Gospodarka NiemiecW
Gospodarka Niemiec

Gospodarka Niemiec – rozwinięta społeczna gospodarka rynkowa, największa w Europie i czwarta na świecie.

Allgemeine OrtskrankenkasseW
Allgemeine Ortskrankenkasse

Allgemeine Ortskrankenkasse (AOK) – nazwa 11 niezależnych kas chorych w Niemczech, skupiających w sumie 25 mln ubezpieczonych.

Börse FrankfurtW
Börse Frankfurt

Börse Frankfurt – giełda papierów wartościowych znajdująca się we Frankfurcie nad Menem w Niemczech.

CebitW
Cebit

Cebit – targi, początkowo technik biurowych, komputerowe, a potem teleinformatyczne, organizowane corocznie w marcu od 1986 do 2018 na terenach Targów Hanowerskich przez Deutsche Messe AG.

DAXW
DAX

DAX jest najważniejszym niemieckim indeksem akcji, na który składa się 30 spółek. Jest tzw. indeksem wynikowym, co oznacza, że bierze pod uwagę nie tylko wzrost cen akcji, ale i również wzrost kapitału poprzez wypłatę dywidendy.

Deutsche Rentenversicherung BundW
Deutsche Rentenversicherung Bund

Deutsche Rentenversicherung Bund – niemiecki podmiot prawa publicznego z siedzibą w Berlinie, odpowiedzialny za ustawowe ubezpieczenie społeczne w Niemczech.

Expo 2000W
Expo 2000

Expo 2000 – wystawa światowa, która odbyła się w 2000 roku w Hanowerze w Niemczech.

GastarbeiterW
Gastarbeiter

Gastarbeiter – określenie robotników cudzoziemskich przybywających do Republiki Federalnej Niemiec na pobyt tymczasowy w celu podjęcia pracy.

Gazociąg PółnocnyW
Gazociąg Północny

Gazociąg Północny – oficjalna nazwa Nord Stream – gazociąg do transportu gazu ziemnego z Wyborgu w Rosji do Greifswaldu w Niemczech. Gazociąg poprowadzony jest po dnie Morza Bałtyckiego, omijając naturalne kraje tranzytowe – Polskę i republiki bałtyckie. Jego długość wynosi 1222 km, co czyni go najdłuższym gazociągiem morskim na świecie.

Germany Trade and InvestW
Germany Trade and Invest

Germany Trade and Invest, do dnia 1 stycznia 2009 jako Federalna Agencja Handlu Zagranicznego którego zadaniem jest prowadzenie marketingu gospodarczego oraz promocji inwestycji. Siedziba znajduje się w Berlinie oraz w Bonn.

Indeks IfoW
Indeks Ifo

Indeks Ifo – wskaźnik makroekonomiczny obrazujący aktywność gospodarczą w Niemczech na podstawie kwestionariuszy dotyczących obecnej i przyszłej sytuacji gospodarczej. Jest sporządzany od 1991 roku przez Ifo Institut für Wirtschaftsforschung w Monachium. Ukazuje się co miesiąc, zazwyczaj około trzeciego tygodnia po miesiącu, którego dotyczy analiza. Wskaźnik był tematem kilku prac naukowych.

Indeks ZEWW
Indeks ZEW

Indeks ZEW – indeks badania koniunktury autorstwa niemieckiego instytutu ZEW w Mannheimie. ZEW jest wskaźnikiem obrazującym opinie i nastroje dotyczące rozwoju sytuacji gospodarczej w Niemczech. Jego tworzenie polega na pytaniu około 400 analityków oraz specjalistów o ich średnioterminowe przewidywania odnośnie koniunktury oraz przyszłej sytuacji na rynkach finansowych. Wynikiem jest różnica pomiędzy pozytywnymi i negatywnymi prognozami sytuacji gospodarczej w przeciągu następnych sześciu miesięcy. Według stanu za luty 2011 roku, jego średnia wartość wyniosła 26,7 punktu. Najwyższą wartość indeks wykazał w styczniu 2000 roku – 89,6 punktu, zaś najmniejszą w lipcu 2008 roku, kiedy osiągnął -63,9 punktu.

InnoTransW
InnoTrans

InnoTrans – międzynarodowe targi kolejnictwa organizowane od 1996 cyklicznie co dwa lata we wrześniu na terenach Targów Berlińskich.

Internationale Automobil-AusstellungW
Internationale Automobil-Ausstellung

Internationale Automobil-Ausstellung – wystawa motoryzacyjna odbywająca się co dwa lata na przemian z Paris Motor Show we wrześniu we Frankfurcie nad Menem. Organizatorem wystawy jest Organisation Internationale des Constructeurs d'Automobiles. Pierwszy raz wystawa IAA odbyła się w 1897. Od 1991 roku następuje podział ze względu na to iż, tereny wystawowe we Frankfurcie są za małe, by pomieścić wszystkich wystawców. W latach nieparzystych odbywa się wystawa samochodów osobowych we Frankfurcie, zaś w latach parzystych aut dostawczych i autobusów w Hanowerze. Jest to jedna z najbardziej wyczekiwanych i najobfitszych w premiery tego typu impreza w Europie. W 2007 roku liczba osób odwiedzających teren wydarzenia przekroczyła milion. Dziesięć lat później widzów było 800 tysięcy.

Internationale FunkausstellungW
Internationale Funkausstellung

IFA lub Internationale Funkausstellung — cykliczne targi elektroniki użytkowej, organizowane od 1926, we wrześniu na terenach Targów Berlińskich.

Internationale Grüne Woche BerlinW
Internationale Grüne Woche Berlin

Internationale Grüne Woche Berlin, w skrócie Grüne Woche, cykliczna impreza targowa organizowana od 1926 w styczniu na terenach Targów Berlińskich.

Internationale Tourismus-BörseW
Internationale Tourismus-Börse

Internationale Tourismus-Börse, w skrócie ITB Berlin – cykliczna impreza targowa organizowana od 1966 w marcu na terenach Targów Berlińskich.

Messe BerlinW
Messe Berlin

Messe Berlin – nazwa przedsiębiorstwa wystawienniczego w Berlinie.

Ministerstwo Gospodarki i Energii NiemiecW
Ministerstwo Gospodarki i Energii Niemiec

Federalne Ministerstwo Gospodarki i Energii, w skrócie: BMWi – ministerstwo Republiki Federalnej Niemiec odpowiadające za prowadzenie polityki gospodarczej.

Norymberskie Targi ZabawekW
Norymberskie Targi Zabawek

Norymberskie Targi Zabawek – targi zabawek odbywające się w Norymberdze, uznawane za największe na świecie. Są dostępne tylko dla specjalistów z branży zabawek, przedstawicieli prasy i zaproszonych gości. Organizatorem targów jest „Spielwarenmesse eG” z siedzibą w Norymberdze. Zwykle odbywają się na początku lutego i trwają 6 dni. W 2011 roku na targach zaprezentowało się ok. 2700 wystawców z 60 państw. Targi odwiedziło ok. 79 tys. osób, z czego 54% pochodziło z zagranicy.

Polsko-Niemiecka Izba Przemysłowo-HandlowaW
Polsko-Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa

Polsko-Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa – niemiecka agencja gospodarcza działająca w formie prawnej polskiej izby gospodarczej, podporządkowana i zależna organizacyjnie i finansowo od Federalnego Ministerstwa Gospodarki i Energii; jednostka jest formalnie największą pod względem liczby członków izbą bilateralną w Polsce. AHK Polska jest też jedną z 92 niemieckich Zagranicznych Izb Przemysłowo-Handlowych AHK, uznana przez Niemieckie Zrzeszenie Izb Przemysłowo-Handlowych oraz Krajową Izbę Gospodarczą. Głównymi zadaniami AHK Polska są wspieranie niemieckich firm w Polsce i polskich w Niemczech oraz informowanie o rynku niemieckim.

RussgertorgW
Russgertorg

Russgertorg – spółka powołana w wyniku zawartego 9 października 1922 przez Ludowy Komisariat Handlu Zagranicznego porozumienia z firmą Otto-Wolff KG z Kolonii, o kapitale należącym po 50% do każdej ze stron. Russgertorg pełnił funkcję pośrednika w operacjach eksportowo-importowych radzieckich central handlu zagranicznego i bezpośrednio wielu innych podmiotów gospodarczych z partnerami niemieckimi, również amerykańskimi. Największym kontraktem firmy było pośrednictwo przy sprowadzeniu do ZSRR rur niezbędnych do budowy ropociągów na Kaukazie, m.in. na trasie Baku-Batumi oraz Grozny-Tuapse. Firma zakończyła swoją działalność w styczniu 1924, zaś według informacji Rosyjskiego Państwowego Archiwum Gospodarki w Moskwie – w 1929 r.

Scho-Ka-KolaW
Scho-Ka-Kola

Scho-Ka-Kola − marka czekolady niemieckiej zawierającej dodatkowo kofeinę z kawy i orzeszków kola. Czekolada ta jest dzielona na kawałki o kształcie trójkąta i sprzedawana w okrągłych metalowych puszkach, których kształt niewiele zmienił się od czasu wprowadzenia jej na rynek w 1936 roku. Każde okrągłe pudełko zawiera 100 g czekolady w postaci 16 kostek, z których każda zawiera 12,5 mg kofeiny. Cztery kostki zawierają więc 50 mg kofeiny.

Umowa w sprawie długów niemieckichW
Umowa w sprawie długów niemieckich

Umowa w sprawie długów niemieckich – umowa o uregulowaniu niemieckich długów zagranicznych z 27 lutego 1953 r. Dotyczyła ona kwestii spłaty niemieckich długów zagranicznych, które pochodziły z okresu sprzed 8 maja 1945 r. Stronami umowy była NRF oraz 33 państwa alianckie.

Zagłębie ŁużyckieW
Zagłębie Łużyckie

Zagłębie Łużyckie – region wydobycia węgla brunatnego w południowo-wschodniej części Niemiec, w okolicy Chociebuża, nad rzekami Czarną Elsterą i Sprewą. Eksploatacja ok. 150 mln ton rocznie, stopniowe ograniczanie wydobycia.