie.

Stanica harcerskaW
Stanica harcerska

Stanica harcerska – baza harcerska o różnym standardzie: wyposażona w ujęcie wody, budynek kuchenny i plac namiotowy. Zawsze w ramach pionierki stawiana jest także brama wartownicza oraz maszt flagowy.

Suwak na chustęW
Suwak na chustę

Suwak (pierścień) na chustę - element munduru harcerskiego spinający chustę harcerską pod szyją. Jest to najczęściej pleciony ze skóry pierścień. W zależności od zwyczaju panującego w drużynie harcerskiej, może zastąpić go kora, albo suwak może zostać ozdobiony szyszką lub symbolem drużyny. W niektórych drużynach nie nosi się suwaków, lecz wiąże chustę na węzeł.

System zastępowyW
System zastępowy

System zastępowy – w harcerstwie, system opisany przez Rolanda E. Philippsa w książce "The Patrol System", polegający na skoncentrowaniu działalności w komórkach organizacyjnych – zastępach – mających być zgranymi zespołami 6-12 harcerzy (skautów) kierowanymi przez nieznacznie starszego lub odznaczającego się predyspozycjami zastępowego. Został on utworzony w oparciu o przeprowadzane przez Baden-Powella obserwacje bawiących się dzieci. Generał zauważył, że młodsze dzieci słuchają się swojego starszego rodzeństwa . W harcerstwie Robert Baden-Powell wypróbował go pierwszy raz podczas obozu doświadczalnego dla chłopców na wyspie Brownsea w 1907 roku.

Szeregowy (harcerstwo)W
Szeregowy (harcerstwo)

Szeregowy – to harcerz, któremu nie jest powierzona żadna funkcja. Szeregowi stanowią trzon harcerstwa, jest ich najwięcej w każdej jednostce i organizacji.

Sznur funkcyjnyW
Sznur funkcyjny

Sznur funkcyjny – element umundurowania harcerskiego. Jego kolor, faktura i sposób noszenia świadczą o funkcji, jaką w organizacji pełni członek.

Światowa Organizacja Ruchu SkautowegoW
Światowa Organizacja Ruchu Skautowego

Światowa Organizacja Ruchu Skautowego – międzynarodowe stowarzyszenie zrzeszające organizacje skautowe z całego świata. Skupia ponad 40 mln członków w 163 państwach (2016) – głównie skautów (chłopców), ale czasami również skautki (dziewczynki), w przypadku gdy dana organizacja jest koedukacyjna i nie jest równocześnie członkiem WAGGGS.

Święci skauciW
Święci skauci

Święci skauci – stosowane przez katolickich, prawosławnych skautów i niektórych innych chrześcijan określenie osoby w sposób wybitny realizującej określone, specyficzne dla skautingu wartości. Święci pełnią funkcję wzorca osobowego i są otaczani kultem. Najczęściej osoby, które były skautami lub przyczyniły się propagowania tego ruchu.

Trzy pióraW
Trzy pióra

Trzy pióra – jedna ze sprawności harcerskich, należąca do grupy sprawności puszczańskich, a jednocześnie wyrabiających siłę ducha. Jest sprawnością mistrzowską w ZHP i ZHR, zdobywaną przez wędrowników, wyłącznie na obozie letnim.

Unia Najstarszych Drużyn Harcerskich RzeczypospolitejW
Unia Najstarszych Drużyn Harcerskich Rzeczypospolitej

Unia Najstarszych Drużyn Harcerskich Rzeczypospolitej (UNDHR) – rodzaj federacji zrzeszającej szczepy i drużyny harcerskie powstałe przed rokiem 1939 i pracujące w sposób ciągły do dziś. Unia nie jest strukturą formalną. Nie działa przy żadnej organizacji. Nie jest podmiotem gdziekolwiek zarejestrowanym. Istnieje i działa dzięki woli swoich założycieli i woli ich kontynuatorów w kolejnych pokoleniach harcerzy.

Watra wędrowniczaW
Watra wędrownicza

Watra wędrownicza – symbol wędrowników, znajdujący się na naramienniku wędrowniczym, będącym odznaką zdobywaną przez wędrowniczki i wędrowników w ZHR i ZHP. Na ten symbol składa się ognisko ułożone w sposób skautowski na tzw. długie palenie. Tworzą je trzy skrzyżowane polana i znajdujące się nad nimi trzy płomienie.

ZuchyW
Zuchy

Zuchy – najmłodsza grupa metodyczna w organizacji harcerskiej.