BoystownW
Boystown

Boystown – popularna nazwa jednej z enklaw w Chicago, kulturalne centrum jednego z większych skupisk osób LGBT w USA, a także pierwsza oficjalnie uznana gay village w historii USA, położonej formalnie w ramach dzielnicy Lakeview. Północną granicą tej enklawy jest jezioro Michigan, droga Lake Shore Drive biegnąca wzdłuż jego brzegu oraz Buena Park. Na południe ekspansja ta przebiega opierając się o Belmont Avenue, na zachód zaś dociera do Clark Street na granicy Wrigleyville. Tereny te kojarzyły się dawniej z przestępczością, a współcześnie w wyniku gejowskiej gentryfikacji stanowią reprezentacyjny fragment Chicago. Według danych z 2006 roku w Chicago żyje w sumie ponad 288 tys. lesbijek, gejów i biseksualistów.

Butch i femmeW
Butch i femme

Butch i femme – pojęcia funkcjonujące w subkulturze lesbijskiej w celu przyporządkowania lub rozpoznania męskiej (butch) lub kobiecej (femme) tożsamości wraz z jej cechami towarzyszącymi, zachowaniami, stylem, percepcją samej siebie i tak dalej. Terminy te zostały wprowadzone do społeczności lesbijskich w XX wieku. Koncepcję tę nazwano „sposobem organizowania relacji seksualnych oraz tożsamości płciowej i seksualnej”. Kultura butch-femme nie jest jedyną formą lesbijskiego systemu diadycznego, ponieważ wiele kobiet żyje w związkach butch-butch lub femme-femme.

Castro (San Francisco)W
Castro (San Francisco)

Castro – dzielnica w San Francisco będąca częścią Eureka Valley. Dzielnica była jedną z pierwszych Gay village w USA. Obszar całkowity Castro obejmuje powierzchnie 1,36 km². Według szacunków City Data w lutym w roku 2017 dzielnice zamieszkiwało 12935 mieszkańców. Po przekształceniu się z dzielnicy robotniczej w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XX wieku Castro pozostaje jednym z najbardziej znanych symboli aktywizmu i wydarzeń lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych (LGBT) na świecie.

ChuecaW
Chueca

Chueca – dzielnica Madrytu, usytuowana w dystrykcie Centro. Ulice Fuencarral, calle de Barquillo oraz Gran Vía stanowią jej granice. W latach 90. XX wieku przekształciła się w dzielnicę gejowską. Dzielnica ta ma charakter komercjalny ze sklepami, restauracjami, kawiarniami, barami, nocnymi lokalami. Licznie występują tutaj gejowskie sklepy z odzieżą i akcesoriami, sex shopy i inne.

Church and WellesleyW
Church and Wellesley

Church and Wellesley - jedna z dzielnic Toronto, położona na wschód od centrum miasta, uważana za gay village.

Coming Out DayW
Coming Out Day

Coming Out Day, Dzień coming outu – jest obchodzony corocznie 11 października.

Drag kingW
Drag king

Drag king – kobieta, która strojem i wyglądem upodabnia się do mężczyzny, najczęściej podczas występów na estradach klubowych, przy czym nie ma tu znaczenia orientacja seksualna artystki. Według nieco innej definicji lansowanej przez Del LaGrace Volcano drag king to „każda osoba wszystko jedno jakiej płci biologicznej, która w świadomy sposób robi przedstawienie z męskości”.

Festiwale LGBT w PolsceW
Festiwale LGBT w Polsce

Festiwale LGBT w Polsce – wydarzenia organizowane przez środowisko mniejszości seksualnych oraz organizacje społeczne wspierające ruch walki o prawa osób LGBT. Festiwale obejmują cykle imprez artystycznych, spotkania dyskusyjne i warsztaty, a często również uliczne manifestacje. Wśród celów, które przyświecają takim imprezom, wymienia się m.in. walkę z homofobią, transfobią i stereotypami, promowanie kultury różnorodności, wywoływanie debaty publicznej nad rolą LGBT w polskim społeczeństwie.

G-A-YW
G-A-Y

G-A-Y – klub gejowski znajdujący się w Londynie. Swoją działalność rozpoczął w 1976 roku. Przez blisko piętnaście lat był częścią London Astoria, obecnie znajduje się w dzielnicy Charing Cross w Londynie Centralnym. Właścicielem klubu jest MAMA Group. Klub przyciąga 6 000 osób tygodniowo i jest największym lokalem gejowskim w Londynie.

Gay bearW
Gay bear

Gay bear – subkultura homoseksualna oparta na pociągu emocjonalnym, psychicznym i seksualnym do mężczyzn o określonym typie budowy ciała – powinien być wysoki, owłosiony, zarówno na twarzy, jak i na ciele, przy kości lub paker. Subkultura posiada własną identyfikację kulturową, kod, wydarzenia, publikacje. W Polsce z reguły utożsamia się ją z inną, pokrewną subkulturą – gay chub, której istotą jest pociąg w kierunku osób z nadwagą i otyłych.

Gay villageW
Gay village

Gay village – części miast w USA i Kanadzie o dużej koncentracji osób LGBT i firm określających się jako gay friendly. Gay village daje osobom LGBT możliwość zamieszkania w przyjaznym środowisku i realizowania wybranego stylu życia. Na terenie gay village znajdują się gejowskie bary, nocne kluby gejowskie oraz przyjazne osobom LGBT sale treningowe, restauracje, księgarnie itp. Gay village propagując wartości środowiska LGBT poszerzają spektrum kulturowe miasta. W miastach niechętnych mniejszościom seksualnym obszary te stanowią enklawy przyjazne osobom LGBT.

GLAAD Media AwardsW
GLAAD Media Awards

GLAAD Media Awards – nagroda filmowa i telewizyjna wręczana corocznie od 1990 roku przez Gay & Lesbian Alliance Against Defamation w 40 różnych kategoriach. Przyznawana jest dla dzieł filmowych, które w pozytywny i ciekawy sposób zajmują się tematyką LGBT – oddzielnie dla produkcji w języku angielskim i w języku hiszpańskim. Dodatkowo przyznawane są również nagrody w dziedzinie literatury i mediów.

Greenwich VillageW
Greenwich Village

Greenwich Village, inaczej West Village lub zwyczajowo the Village – dzielnica mieszkaniowa na Manhattanie w Nowym Jorku.

HomoerotyzmW
Homoerotyzm

Homoerotyzm – atrakcyjność seksualna pomiędzy osobami tej samej płci; zarówno pomiędzy mężczyznami, jak i kobietami. Pojęcie różni się od definicji homoseksualizmu, ponieważ odnosi się do pożądania samego w sobie – momentalnego, tymczasowego – natomiast homoseksualizm jest bardziej permanentnym stanem, między innymi identyfikacją z daną orientacją seksualną. Homoerotyzm jest pojęciem znacznie starszym niż dziewiętnastowieczna definicja homoseksualizmu. Był on przedstawiany i opisywany na przestrzeni wieków w sztukach wizualnych i literaturze. Według Oxford English Dictionary, homoerotyczny oznacza „odnoszący się do lub charakteryzujący się tendencją do erotycznych uczuć skupionych na osobie tej samej płci; albo odnoszący się do osoby wykazującej takie zachowania”.

HomomonumentW
Homomonument

Homomonument – pomnik w Amsterdamie upamiętniający osoby homoseksualne, które doświadczyły lub doświadczają prześladowania lub też zostały zamordowane z powodu własnej orientacji seksualnej. Monument ma formę trzech różowych trójkątów wykonanych z granitu, które wraz z przestrzenią pomiędzy nimi tworzą wspólnie kształt większego trójkąta. Pomnik znajduje się w centrum miasta, na brzegu kanału Keizersgracht i w pobliżu kościoła Westerkerk. Odsłonięty został 5 września 1987 roku.

Ikona gejowskaW
Ikona gejowska

Ikona gejowska – gwiazda lub osoba publiczna, która otrzymała status kultowej osobowości w społeczności LGBT.

Kamp (estetyka)W
Kamp (estetyka)

Kamp – konwencja stylistyczna przypisująca pewnym rzeczom wartość dlatego, że są w złym guście, lub z powodu ich wymowy ironicznej. Jako część antyuniwersyteckiej obrony kultury popularnej w latach 60. XX wieku, estetyka kampu stała się popularna razem z szeroko upowszechniającymi się postmodernistycznymi poglądami na kulturę.

Klub gejowskiW
Klub gejowski

Klub gejowski – nazwą tą określa się bary i kluby, których docelową grupą klientów są geje i inne osoby LGBT i dla których stanowią one miejsca rozrywki i spotkań towarzyskich. Określenie to dotyczy lokali bez względu na ich wielkość i charakter – zarówno małe bary na kilka stolików, przez typowe restauracje, aż po duże lokale rozrywkowe z kilkoma parkietami i wieloma pomieszczeniami o różnym przeznaczeniu. Często lokale dla gejów w dużych miastach grupują się w jednej okolicy uważanej za gay village. Większość klubów gejowskich przyjmuje także klientów heteroseksualnych. Lokali gejowskich nie należy utożsamiać z lokalami gay-friendly, w których osoby LGBT są mile widziane, ale nie są docelową grupą klientów.

Krzysztof DziemaszkiewiczW
Krzysztof Dziemaszkiewicz

Krzysztof "Leon" Dziemaszkiewicz – performer, choreograf, twórca obiektów i form przestrzennych

Le MadameW
Le Madame

Le Madame – były klub i galeria w Warszawie na Nowym Mieście, mieszczące się w kamienicy przy ulicy Freta z wejściem od ulicy Koźlej 12, założone jesienią 2003 przez Krystiana Legierskiego i Elę Solanowską pod nazwą Galeria Le Madame. Nazwę klubu zaczerpnięto z języka francuskiego, celowo zmieniając rodzajnik na męski.

Le MaraisW
Le Marais

Le Marais – dzielnica (quartier) Paryża na północnym brzegu Sekwany na terenie Trzeciej i Czwartej Dzielnicy określana tą wspólną historyczną nazwą. Znajduje się w trójkącie między Centrum Pompidou, Placem Bastylii i Placem Republiki. Najważniejszą arterią dzielnicy jest Rue de Rivoli. Uchodzi za jeden z najbardziej malowniczych fragmentów metropolii, chętnie odwiedzany przez turystów.

MezipatraW
Mezipatra

Festiwal Filmów Queer „Mezipatra” – czeski festiwal filmowy środowiska LGBT organizowany w Brnie i Pradze od 2000 roku corocznie na przełomie października i listopada. Część wydarzeń festiwalowych odbywa się również w kilku innych czeskich miastach. Imprezy festiwalowe obejmują projekcje filmów fabularnych i dokumentalnych, dyskusje, przedstawienia teatralne i muzyczne. W języku polskim nazwę festiwalu można przetłumaczyć jako „Międzypiętra”. Nazwa ta symbolizuje przestrzeń dla wszelkiego rodzaju spotkań między ludźmi, niezależnie od ich specyfiki. Głównym organizatorem festiwalu jest czeskie stowarzyszenie gejów, lesbijek i ich przyjaciół Stud Brno.

Queer horrorW
Queer horror

Queer horror – podgatunek horroru, który skupia się na postaciach i tematach LGBT. Do podgatunku zaliczają się zarówno dzieła zawierające postacie będące otwarcie LGBT, jak i te kodowane. Analogicznie, w zależności od daty powstania queer horroru, może on zawierać wątki otwarcie dotyczące seksualności, miłości lub uczucia wobec osób tej samej płci lub po prostu wrażliwości, która ma szczególne znaczenie dla osób LGBT.

Schwules MuseumW
Schwules Museum

Schwules Museum – muzeum działające od 6 grudnia 1985 w Berlinie w dzielnicy Kreuzberg. 17 maja 2013 zostało przeniesione do dzielnicy Tiergarten.

Stonewall InnW
Stonewall Inn

Stonewall Inn, także Stonewall – gejowski pub i karczma wypoczynkowa w dzielnicy Greenwich Village na Dolnym Manhattanie w Nowym Jorku oraz miejsce zamieszek z 1969 r., które powszechnie uważa się za najważniejsze wydarzenie przyczyniające się do powstania ruchu wolnościowego gejów i współczesnej walki o prawa LGBT w Stanach Zjednoczonych.

West HollywoodW
West Hollywood

West Hollywood – miasto w Stanach Zjednoczonych, w stanie Kalifornia, w hrabstwie Los Angeles. Utworzone w 1984 r., graniczy z Beverly Hills i Los Angeles.