Aeroklub BydgoskiW
Aeroklub Bydgoski

Aeroklub Bydgoski – stowarzyszenie, regionalny oddział Aeroklubu Polskiego utworzony w Bydgoszczy, początkowo jako filia Aeroklubu Pomorskiego, a od lutego 1946 roku jako jednostka samodzielna. Bazą aeroklubu jest Lotnisko Bydgoszcz-Biedaszkowo, położone w pobliżu portu lotniczego Bydgoszcz-Szwederowo.

Aeroklub CzęstochowskiW
Aeroklub Częstochowski

Aeroklub Częstochowski (ACz) – stowarzyszenie zrzeszone w Aeroklubie Polskim, utworzony 10 listopada 1945 roku. Bazą Aeroklubu Częstochowskiego jest lotnisko Częstochowa-Rudniki, położone 9,5 km, od Częstochowy.

Aeroklub GliwickiW
Aeroklub Gliwicki

Aeroklub Gliwicki (AGl) – stowarzyszenie, regionalny oddział Aeroklubu Polskiego utworzony w Gliwicach, początkowo jako filia Aeroklubu Śląskiego, a od maja 1955 roku jako jednostka samodzielna. Bazą aeroklubu jest Lotnisko Gliwice, położone w pobliżu autostrady A-4 Kraków–Wrocław.

Aeroklub ROWW
Aeroklub ROW

Aeroklub Rybnickiego Okręgu Węglowego (ROW) – stowarzyszenie, organizacja pożytku publicznego. Na początku przez krótki okres Aeroklub był filią Aeroklubu Gliwickiego, a później Aeroklubu Śląskiego i dopiero w listopadzie 1963 roku decyzją Zarządu Głównego Aeroklubu PRL został utworzony z dniem 1 stycznia 1964 roku, w Rybniku-Gotartowicach. Posiada certyfikat przewoźnika lotniczego AOC. Bazą aeroklubu jest lotnisko Rybnik-Gotartowice.

Aeroklub ŚląskiW
Aeroklub Śląski

Aeroklub Śląski – organizacja lotnicza będąca oddziałem regionalnym Aeroklubu Polskiego. Aeroklub powstał z połączenia Klubu Pilotów Województwa Śląskiego i Lotniczej Kadry Kolejowej w Katowicach 12 grudnia 1930 roku, rejestracja nastąpiła rok później wraz z przyłączeniem się do niej Śląskiego Klubu Lotnictwa Żaglowego. Po wojnie 6 grudnia 1945 roku reaktywowano działalność organizacji. Z Aeroklubu Śląskiego wywodzi się szybowcowy mistrz świata w klasie otwartej z 1963 roku i wicemistrz z 1960 roku, Edward Makula.

Akademicki Klub Turystyczny MaluchW
Akademicki Klub Turystyczny Maluch

Akademicki Klub Turystyczny Maluch – działający w warszawskim środowisku akademickim klub, propagujący różnorodną w swojej formie turystykę. Organizuje własne imprezy oraz bierze udział w szeregu cyklicznych wydarzeń turystycznych i pokrewnych. Posiada osobowość prawną i własny statut.

Bractwo Wybrzeża – Mesa Kaprów PolskichW
Bractwo Wybrzeża – Mesa Kaprów Polskich

Bractwo Wybrzeża – Mesa Kaprów Polskich – polskie stowarzyszenie żeglarskie, należące do międzynarodowego Hermandad de la Costa, założonego w celu pielęgnowania idei braterstwa ludzi morza, kultywującego ich tradycje, obyczaje i naukę.

Kaszubskie Stowarzyszenie Promowania Sportów KonnychW
Kaszubskie Stowarzyszenie Promowania Sportów Konnych

Kaszubskie Stowarzyszenie Promowania Sportów Konnych – ogólnokrajowe stowarzyszenie, działające na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, posiadające osobowość prawną.

Klub Wioślarski z roku 1930W
Klub Wioślarski z roku 1930

Klub Wioślarski z roku 1930 – nieistniejący już kaliski klub wioślarski, zrzeszający Żydów, założony w roku 1930.

Kłodzkie Towarzystwo GórskieW
Kłodzkie Towarzystwo Górskie

Kłodzkie Towarzystwo Górskie – niemieckie stowarzyszenie założone w 1881 r. w Kłodzku w celu rozwoju turystycznego Ziemi kłodzkiej – ówczesnego Grafschaft Glatz, hrabstwa kłodzkiego.

Kölner Rudergesellschaft 1891W
Kölner Rudergesellschaft 1891

Kölner Rudergesellschaft 1891 – niemiecki klub wioślarski z Kolonii założony w 1891 roku.

Łomżyńskie Towarzystwo WioślarskieW
Łomżyńskie Towarzystwo Wioślarskie

Łomżyńskie Towarzystwo Wioślarskie – wioślarski, a później wielosekcyjny, klub sportowy istniejący w latach 1901–1992 w Łomży. Członek-założyciel Polskiego Związku Towarzystw Wioślarskich.

Makabi Warszawa (wioślarstwo)W
Makabi Warszawa (wioślarstwo)

Sekcja Wioślarska Żydowskiego Towarzystwa Gimnastyczno-Sportowego „Makabi” Warszawa – wioślarska sekcja warszawskiego klubu Makabi zrzeszająca Żydów, działająca od 1928 roku.

Makkabi Kraków (wioślarstwo)W
Makkabi Kraków (wioślarstwo)

Sekcja Wioślarska Żydowskiego Klubu sportowego „Makkabi” Kraków – wioślarska sekcja krakowskiego klubu Makkabi zrzeszająca Żydów, działająca od 1923 roku. Sekcja zaprzestała działalności w 1939.

Makkabi Wilno (wioślarstwo)W
Makkabi Wilno (wioślarstwo)

Sekcja Wioślarska Żydowskiego Towarzystwa Gimnastyczno-Sportowego „Makkabi” w Wilnie – wioślarska sekcja wileńskiego klubu sportowego Makkabi, zrzeszająca Żydów i działająca od 1925 roku. Sekcja ta zakończyła działalność we wrześniu 1939 roku.

Polski Związek Lekkiej AtletykiW
Polski Związek Lekkiej Atletyki

Polski Związek Lekkiej Atletyki (PZLA) – najstarsze polskie stowarzyszenie sportowe, założone 11 października 1919 w Krakowie. Od 1922 siedziba PZLA mieści się w Warszawie. Związek zajmuje się m.in. popularyzacją i rozwojem lekkoatletyki w Polsce, prowadzi szkolenie zawodników i sędziów. Od 1919 jest członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Federacji Lekkoatletycznych (IAAF).

Polski Związek MotorowyW
Polski Związek Motorowy

Polski Związek Motorowy – powstał 30 stycznia 1950 roku, jako efekt połączenia Automobilklubu Polski i Polskiego Związku Motocyklowego. Jest związkiem stowarzyszeń i działa na podstawie Prawa o Stowarzyszeniach oraz według Ustawy o Sporcie z dnia 25 czerwca 2010 r.

Polski Związek NarciarskiW
Polski Związek Narciarski

Polski Związek Narciarski – stowarzyszenie kultury fizycznej pełniące rolę polskiej federacji narodowej w biegach narciarskich, kombinacji norweskiej, narciarstwie alpejskim, snowboardingu oraz skokach narciarskich i narciarstwie dowolnym.

Polski Związek Żeglarski (1957)W
Polski Związek Żeglarski (1957)

Polski Związek Żeglarski – stowarzyszenie, którego członkami zwyczajnymi są Okręgowe Związki Żeglarskie i kluby żeglarskie. Prezesem PZŻ jest Tomasz Chamera.

Polskie Stowarzyszenie Flisaków Pienińskich na Rzece Dunajec w Sromowcach NiżnychW
Polskie Stowarzyszenie Flisaków Pienińskich na Rzece Dunajec w Sromowcach Niżnych

Polskie Stowarzyszenie Flisaków Pienińskich na rzece Dunajec w Sromowcach Niżnych (PSFP) – stowarzyszenie powołane do życia w roku 1934, zrzeszające pienińskich flisaków. Stowarzyszenie organizuje spływy przełomem Dunajca po polskiej stronie granicy. Na dzień 14 kwietnia 2014 roku stowarzyszenie miało 942 członków zrzeszonych w 5 kołach.

Polskie Towarzystwo Schronisk MłodzieżowychW
Polskie Towarzystwo Schronisk Młodzieżowych

Polskie Towarzystwo Schronisk Młodzieżowych (PTSM) – stowarzyszenie utworzone w 1926 roku. Jest w Polsce reprezentantem światowego ruchu schronisk młodzieżowych – Międzynarodowej Federacji Schronisk Młodzieżowych.

Polskie Towarzystwo Turystyczne „Beskid” w CieszynieW
Polskie Towarzystwo Turystyczne „Beskid” w Cieszynie

Polskie Towarzystwo Turystyczne „Beskid” - polska organizacja turystyczna, założona w 1910 roku w Cieszynie. Jej powstanie było odpowiedzią na działalność niemieckich organizacji tego typu, gdyż do tego momentu Polacy nie mieli żadnej własnej formacji, która działałaby w górach Śląska Cieszyńskiego.

Polskie Towarzystwo Turystyczno-KrajoznawczeW
Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze

Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze (PTTK) – stowarzyszenie powstałe z połączenia w 1950 Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego i Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, grupujące turystów i krajoznawców. Towarzystwo stawia sobie za zadanie upowszechnianie na terenie Polski turystyki kwalifikowanej i krajoznawstwa.

Pomorski Związek ŻeglarskiW
Pomorski Związek Żeglarski

Pomorski Związek Żeglarski jest związkiem stowarzyszeń i osób prawnych, który zajmuje się uprawianiem, rozwojem i popularyzacją żeglarstwa. Założony został 17 maja 1965 roku, mieści się w Gdyni, a jego terenem działania jest województwo pomorskie. Jest członkiem zwyczajnym Polskiego Związku Żeglarskiego.

Posener Ruderverein „Germania”W
Posener Ruderverein „Germania”

Posener Ruderverein „Germania”, używający też nazwy Posener Ruderclub „Germania” – poznański klub wioślarski, zrzeszajacych Niemców, założony w 1902.

Ruderclub NeptunW
Ruderclub Neptun

Ruderclub Neptun – towarzystwo wioślarskie założone w Poznaniu w 1895, jako jeden z pierwszych poznańskich klubów tego typu. Rozwiązany po II wojnie światowej.

Stowarzyszenie DeltaW
Stowarzyszenie Delta

Stowarzyszenie Delta – organizacja działająca od 2004 roku na terenie Gminy Bałtów, która posiada i rozwija obiekty turystyczne o charakterze edukacyjno-rozrywkowym, takie jak Bałtowski Kompleks Turystyczny, Park Nauki i Rozrywki w Krasiejowie, Jurapark Solec, a także PaleoSafari Moab Giant w USA. Prezesem stowarzyszenia jest Piotr Lichota.

Stowarzyszenie Europejskich Komitetów OlimpijskichW
Stowarzyszenie Europejskich Komitetów Olimpijskich

Stowarzyszenie Europejskich Komitetów Olimpijskich – organizacja sportowa mająca swoją siedzibę w stolicy Włoch – Rzymie. Członkami stowarzyszenia jest 50 narodowych komitetów olimpijskich. Polskę reprezentuje – od 1919 roku – Polski Komitet Olimpijski. Stowarzyszenie Europejskich Komitetów Olimpijskich jest organizatorem igrzysk europejskich i olimpijskiego festiwalu młodzieży Europy.

WTS WarszawaW
WTS Warszawa

Warszawskie Towarzystwo Speedwaya – stowarzyszenie powstałe w 2006 roku, jego głównym celem jest reaktywacja sportu żużlowego w Warszawie. W 2010 roku stowarzyszenie otrzymało licencję Polskiego Związku Motorowego uprawniającą do startu w rozgrywkach krajowych.