
Święta Ariadna, również: Ariana lub Arianna, Maria, cs. Muczenica Ariadna – męczennica chrześcijańska za czasów panowania Hadriana lub Antonina Piusa, święta Kościoła katolickiego i prawosławnego, czczona przez Apostolski Kościół Ormiański i Syryjski Kościół Ortodoksyjny.

Józefina Bakhita, (wł.) Giuseppina Bakhita – niewolnica pochodząca z Sudanu, zakonnica, święta Kościoła katolickiego. Jej wspomnienie liturgiczne obchodzone jest 8 lutego.

James Pierson Beckwourth, znany także jako Jim Beckwith – amerykański czarnoskóry traper, handlarz futer i zwiadowca na żołdzie US Army.

Jean-Baptiste Mars Belley – francuski polityk doby rewolucji francuskiej pochodzenia senegalskiego, deputowany z San Domingo do Konwentu Narodowego (1793–1795) i członek Rady Pięciuset.

Bilal Ibn Rabah – Etiopczyk z pochodzenia, uważany przez tradycję muzułmańską za jednego z pierwszych wyznawców islamu oraz pierwszego muezina w islamie.

Blandyna z Lyonu, cs. Blandina Lionskaja − niewolnica, dziewica i męczennica chrześcijańska, święta katolicka oraz prawosławna.

Miguel de Cervantes y Saavedra – renesansowy pisarz hiszpański, najlepiej znany jako autor powieści El ingenioso hidalgo Don Quijote de la Mancha .

Diogenes z Synopy, gr. Διογένης της Σινώπης Diogenes tes Sinopes – grecki filozof, przedstawiciel szkoły cyników i uczeń Antystenesa. Był nauczycielem Kratesa z Teb. Starając się wprowadzić w czyn głoszone przez siebie poglądy i zarzucając swojemu nauczycielowi sprzeciwienie się im, stał się abnegatem.

Eufronios – attycki malarz i garncarz, działający w okresie 520–505 p.n.e. Uważany za najstarszego z grupy pionierów stylu czerwonofigurowego.

Ezop – grecki bajkopisarz pochodzący z Frygii w Azji Mniejszej. Przyjmuje się, że żył w VI wieku p.n.e., za panowania Krezusa, według tradycji był niewolnikiem Jadmosa z Samos. Postać na wpół legendarna, o której życiu i twórczości mało wiadomo. Daty jego urodzin i śmierci nie są znane.

Felicyta z Kartaginy, cu. Muczenica Filicitata – umęczona razem ze św. Perpetuą w czasach panowania Septymiusza Sewera święta Kościoła katolickiego, anglikańskiego, ewangelickiego, prawosławnego i ormiańskiego.

Hagar – postać biblijna z Księgi Rodzaju, matka Izmaela.

Abram (Ibrahim) Pietrowicz Hannibal, ros. Абрам (Ибрагим) Петрович Ганнибал – pradziadek Aleksandra Puszkina, ulubieniec cara Piotra I.

Hierokles – grecki niewolnik, woźnica rydwanów zawodowo uczestniczący w wyścigach podczas igrzysk cyrkowych, faworyt i kochanek cesarza rzymskiego Heliogabala, przez którego został oficjalnie poślubiony, uznawany za szarą eminencję dworu cesarskiego i jedną z najbardziej wpływowych osób Imperium Rzymskiego za panowania swego męża, przewidywany przez Heliogabala na następcę tronu. Informacje o nim pochodzą głównie z dzieła Scriptores Historiae Augustae oraz z Historii rzymskiej senatora Kasjusza Diona.

Muhammad Ibn Ishak Ibn Jasar – historyk arabski, autor jednej z biografii proroka Mahometa „Sirat rasul allah”, która do naszych czasów dochowała się wyłącznie we fragmentach zacytowanych przez sirę późniejszą, dochowaną w całości, autorstwa Ibn Hiszama.

Józef, Józef Egipski – patriarcha biblijny, syn Jakuba i Racheli, według Biblii żył 110 lat. Jego historia jest opisana jedynie w Księdze Rodzaju, nie ma potwierdzenia w źródłach egipskich. Jednakże biblijny opis dostarcza spójnych i zbieżnych informacji z faktami historycznymi na temat okresu, na który datuje się pobyt Józefa w Egipcie takich jak cena niewolnika czy panujący władcy. Znamiennym faktem, który jest jednym z silnych dowodów potwierdzających pobyt Józefa w Egipcie jest znalezisko w Muzeum Egipskim w Kairze. Badacze z zespołu Sa’ida Muhammada Thabeta, prowadzący prace inwentaryzacyjne w muzeum, twierdzą, że odkryli monety z imieniem i wizerunkiem biblijnego patriarchy. Ich zdaniem mogą one pochodzić z czasów, kiedy Józef żył w Egipcie, co jednak spotyka się ze sceptycznymi komentarzami.

Kalikst I – męczennik i święty Kościoła katolickiego, 16. papież w latach 217 - 222.

Mahpeyker Kösem Sultan – żona sułtana Ahmeda I.

Kriksos – gladiator, jeden z przywódców Powstania Spartakusa, obok Spartakusa i Oinomaosa.

François Mackandal – haitański niewolnik, przywódca powstania niewolniczego na Saint-Domingue w latach 1751-1757, które przyjęło formę prowadzonej na szeroką skalę działalności sabotażowej przeciwko francuskim plantatorom.

Menippos – pochodzący z Gadary syryjskiej, hellenistyczny pisarz oraz filozof ze szkoły cynickiej.

Musa – niewolnica, żona króla Partii Fraatesa IV, królowa Partii.

Narses – pierwotnie eunuch cesarski, następnie wysoki urzędnik i wódz bizantyński. Pochodził z Persarmenii, części Armenii zajętej w 384 roku przez Persów.

Olaudah Equiano, znany także jako Gustaw Vassa, należał do najważniejszych afrykańskich przedstawicieli w brytyjskiej dyskusji na temat zniesienia handlu niewolnikami. Pochodził z plemienia Igbo, które zamieszkuje obecnie terytorium Nigerii. Autobiografia Equiano przedstawiała koszmarny los niewolników i w ten sposób skłoniła brytyjskich ustawodawców do wprowadzenia zakazu handlu niewolnikami w roku 1807, na mocy Aktu o Handlu Niewolnikami. W młodości Equiano był niewolnikiem. Po wyzwoleniu pracował jako żeglarz, kupiec oraz odkrywca w Południowej Ameryce, na Karaibach, w Arktyce, koloniach amerykańskich oraz w Wielkiej Brytanii.

Onezym, uczeń św. Pawła, cs. Apostoł Onisim – niewolnik zamożnego mieszkańca Kolosów Filemona, po ucieczce od swego pana nawrócony przez apostoła Pawła, następnie współpracownik apostoła i prawdopodobnie biskup Efezu (54–68), główna postać Listu do Filemona, uznawany za męczennika, święty Kościoła katolickiego i prawosławnego.

Święty Patryk, irl. Pádraig Mac Calprainn, Naomh Pádraig, Pádraig Naofaur, cs. Swiatitiel Patrik, jepiskop Irłandskij – biskup i apostoł Irlandii, święty Kościoła katolickiego, starokatolickiego, anglikańskiego i prawosławnego, misjonarz i organizator życia religijnego w Irlandii.

Saartjie Baartman, prawdziwe imię Sawtche, zwana hotentocką Wenus, urodzona prawdopodobnie w pobliżu rzeki Gamtoos około 1789 roku. Pochodziła z ludu Khoikhoi (khoisan), najstarszego w południowej części Afryki. Zmarła 29 grudnia 1815 roku w Paryżu.
Święta Serapia, również Serafia, łac. Seraphia – męczennica chrześcijańska i święta Kościoła katolickiego.
Samuel Sharpe także Sam Sharpe i Daddy Sharpe – diakon baptystów, przywódca niewolników podczas największego powstania niewolników w Brytyjskich Indiach Zachodnich, podczas rebelii baptystów w latach 1831–1832. Został stracony po krwawym stłumieniu powstania. W roku 1975 uznany za bohatera narodowego Jamajki.

Faustin-Élie Soulouque, Faustyn I – prezydent Haiti w latach 1847–1849, cesarz Haiti w latach 1849–1859.

Spartakus – niewolnik, gladiator rzymski, z pochodzenia prawdopodobnie Trak. Przywódca największego i najgroźniejszego w historii Rzymu powstania niewolników.

Święta Nino, również Nina lub Nona, gruz. წმინდა ნინო, cs. Rawnoapostolnaja Nina, proswietitielnica Gruzi, nazywana Christianą – apostołka i patronka Gruzji, święta Kościoła katolickiego, ormiańskiego i prawosławnego.

Publius Terentius Afer – komediopisarz rzymski, jeden z dwóch, których komedie zachowały się do naszych czasów.

Turhan Hatice Sultan – konkubina Ibrahima I, matka i Valide Sultan Mehmeda IV.

Witalis i Agrykola, wł. Vitale e Agricola – męczennicy chrześcijańscy i święci Kościoła katolickiego.

Zaleukos – władca Lokrów Epizefiryjskich, greckiej kolonii w południowej Italii ; pierwszy prawodawca, którego starożytni Grecy zachowali w pamięci.