
Raif Badawi – saudyjski pisarz, bloger i aktywista.

Lamiya Aji Bashar – jazydzka działaczka społeczna, uciekinierka z niewoli Państwa Islamskiego (ISIS), laureatka Nagrody Sacharowa za rok 2016.

Carlos Filipe Ximenes Belo SDB – timorski duchowny rzymskokatolicki, salezjanin, obrońca praw człowieka, noblista.

Chalid Abu an-Nadża, Khaled Abol Naga, właściwie Chalid Muhammad Sami Abu an-Nadża – egipski aktor, prezenter telewizyjny, producent filmowy i reżyser. Jest działaczem praw człowieka i praw dzieci. Był ambasadorem dobrej woli UNICEF.

Dame Whina Cooper – liderka nowozelandzkiej społeczności Maorysów.

Leymah Roberta Gbowee – afrykańska działaczka społeczna z Liberii, organizatorka kobiecego ruchu chrześcijanek i muzułmanek pod nazwą Masowa Akcja Kobiet Liberii na rzecz Pokoju, który położył kres wojnie domowej w Liberii w 2003 roku i doprowadził do wyboru Ellen Johnson-Sirleaf na prezydenta Liberii w roku 2005. W 2011 roku Gbowee, wraz z Ellen Johnson-Sirleaf i Tawakel Karman z Jemenu, została laureatką Pokojowej Nagrody Nobla za walkę bez przemocy o bezpieczeństwo kobiet i prawo kobiet do pełnego uczestnictwa w procesie budowania pokoju.

Heidi Hautala – fińska polityk, była przewodnicząca Ligi Zielonych, posłanka do Parlamentu Europejskiego, od 2011 do 2013 minister rozwoju.

Ludżajn al-Hazlul – saudyjska aktywistka na rzecz praw kobiet.

Shackelia Jackson – jamajska działaczka na rzecz praw człowieka, która prowadzi kampanię na rzecz zmian w wymiarze sprawiedliwości tego kraju od 2014 roku. Wtedy to jeden z miejscowych policjantów zabił jej brata.

Irene Zubaida Khan – działaczka społeczna, od sierpnia 2001 do grudnia 2009 sekretarz generalna międzynarodowej organizacji walczącej o prawa człowieka, Amnesty International, obecnie kanclerz Uniwersytetu Salford.

Freddy Lim – tajwański polityk i muzyk. Współzałożyciel, jeden z liderów Partii Nowej Siły (NPP), wokalista zespołu heavymetalowego Chthonic (閃靈). W latach 2010-2014 był przewodniczącym Amnesty International Taiwan. Od 1 lutego 2016 roku zasiada w Parlamencie Republiki Chińskiej.

Wangari Muta Maathai − kenijska działaczka feministyczna i ekologiczna, założycielka Partii Zielonych Kenii – Mazingira, laureatka Pokojowej Nagrody Nobla w 2004. Pochodziła z plemienia Kikuju.

Al-Munsif al-Marzuki – tunezyjski lekarz, polityk i działacz na rzecz praw człowieka. Przewodniczący Kongresu Republiki w latach 2001–2011, deputowany do Zgromadzenia Konstytucyjnego od 22 listopada do 13 grudnia 2011, prezydent Tunezji od 13 grudnia 2011 do 31 grudnia 2014.

Dunja Mijatović – bośniacka działaczka na rzecz praw człowieka, specjalistka w zakresie prawa medialnego, od 2018 komisarz praw człowieka Rady Europy.

Nils Raimonds Muižnieks – łotewski politolog, prawnik, działacz na rzecz praw człowieka i nauczyciel akademicki, w latach 2002–2004 minister ds. integracji społecznej, od 2012 do 2018 komisarz praw człowieka Rady Europy.

Jestina Mukoko – zimbabweńska aktywistka na rzecz praw człowieka, prezes Zimbabwe Peace Project.

Nadia Murad Basee Taha – iracka działaczka społeczna, jezydka, od 2016 roku ambasadorka dobrej woli ONZ do spraw ofiar handlu ludźmi, laureatka Pokojowej Nagrody Nobla.

Yetnebersh Nigussie jest etiopską prawniczką i działaczką na rzecz praw osób niepełnosprawnych.

Halfdan Wedel Rasmussen – duński poeta oraz działacz polityczny. Jego poezja zaliczana jest do nurtu literatury nonsensu.

Somaly Mam – kambodżańska pisarka, obrońca praw człowieka, koncentrująca się przede wszystkim na potrzebach ofiar handlu ludźmi i przemocy seksualnej. Założycielka dwóch fundacji, których działania są ukierunkowane na wyzwalanie osób które są bezprawnie niewolone i często wykorzystywane seksualnie, a także ich resocjalizację: AFESIP, czyli: Action for Women in Distressing Situations (1996), oraz Somaly Mam Foundation (2007). Jej staraniem w 2004 roku w Phnom Pehn powstał ośrodek Tom Dy Center, który niesie praktyczną pomoc skrzywdzonym dziewczynkom i kobietom.
Sozar Subari – gruziński polityk, dziennikarz, historyk i działacz społeczny, w latach 2004-2009 Rzecznik Praw Obywatelskich Gruzji, w latach 2012-2014 minister więziennictwa, od 26 lipca 2014 roku minister uchodźstwa i zakwaterowania w rządach Irakli Garibaszwilego i Giorgiego Kwirikaszwilego.
Hans Martin Sutermeister – szwajcarski lekarz, polityk i wolnomyśliciel. Publikował pisma na tematy ogólnomedyczne, medyczno-historyczne i psychologiczne. Od 1966 do 1972 był członkiem parlamentu kantonu Berno. Od 1968 do 1971 był członkiem rządu miasta Berno. Był również pracownikiem biura przeciwko/do spraw samowoli urzędów i związków spółdzielni Migros. W tym biurze pracował przy rewizjach i kontrolach procesów o morderstwo w sprawie Pierre Jaccoud , Maria Popescu, Walter Gross i Robert Willi.

Tawakkul Karman – jemeńska dziennikarka, polityk i członkini Al-Islah. Działaczka na rzecz praw człowieka oraz przewodnicząca Women Journalists Without Chains od 2005. 7 października 2011 wraz z Ellen Johnson-Sirleaf i Leymah Gbowee otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla.

Malala Yousafzai – pakistańska działaczka na rzecz praw kobiet, zwłaszcza na rzecz ich prawa do nauki, laureatka Pokojowej Nagrody Nobla (2014).

Razan Zajtuna – syryjska prawnik, obrończyni praw człowieka i działaczka społeczna. Angażowała się w syryjskie powstanie w 2011 r. i dokumentowała prawa człowieka. Broniła więźniów politycznych od 2001 r.