
Miasto opuszczone – miasto, które zostało opuszczone przez mieszkańców z dowolnego powodu. Określenie to również stosuje się do miast, które zaznały wyraźnego spadku demograficznego i mieszka w nich mała grupa osób.

Ağdam – miasto w rejonie Ağdam w Azerbejdżanie, w latach 1993-2020 de facto dzielnica miasta Askeran w rejonie Askeran nieuznawanego państwa Republika Górskiego Karabachu. Zgodnie z warunkami porozumienia pokojowego z 9 listopada 2020 Ağdam wróciło pod kontrolę Azerbejdżanu 19 listopada 2020.

Al-Kunajtira – miasto w południowo-zachodniej Syrii, stolica muhafazy Al-Kunajtira, wyludniona i w większości zniszczona. Leży przy północnych stokach Wzgórz Golan.

Chichén Itzá – prekolumbijskie miasto założone przez Majów na półwyspie Jukatan (Meksyk) w IV – VI w. Zachowane zabytki w jego częściach południowej i zachodniej są związane z wcześniejszą kulturą Majów, natomiast w części północnej – z późniejszą kulturą Tolteków.

Craco – miejscowość i gmina we Włoszech, w regionie Basilicata, w prowincji Matera. Według danych z 31 grudnia 2016 gminę zamieszkiwało 726 osób.

Doupov – dawne miasto w północno-zachodnich Czechach, w Górach Doupowskich, u zbiegu Pustego Potoku i Liboca. Wraz z wysiedleniem Niemców po 1945 roku opustoszało, a w roku 1955 ostatecznie przestało istnieć w wyniku założenia na tym terenie poligonu wojskowego Hradiště. Część zabudowy dotrwała do lat 70. XX wieku.

Dwin – opuszczone miasto w Armenii, w prowincji Ararat, 35 km na południe od Erywania, w średniowieczu duży ośrodek handlowy, stolica Królestwa Armenii.

Fatehpur Sikri – zespół architektoniczny dawnej stolicy Wielkich Mogołów. Znajduje się 37 kilometrów na zachód od Agry, w obrębie miasta o tej samej nazwie.
Floci – opuszczone i zniszczone miasto na Wołoszczyźnie, w południowej Rumunii, położone u ujścia rzeki Ialomiţy do Dunaju.
Fordlandia – osada przemysłowa w puszczy amazońskiej, część miasteczka Aveiro w brazylijskim stanie Pará, w pobliżu miasta Santarém, w połowie drogi między Belém a Manaus, nad brzegiem rzeki Tapajós.

Gagnon – dawne miasto w Kanadzie (Quebec), we wschodniej części półwyspu Labrador.

Hashima – japońska, opuszczona wyspa na Morzu Wschodniochińskim, położona około 15 km od Nagasaki i wchodząca w skład prefektury Nagasaki, której to miasto jest stolicą.

Humberstone – opuszczone miasto w północnym Chile, w regionie administracyjnym Tarapacá, dawny ośrodek wydobycia rud saletry. W okresie największej świetności miasta pod koniec XIX wieku mieszkało tu ok. 5 tysięcy osób. Humberstone – podobnie jak inne górnicze osady regionu – zostało opuszczone po załamaniu się rynku saletry pod koniec I wojny światowej.

Irem, Iram, często określany jako Irem o tysiącu filarów – zaginione miasto na pustyni Ar-Rab al-Chali, w dzisiejszym Omanie. Miasto istniało od III tysiąclecia p.n.e. do początków naszej ery, słynęło z pałaców i świątyń o pozłacanych kolumnach. Głównym partnerem handlowym Iremu była Ebla w Syrii. Mieszkańcami Iremu byli ludzie z plemienia 'Ad, przez Ptolemeusza zwani Ubarytami.

Kayaköy – wieś w południowo-zachodniej Turcji położona 8 km. od Fethiye.

Kijŏngdong, Kijŏng-dong lub Kijŏng tong – wieś położona w P’yŏnghwa-ri, w Korei Północnej, usytuowana w Koreańskiej Strefie Zdemilitaryzowanej. Znana również jako Wioska pokoju, przez media zachodnie i południowokoreańskie nazywana Wioską Propagandy. Kijŏng-dong jest jedną z dwóch wsi, które mogły pozostać w czterokilometrowej Koreańskiej Strefie Zdemilitaryzowanej, powstałej na mocy rozejmu w 1953, zawieszającego wojnę koreańską. Drugą wioską jest południowokoreańska Daseong-Dong, oddalona o 2 kilometry.

Kolmanskop – wymarłe miasto w południowej Namibii, kilka kilometrów w głąb lądu od portu Lüderitz. Było osiedlem górniczym, obecnie jest popularnym celem wycieczek.

Kurta – opuszczona wieś w Osetii Południowej. W 1989 miała 1101 mieszkańców, w 2002 – 1124, obecnie jest ich 0.

Lamanai jest mezoamerykańskim stanowiskiem archeologicznym i było kiedyś znacznej wielkości miastem cywilizacji Majów, położonym w północnym Belize, w dystrykcie Orange Walk. Nazwa miasta jest pochodzenia prekolumbijskiego i została zapisana przez hiszpańskich misjonarzy, a udokumentowana ponad tysiąc lat wcześniej w inskrypcjach Majów jako Lama'anayin.
Loulan – starożytne miasto na jedwabnym szlaku, położone w centrum wschodniej części basenu Tarymu.

Lubaantun, Lubaantún – ruiny miasta Majów znajdujące się w południowej części Belize, w Centralnej Ameryce. Lubaantun leży w dystrykcie Toledo ok. 42 km na północny zachód od jego stolicy Punta Gorda i ok. 3 km od wsi San Pedro Columbia na wysokości 61 m n.p.m. Jeną z najbardziej wyróżniających cech Lubaantun jest znaleziony tu duży zbiór miniaturowych przedmiotów z ceramiki, które przypuszczalnie były amuletami albo elementami ubiorów rytualnych.

Machu Picchu – najlepiej zachowane miasto Inków, w odległości 112 km od Cuzco. Położone jest na wysokości 2090–2400 m n.p.m., na przełęczy między Huayna Picchu a Machu Picchu w peruwiańskich Andach. Poniżej płynie rzeka Urubamba.

Nim Li Punit – miasto z okresu klasycznego cywilizacji Majów położone w belizańskim dystrykcie Toledo w odległości 40 km na północ od stolicy dystryktu Punta Gorda. Nim Li Punit znane jest również pod nazwą Big Hat lub Top Hat – nazwa w języku kekczi znaczy Wielki Kapelusz i odnosi się do dużego i wyszukanego nakrycia głowy z rzeźbionej steli znalezionej w ruinach, przedstawiającej jednego z dawnych władców miasta.

Plymouth – oficjalna stolica Montserratu. W 1997 całkowicie zniszczona w wyniku erupcji wulkanu Soufrière Hills. Obecnie ruiny miasta znajdują się w strefie niedostępnej dla mieszkańców, a faktyczną stolicą terytorium jest Brades.

Pohoří na Šumavě – opuszczone miasto w górach Novohradské hory.

Pusilha – stanowisko archeologiczne w Belize. Jego położenie na szlaku handlowym ze wschodu na zachód pozwala archeologom na historyczną ocenę drugorzędnego ośrodka Majów. Przeprowadzone wykopaliska zmieniły poglądy na społeczne i polityczne stosunki między większymi i mniejszymi miastami Majów. Badania prowadzone w Pusilha zaczęły się na początku XX wieku i trwają do dnia dzisiejszego.
Pyramiden – radziecka opuszczona osada górnicza na archipelagu Svalbard, na wyspie Spitsbergen. W pobliżu w latach 1911-1998 wydobywano węgiel kamienny. W 1998 roku osada została ewakuowana i opuszczona.

Ruiny miast Majów w Belize zawierają wiele dobrze znanych i historycznie ważnych stanowisk archeologicznych prekolumbijskich Majów. Belize jest uważane za część południowych nizin Majów w mezoamerykańskim kręgu kulturowym. Stanowiska tu znalezione były zamieszkałe od okresu preklasycznego do okresu przed i po przybyciu Hiszpanów w XVI wieku.

Santa Laura – opuszczone miasto w północnym Chile, w regionie administracyjnym Tarapacá, dawny ośrodek wydobycia rud saletry. Podobnie jak inne górnicze osady regionu zostało opuszczone po załamaniu się rynku saletry pod koniec I wojny światowej. W 2005 roku pozostałości miasteczka wraz z sąsiednim Humberstone zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Szahr-e Ghumes pers. شهرقومس - stanowisko archeologiczne w Iranie, w ostanie Semnan, zazwyczaj identyfikowane ze starożytnym Hekatompylos.

Tikál, Tical – ruiny miasta Majów położone na terenie Gwatemali w departamencie Petén, w gminie San Andrés, na północny wschód od jeziora Petén Itzá.
Uxbenka – prekolumbijskie stanowisko archeologiczne położone na południu Belize w dystrykcie Toledo. To miejskie osiedle starożytnych Majów jest najwcześniejszym ze znanych miast na nizinach południowego Belize, w którym znaleziono dowody na osadnictwo we wczesnym okresie klasycznym według mezoamerykańskiej chronologii. W mieście odkryto wiele stell. Jest jednym z pięciu stanowisk majańskich w regionie, do których zaliczają się też Nim Li Punit i Lubaantun. Przypuszcza się, że Uxbenka została założona przez ludność z niziny Petén.

Vilcabamba – dawne miasto w dzisiejszym Peru, legendarna stolica Inków, w latach 1536-1572 siedziba władców inkaskich, z której opierali się postępującej ekspansji Hiszpanów. W 1572 roku miasto to zostało zdobyte i zburzone przez Hiszpanów, a jego lokalizacja uległa zapomnieniu.

Widźajanagar – opuszczone miasto w południowych Indiach, w stanie Karnataka, w Ghatach Zachodnich, w niewielkiej wiosce Hampi. Założone ok. roku 1346 przez braci Hariharę i Bukkę miasto to było od XIV do XVI wieku centralnym ośrodkiem Królestwa Widźajanagaru, najpotężniejszego nowożytnego imperium hinduskiego na południu kraju. To bogate serce ostatniego hinduskiego imperium zniszczyła w 1565 roku armia koalicji sułtanatów dekańskich. Wojska muzułmańskie po rozgromieniu armii królewskiej w bitwie pod Talikotą, zdobyły miasto, które było łupione przez najeźdźców przez kilka miesięcy. Widźajanagar nie został nigdy później odbudowany. Ruiny stolicy wpisano w 1986 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO.