Jnan Hansdev AdhinW
Jnan Hansdev Adhin

Jnan Hansdev Adhin – surinamski pisarz i polityk pochodzenia hinduskiego tworzący w surinamskim hindustani oraz po niderlandzku. Uznawany za jednego z najważniejszych literatów piszących w języku sarnami.

Lindita AhmetiW
Lindita Ahmeti

Lindita Ahmeti – poetka macedońska, pochodzenia albańskiego.

Demostene BotezW
Demostene Botez

Demostene Botez – rumuński poeta, pisarz, tłumacz i adwokat.

Mihail ÇakirW
Mihail Çakir

Mihail Çakir – gagauski duchowny prawosławny, pionier badań nad historią i kulturą Gagauzów, autor słownika mołdawsko-rosyjskiego oraz gagausko-rumuńskiego, a także przekładów Ewangelii i prawosławnych tekstów liturgicznych na język gagauski.

Mariam CiklauriW
Mariam Ciklauri

Mariam Ciklauri – gruzińska pisarka, poetka, tłumaczka, autorka książek dla dzieci i młodzieży.

Sapardi Djoko DamonoW
Sapardi Djoko Damono

Sapardi Djoko Damono – indonezyjski poeta, literaturoznawca i tłumacz.

Georgi EristawiW
Georgi Eristawi

Georgi Eristawi – gruziński pisarz i tłumacz.

Oliver FriggieriW
Oliver Friggieri

Oliver Friggieri – maltański nowelista, eseista, poeta, krytyk, autor opowiadań, tłumacz, leksykograf i profesor literatury maltańskiej na L-Università ta’ Malta.

Boris GerusW
Boris Gerus

Boris Gerus – muzykolog, literat, eseista i tłumacz literatury polskiej, hebrajskiej, rosyjskiej, ukraińskiej i białoruskiej.

Elena GjikaW
Elena Gjika

Elena Gjika, vel Dora d'Istria, vel Helena Kolcowa-Massalska – albańsko-rumuńska pisarka, publicystka, malarka, folklorystka i feministka.

August HarambašićW
August Harambašić

August Harambašić – chorwacki poeta i polityk.

Ioane PetritsiW
Ioane Petritsi

Ioane Petritsi – średniowieczny gruziński filozof, działający w Bizancjum i na terenie Gruzji, reprezentujący neoplatonizm, tłumacz na język gruziński dzieł Nemezjusza z Emezy i Proklosa.

Konstantyn AfrykańczykW
Konstantyn Afrykańczyk

Konstantyn Afrykańczyk − tłumacz działający w szkole medycznej w Salerno. Znany z bardzo wielu tłumaczeń arabskich dzieł medycznych. Zmarł jako mnich w klasztorze Monte Cassino.

Waldemar KontewiczW
Waldemar Kontewicz

Waldemar Kontewicz – polski poeta, prozaik, tłumacz.

Mochtar LubisW
Mochtar Lubis

Mochtar Lubis – indonezyjski pisarz, tłumacz i dziennikarz; założyciel pisma „Indonesia Raya” (1949). Pochodził z ludu Bataków.

Kristof MagnussonW
Kristof Magnusson

Kristof Magnusson, pierwotnie Kristof Weitemeier-Magnusson – islandzko-niemiecki pisarz i tłumacz mieszkający w Berlinie.

MalintzinW
Malintzin

Malintzin, znana też jako Malinali (Malinalli), La Malinche lub Doña Marina – tłumaczka i towarzyszka życia konkwistadora Hernána Cortésa. Urodzona ok. 1505 r., data śmierci pozostaje sporna. Podaje się rok 1529, ale inne źródła wskazują, że żyła do 1551 r.

Aila MeriluotoW
Aila Meriluoto

Aila Meriluoto – fińska poetka i pisarka.

Hipolit OleszyńskiW
Hipolit Oleszyński

R. Hipolit Oleszyński – pierwszy polski Badacz Pisma Świętego. Był długoletnim współpracownikiem Charlesa Taze Russella. Tłumacz Boskiego planu wieków na język polski, a także pierwszy tłumacz polskiego wydania „Strażnicy”, w latach 1915 do 1918. Od 1919 roku wpływowy zwolennik Pastoralnego Instytutu Biblijnego i członek ruchu Wolnych Badaczy Pisma Świętego. Jego działalność wywarła ogromny wpływ na wszystkie grupy Badaczy Pisma Świętego w Polsce.

Robert z ChesterW
Robert z Chester

Robert z Chester lub Robertus Castrensis – angielski skryba-arabista i matematyk z XII wieku. Jest autorem przekładu na język łaciński kilku ważnych dzieł napisanych przez arabskich naukowców z Kalifatu kordobańskiego.

Jorge de SenaW
Jorge de Sena

Jorge Cândido de Sena – jeden z najważniejszych portugalskich poetów drugiej połowy XX wieku. Był także wybitnym twórcą esejów, sztuk teatralnych oraz tłumaczem poezji i prozy pisanej w różnych językach oraz pochodzącej z różnych okresów. Z wykształcenia inżynier budownictwa lądowego.

SquantoW
Squanto

Tisquantum, znany także jako Squanto – Indianin ze szczepu Patuxet, należącego do plemienia Wampanoagów. Był jednym z dwóch Indian, którzy pomagali angielskim kolonistom, tak zwanym pielgrzymom z kolonii Plymouth, przetrwać pierwszą zimę. Nauczył ich metody uprawy kukurydzy, fasoli i dyni – polegała ona na wtykaniu w kopczyki ziemi nasion tych trzech roślin tak, aby po wyrośnięciu dynia i fasola wykorzystywały łodygę kukurydzy w charakterze tyczki. Pokazał im też miejscową metodę nawożenia – zakopywanie ryb obok nasion. Sposoby te okazały się bardzo skuteczne, koloniści zebrali obfite plony, a placki kukurydziane były wówczas głównym daniem podczas Święta Dziękczynienia.

Thomas WarburtonW
Thomas Warburton

Thomas Henry Warburton – fiński szwedzkojęzyczny poeta, historyk literatury i tłumacz.

Muhammad YaminW
Muhammad Yamin

Muhammad Yamin – indonezyjski historyk, pisarz, poeta i polityk.

Todur ZanetW
Todur Zanet

Todur Zanet, niekiedy Fedor Ivanoviç Zanet – gagauski dziennikarz, publicysta, tłumacz, poeta, dramaturg oraz folklorysta. W latach 197-1982 studiował na Politechnice Kiszyniowskiej, a w latach 1987-1990 na Uniwersytecie Marksizmu-Leninizmu Komunistycznej Partii Mołdawii. Jest redaktorem naczelnym gagauskiej gazety Ana Sözü. Wydaje publikację w języku gagauskim, takie jak: Şen oynêr gagauzlar, Sana sevdam, Baaşış, Zamanêrsın evim.