LGBTW
LGBT

LGBT – skrótowiec odnoszący się do lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych.

Anarchizm queerowyW
Anarchizm queerowy

Queer anarchizm, queerowy anarchizm, anarchoqueer lub anarcha-queer – jeden z nurtów anarchizmu, który łączy w sobie teorię anarchistyczną oraz dążenie do zmian społecznych na rzecz osób LGBT+, a w efekcie zniesienie homofobii, lesbofobii, transmizoginii, bifobii, transfobii, heteronormatywności, patriarchatu i genderyzmu.

BiseksualizmW
Biseksualizm

Biseksualizm, także: biseksualność – romantyczny lub seksualny pociąg, lub zachowania seksualne wobec zarówno mężczyzn, jak i kobiet, bądź też wobec więcej niż jednej płci biologicznej lub kulturowej. Może być również definiowany jako romantyczny lub seksualny pociąg do osób każdej płci lub tożsamości płciowej, co jest również określane jako panseksualizm.

Canal Street (Manchester)W
Canal Street (Manchester)

Canal Street – ulica w centralnej części Manchesteru, w północno-zachodniej Anglii, stanowiąca centrum gejowskiej dzielnicy tego miasta.

Coming outW
Coming out

Coming out – proces samodzielnego ujawniania własnej orientacji seksualnej lub tożsamości płciowej przed innymi ludźmi. W potocznym rozumieniu coming out to jednorazowy akt, choć tak naprawdę jest to proces składający się z wielu elementów, spośród których widoczne są często tylko niektóre. Proces ten zawiera w sobie fakt uświadomienia sobie własnej, odmiennej od heteroseksualnej, orientacji seksualnej oraz naukę samoakceptacji jako geja, lesbijki lub osoby biseksualnej albo odmiennej od heteronormatywnej tożsamości płciowej.

Cross-dressingW
Cross-dressing

Cross-dressing – czynność polegająca na noszeniu odzieży i innych akcesoriów powszechnie kojarzonych z płcią przeciwną w danym społeczeństwie. Cross-dressing uprawiano w celu kamuflażu, dla wygody i wyrażenia siebie w czasach współczesnych i w całej historii.

Eskalera KarakolaW
Eskalera Karakola

Eskalera Karakola – hiszpański squat znajdujący się w madryckiej dzielnicy Centro działający od 1996.

Feminizm lesbijskiW
Feminizm lesbijski

Feminizm lesbijski – odłam feminizmu, który pojawił się w drugiej połowie XX wieku na skutek zetknięcia się ze sobą ruchu na rzecz praw kobiet, ruchu na rzecz praw gejów i rewolucji seksualnej. Wyłonił się z drugiej fali aktywizmu feministycznego w Stanach Zjednoczonych, na skutek rozczarowania nim i ruchem wyzwolenia gejów. Był najbardziej wpływowy w latach 70. i wczesnych latach 80., głównie w Ameryce Północnej i Europie Zachodniej. Feminizm lesbijski jest uznawany za najbardziej skrajny nurt feminizmu.

Ganimedes (mitologia)W
Ganimedes (mitologia)

Ganimedes – w mitologii greckiej piękny młodzieniec, ukochany boga Zeusa, królewicz trojański, podczaszy na Olimpie.

Gay GamesW
Gay Games

Gay Games – rozgrywane co cztery lata multidyscyplinarne zawody sportowe dla osób LGBT+ organizowane przez Federację Gay Games.

Gay-friendlyW
Gay-friendly

Gay-friendly lub też LGBT-friendly – epitet określający miejsca, działania, ludzi lub instytucje, które są otwarte i przyjazne dla osób homoseksualnych w celu stworzenia środowiska, które wspiera osoby homoseksualne i ich związki, szanuje wszystkich ludzi, traktuje wszystkich równo i jest pozbawione uprzedzeń.

Gay-Straight AllianceW
Gay-Straight Alliance

Gay-Straight Alliance – grupy osób i organizacje popierające postulaty równouprawnienia osób LGBT. W ramach wyrażenie poparcia, powstały tzw. kluby Gay-Straight Alliance zrzeszające młodzież LGBT i młodzież straight (heteroseksualną). Kluby heterosojuszników powstały początkowo w latach 80 ub. wieku w Massachusetts, ale główny ich rozkwit przypada na lata 90 w Kalifornii (USA).

GejW
Gej

Gej – mężczyzna o orientacji homoseksualnej, czyli taki, który odczuwa romantyczny i seksualny pociąg tylko i wyłącznie do innych mężczyzn, i w oparciu o ten pociąg może budować własną tożsamość oraz zawierać trwałe związki z innymi mężczyznami, a także odczuwać przynależność do społeczności osób odczuwających ten pociąg.

HomoseksualizmW
Homoseksualizm

Homoseksualizm – pociąg romantyczny, seksualny lub zachowanie seksualne pomiędzy osobami tej samej płci. Obok heteroseksualizmu i biseksualizmu jest jedną z trzech głównych orientacji seksualnych w ramach kontinuum seksualnego.

It Gets BetterW
It Gets Better

It Gets Better – internetowa kampania społeczna skierowana do młodzieży homoseksualnej, biseksualnej i transgenderycznej, będącej ofiarami przemocy ze względu na orientację seksualną lub tożsamość płciową, której celem jest zapewnienie, że ich sytuacja z czasem ulegnie poprawie. Projekt został zainicjowany w sierpniu 2010 roku przez amerykańskiego dziennikarza Dana Savage'a i jego partnera Terry'ego Millera, po serii samobójstw nastolatków dotkniętych ową przemocą.

Amanda LearW
Amanda Lear

Amanda Lear – francuska piosenkarka, autorka tekstów, prezenterka telewizyjna, malarka, aktorka i modelka.

LesbijkaW
Lesbijka

Lesbijka – kobieta o orientacji homoseksualnej, czyli taka, która odczuwa romantyczny i seksualny pociąg tylko i wyłącznie do innych kobiet, i w oparciu o ten pociąg może budować własną tożsamość oraz zawierać trwałe związki z innymi kobietami, a także odczuwać przynależność do społeczności osób odczuwających ten pociąg.

OutingW
Outing

Outing – publiczne ujawnienie czyjejś przynależności do społeczności LGBT wbrew woli lub oczekiwaniom albo bez wiedzy tej osoby. Outing może dotyczyć osób publicznych, których przynależność do LGBT jest ujawniana do wiadomości społeczeństwa za pośrednictwem środków masowego przekazu.

PanseksualizmW
Panseksualizm

Panseksualizm, omniseksualizm — seksualny, romantyczny lub emocjonalny pociąg do osób niezależnie od ich płci, lub tożsamości płciowej. Osoby panseksualne mogą określać siebie jako osoby „ślepe na płeć”(ang.)(ang. gender-blind), zapewniając, że kwestie płci kulturowej i płci nie są czynnikami wpływającymi na ich romantyczny lub seksualny pociąg do innych. Osoby określające się jako panseksualne podkreślają również, że ich działania nie obejmują pedofilii, zoofilii czy nekrofilii, a jedynie zgodne zachowania seksualne między dorosłymi.

Pawilon Pride (Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2010)W
Pawilon Pride (Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2010)

Pride House – pierwszy w historii igrzysk olimpijskich pawilon środowisk LGBT. Podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2010 w Vancouver w Kanadzie zdecydowano się otworzyć dwa oficjalne pawilony LGBT, wzorując się na znanych wcześniej pawilonach narodowych.

PoliseksualizmW
Poliseksualizm

Poliseksualizm – tożsamość seksualna charakteryzująca się odczuwaniem pociągu do kilku, ale nie wszystkich, płci społecznych (kulturowych). Jako że określenie to jest używane do autoidentyfikacji przez wiele osób, mogą pojawiać się różnice w dokładnym rozumieniu jego znaczenia. Poliseksualizm różni się od poliamorii oraz panseksualizmu. Poliseksualizm obejmuje wiele płci kulturowych, ale nie wszystkie.

Rodzicielstwo osób LGBTW
Rodzicielstwo osób LGBT

Rodzicielstwo osób LGBT – wychowywanie dzieci przez lesbijki, gejów, osoby biseksualne lub transpłciowe. Rodziny składające się z par jednopłciowych wychowujących potomstwo bywają nazywane „tęczowymi rodzinami”.

SOGIW
SOGI

SOGI — termin określający ogół zagadnień i problematyki związany z orientacjami seksualnymi i tożsamościami płciowymi. Także alternatywny termin, obok LGBT, określający osoby ogół osób nie-heteroseksualnych, nie-heteronormatywnych i nie-cispłciowych oraz interpłciowych. Jest to termin preferowany przez niektóre organizacje ze względu na swoją inkluzywność.

Społeczność LGBTW
Społeczność LGBT

Społeczność LGBT – społeczność lesbijek, gejów, osób biseksualnych, transpłciowych oraz organizacje i subkultury LGBT, które łączy wspólna kultura i ruchy społeczne.

UrningW
Urning

Urning – XIX-wieczne określenie homoseksualisty zaproponowane przez Karla Ulrichsa.