Dzwonek pasterskiW
Dzwonek pasterski

Dzwonek pasterski – dzwonek noszony przez bydło domowe i inne zwierzęta gospodarskie wypasane stadnie w celu łatwej ich lokalizacji na rozległych pastwiskach i halach.

E-folklorW
E-folklor

E-folklor – zbiór komentarzy do ludzkich zachowań, emanacja ducha ludu. Zjawisko spokrewnione z folklorem tradycyjnym służące do przekazywania, wzbogacania, przeobrażania jego treści przez internet, którym nadaje się interaktywność i intertekstualność. Główną przestrzenią występowania i tworzenia elementów e-folkloru jest internet, dzięki czemu cyberfolklor posiada skalę globalną. Istnieje dzięki dużej aktywności internautów. Zjawisko jest strukturalnie podobne do tradycyjnego folkloru, które łączy się z treściami czerpanymi z kultury popularnej. Tak wytwarza nowe zjawiska w granicach zasad swojego potencjalnego paradygmatu.

Folklor polskiW
Folklor polski

Folklor polski – symboliczno-artystyczna dziedzina polskiej kultury ludowej. Przybiera niejednolite formy w zależności od grupy społecznej i regionu etnograficznego.

HerodyW
Herody

Herody – ludowe przedstawienia bożonarodzeniowe odgrywane przez grupy kolędnicze, podobne do jasełek. Treść przedstawienia opiera się na fragmencie Ewangelii opisującym rzeź niewiniątek i śmierć króla Heroda Wielkiego. Główny wątek dramatyczny ma cechy moralitetu – ukazuje walkę dobra (anioł) ze złem (diabeł). Despotyczny Herod skazany jest na wieczne potępienie i poddany dwóm egzekucjom: śmierć zabiera jego ciało, a diabeł duszę. W niektórych regionach Polski do wątku głównego dodawane były wątki fakultatywne, np. humorystyczne sceny z Żydem i Turkiem lub wizytę u Heroda Trzech Króli.

Keong EmasW
Keong Emas

Keong Emas to popularny element jawajskiego folkloru; mit opowiadający o księżniczce przemienionej do miniaturowej postaci i uwięzionej w złotej muszli ślimaka. Opowieść ta jest częścią mitologii opowiadającej o przygodach jawajskiego księcia Panji Asmoro Bangun i jego małżonki, Dewi Sekartaji.

Kogut z BarcelosW
Kogut z Barcelos

Kogut z Barcelos – jeden z najpopularniejszych folklorystycznych symboli Portugalii, któremu towarzyszy średniowieczna legenda.

Konik z DalarnaW
Konik z Dalarna

Konik z Dalarna – ręcznie strugana i malowana figurka konika z drewna sosnowego. Wytwarzany w miejscowości Nusnäs, w gminie Mora, region Dalarna w centralnej części Szwecji.

KostumbryzmW
Kostumbryzm

Kostumbryzm – kierunek w literaturze i sztuce hiszpańskiej i hispanoamerykańskiej. Zapoczątkowany w Hiszpanii w XVII w., rozwinął się w okresie romantyzmu. Kostumbryzm dąży do wiernego zobrazowania życia i obyczajów epoki, przedstawia lokalne regiony, ich codzienność i folklor.

MamunaW
Mamuna

Mamuna, mamona – demon żeński z wierzeń dawnych Słowian.

Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny w MyjavieW
Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny w Myjavie

Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny w Myjavie – festiwal folklorystyczny, który odbywa się w połowie czerwca na Słowacji, w Myjavie. Festiwal rozpoczyna się wraz z wernisażem wystawy w lokalnym oddziale Słowackiego Muzeum Narodowego - Muzeum Słowackich Rad Narodowych w Myjawie.

Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny WychodnaW
Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny Wychodna

Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny Wychodna – festiwal folklorystyczny odbywający się zwykle na przełomie czerwca i lipca w Wychodnej, na Słowacji. Jest to najstarszy festiwal folklorystyczny w tym kraju i jeden z trzech największych na Słowacji.

Muzeum Polskiej Sztuki LudowejW
Muzeum Polskiej Sztuki Ludowej

Muzeum Polskiej Sztuki Ludowej w Otrębusach – muzeum mieszczące się w domu prof. Mariana Pokropka przy ul. Natalińskiej 15. Właścicielami są Marian, Stanisława, Agnieszka i Wojciech Pokropek.

Niedziela PalmowaW
Niedziela Palmowa

Niedziela Palmowa – święto ruchome w kalendarzu chrześcijańskim przypadające 7 dni przed Wielkanocą. Rozpoczyna Wielki Tydzień. Może wypaść pomiędzy 15 marca a 18 kwietnia.

ObraźnikW
Obraźnik

Obraźnik, ochweśnik – wymarły zawód polegający na wytwarzaniu obrazów, rycin i odbitek drzeworytniczych wykonanych głównie na papierze – przeważnie o tematyce dewocyjnej i religijnej, oraz ich domokrążnej sprzedaży.

Odmieniec (kultura ludowa)W
Odmieniec (kultura ludowa)

Odmieniec – dziecko podrzucone przez demony; demon z wierzeń słowiańskich.

Pasiak (tkanina)W
Pasiak (tkanina)

Pasiak - tkanina o poprzecznym pasowym ornamencie, najczęściej wielobarwna.

Polonez (taniec)W
Polonez (taniec)

Polonez – polski taniec narodowy, dawniej nazywany tańcem dworskim. Jest to taniec kołowy, korowodowy.

Przodownica (zwyczaj)W
Przodownica (zwyczaj)

Przodownica – określenie dla najszybszej żniwiarki podczas okresu żniw. W niektórych wsiach przodownicą zostawała również panna, która w najbliższym okresie miała wyjść za mąż.

RozrywW
Rozryw

Rozryw, albo złodziejska trawa w słowiańskim folklorze to magiczna roślina. Według tradycji rozryw ma magiczne właściwości, otwierające i odkrywające zamknięte i zablokowane rzeczy. Jednak legendy twierdzą, że jest bardzo trudny do rozpoznania, a w niektórych wersjach są w stanie go znaleźć tylko niektóre chtoniczne zwierzęta.

StrzygaW
Strzyga

Strzyga – demon z wierzeń słowiańskich.

Sztuka ludowaW
Sztuka ludowa

Sztuka ludowa – całokształt działalności artystycznej społeczności lokalnej, na ogół wiejskiej. Obok twórczości, którą nazywa się plastyką do sztuki ludowej zalicza się też muzykę, tańce, legendy, bajki, poezję ludową oraz całą artystyczną stronę zwyczajów i obrzędów ludowych. Wszystkie te zjawiska były nierozerwalnie związane ze sobą oraz z życiem wsi i tworzyły kulturę ludową.

Upiór (kultura ludowa)W
Upiór (kultura ludowa)

Upiór – istota demoniczna z wierzeń słowiańskich.

Wykopki (rolnictwo)W
Wykopki (rolnictwo)

Wykopki – zbiór roślin okopowych, czyli wykopywanie z pola ziemniaków, buraków, marchwi etc.

ZPiT SuszanieW
ZPiT Suszanie

Zespół Pieśni i Tańca Suszanie – najstarszy zespół folklorystyczny na Zaolziu, powstał przy miejscowym kole PZKO w Suchej Górnej.

ZR BłędowiceW
ZR Błędowice

Zespół Regionalny Błędowice – zespół folklorystyczny działający w Błędowicach w kraju morawsko-śląskim w Czechach, pokazujący tańce, pieśni i tradycje regionu.