Theodor AdornoW
Theodor Adorno

Theodor W. Adorno, właściwie Theodor Ludwig Wiesengrund – niemiecki filozof, socjolog, teoretyk muzyki i kompozytor. Był jednym z czołowych przedstawicieli „szkoły frankfurckiej” i współpracownikiem Institut für Sozialforschung, współtwórca teorii krytycznej.

Hans AlbertW
Hans Albert

Hans Albert – niemiecki filozof i socjolog.

Walter BenjaminW
Walter Benjamin

Walter Bendix Schönflies Benjamin – niemiecko-żydowski filozof, teolog, teoretyk kultury, tłumacz, marksistowski krytyk literacki i eseista.

Ralf DahrendorfW
Ralf Dahrendorf

Ralf Gustav Dahrendorf – niemiecko-brytyjski socjolog, politolog i polityk.

Norbert EliasW
Norbert Elias

Norbert Elias – niemiecki filozof i socjolog pochodzenia żydowskiego, twórca socjologii procesu i socjologii figuracyjnej.

Friedrich EngelsW
Friedrich Engels

Friedrich Engels – niemiecki filozof i socjolog. Był jednym z głównych ideologów socjalizmu, a także jednym z organizatorów i przywódców I i II Międzynarodówki. Do historii przeszedł jako jeden z najbliższych współpracowników Karla Marxa oraz współtwórca marksizmu, materializmu historycznego i socjalizmu naukowego. Współautor „Manifestu komunistycznego".

Erich FrommW
Erich Fromm

Erich Fromm – niemiecki filozof, socjolog, psycholog i psychoanalityk pochodzenia żydowskiego.

Peter GlotzW
Peter Glotz

Peter Glotz – niemiecki socjolog i działacz Związku Wypędzonych.

Jürgen HabermasW
Jürgen Habermas

Jürgen Habermas – niemiecki filozof, socjolog i publicysta polityczny. Współcześnie najbardziej znany przedstawiciel teorii krytycznej. Największe uznanie przyniosła mu oparta na pragmatyce aktów mowy teoria racjonalności komunikacyjnej, którą przeciwstawia zarówno modernistycznej filozofii podmiotu, jak i postmodernistycznej filozofii dekonstrukcji i destrukcji podmiotu. Jego dorobek skupia się na podstawach teorii społecznej i epistemologii, analizie demokracji, sfery publicznej i społeczeństw zaawansowanego kapitalizmu. System teoretyczny Habermasa skupia się na ujawnianiu możliwości rozumu i emancypacji ukrytych we współczesnych instytucjach oraz na zdolności człowieka do dochodzenia swoich racjonalnych interesów. Habermas znany jest ze swojej pracy dotyczącej koncepcji współczesności, szczególnie w kontekście dyskusji nad „racjonalizacją”, rozpoczętej przez Maxa Webera.

Axel HonnethW
Axel Honneth

Axel Honneth – niemiecki filozof, socjolog, profesor i dyrektor Instytutu Badań Społecznych przy Uniwersytecie J.W. Goethego we Frankfurcie nad Menem, wykładowca tegoż uniwersytetu.

Max HorkheimerW
Max Horkheimer

Max Horkheimer – niemiecki filozof i socjolog.

Basil KerskiW
Basil Kerski

Basil Kerski – niemiecko-polski menadżer kultury, redaktor, politolog i eseista pochodzenia iracko-polskiego, od 2011 dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku.

Gabriele KubyW
Gabriele Kuby

Gabriele Kuby – niemiecka socjolożka oraz publicystka. Z pozycji katolickich podejmuje krytykę rewolucji seksualnej oraz nowych ruchów religijnych.

Niklas LuhmannW
Niklas Luhmann

Niklas Luhmann – niemiecki socjolog i teoretyk społeczny. Jest uważany za najważniejszego niemieckojęzycznego przedstawiciela socjologicznej teorii systemów i cybernetyki społecznej oraz zaliczany do najwybitniejszych klasyków nauk socjologicznych XX wieku.

Karl MannheimW
Karl Mannheim

Karl Mannheim – węgierski socjolog pochodzenia żydowskiego.

Herbert MarcuseW
Herbert Marcuse

Herbert Marcuse – niemiecko-amerykański filozof pochodzenia żydowskiego, ideolog rewolty studenckiej roku 68 i socjolog marksistowski, przedstawiciel szkoły frankfurckiej.

Hartmut RosaW
Hartmut Rosa

Hartmut Rosa – niemiecki socjolog i politolog, badacz społecznych wymiarów czasu i jego współczesnych przemian. Wykładowca Uniwersytetu Friedricha Schillera w Jenie oraz dyrektor Kolegium Maxa-Webera na Uniwersytecie w Erfurcie.

Alfred SchmidtW
Alfred Schmidt

Alfred Schmidt – niemiecki filozof i socjolog, przedstawiciel młodszego pokolenia szkoły frankfurckiej, emerytowany profesor filozofii społecznej w Uniwersytecie we Frankfurcie nad Menem.

Georg SimmelW
Georg Simmel

Georg Simmel – niemiecki filozof, teoretyk kultury, jeden z pierwszych niemieckich socjologów.

Werner SombartW
Werner Sombart

Werner Sombart – niemiecki socjolog i ekonomista, głowa młodszej „szkoły historycznej”, myśliciel społeczny.

Lorenz von SteinW
Lorenz von Stein

Lorenz von Stein – niemiecki ekonomista, socjolog i naukowiec, zajmujący się zagadnieniami administracji publicznej.

Rita SüssmuthW
Rita Süssmuth

Rita Süssmuth z domu Kickuth – niemiecka polityk, pedagog i nauczyciel akademicki, w latach 1985–1988 minister zdrowia, w latach 1988–1998 przewodnicząca Bundestagu.

Ferdinand TönniesW
Ferdinand Tönnies

Ferdinand Tönnies – niemiecki socjolog i filozof.

Alfred WeberW
Alfred Weber

Alfred Weber – niemiecki socjolog i teoretyk kultury, przedstawiciel tzw. socjologii historycznej, twórca teorii lokalizacji przemysłu.

Marianne WeberW
Marianne Weber

Marianne Weber, z domu Schnitger, niemiecka działaczka praw kobiet, socjolog, historyczka prawa, żona Maxa Webera i autorka jego biografii.

Max WeberW
Max Weber

Karl Emil Maximilian „Max” Weber – niemiecki socjolog, filozof, prawnik i ekonomista, którego idee miały ogromny wpływ na teorię socjologiczną i badania społeczne. Wraz z Émilem Durkheimem i Karolem Marksem jest uznawany za ojca socjologii. Brat socjologa Alfreda Webera, mąż Marianne Weber.

Klaus WettigW
Klaus Wettig

Klaus H.W. Wettig – niemiecki polityk, urzędnik i nauczyciel akademicki, poseł do Parlamentu Europejskiego I, II i III kadencji.