Academia Sinica – największa tajwańska państwowa instytucja naukowa.

Acadèmia Valenciana de la Llengua – instytucja samorządowa Generalitat Valenciana regulująca stosowanie języka walenckiego (katalońskiego) na terytorium Wspólnoty Walenckiej. Swoją siedzibę ma w gmachu klasztoru San Miguel de los Reyes w Walencji.

Akademia Nauk Albanii – państwowa instytucja naukowa, działająca w Albanii jako placówka skupiająca najwybitniejszych albańskich uczonych, a także jako zespół wspólnie zarządzanych państwowych instytutów naukowych, których celem jest prowadzenie badań o możliwie najwyższym poziomie naukowym.

Armeńska Akademia Nauk jest oficjalnym ciałem regulującym i koordynującym język ormiański, zajmuje się także innymi naukami w Republice Armenii.

Austriacka Akademia Nauk – austriacka, państwowa instytucja naukowa, założona w 1874 roku jako Kaiserliche Akademie der Wissenschaften in Wien; ma 770 członków i 1600 pracowników, prowadzi 28 instytutów badawczych.

Azerbejdżańska Akademia Nauk – główna instytucja naukowa Republiki Azerbejdżanu koordynująca prowadzone w kraju badania we wszystkich dziedzinach nauki.

Bawarska Akademia Nauk – akademia nauk założona w roku 1759 przez elektora Bawarii Maksymiliana III w Monachium. Miała ona przyczynić się do podniesienia poziomu nauczania w elektoracie, by jego elity mogły konkurować z takimi ośrodkami wiedzy naukowej jak Wiedeń, czy Berlin.

Narodowa Akademia Nauk Białorusi - białoruska akademia nauk znajdująca się w Mińsku. Jednym z jej zadań jest regulowanie języka białoruskiego.

British Academy lub Akademia Brytyjska – narodowa akademia nauk humanistycznych i społecznych Wielkiej Brytanii.
Bułgarska Akademia Nauk – państwowa autonomiczna organizacja uczonych w Bułgarii zajmująca się prowadzeniem badań naukowych, regulowaniem języka bułgarskiego, publikacją artykułów, wydawaniem czasopism, książek, słowników i encyklopedii o charakterze naukowym.
Chorwacka Akademia Nauki i Sztuki – główna akademia naukowa Chorwacji. Została założona w stolicy tego kraju – Zagrzebiu w 1867 roku i aż do 1991 roku była znana pod nazwą Jugosłowiańska Akademia Nauki i Sztuki z przerwą w latach 1941–1945, kiedy nosiła obecną nazwę.

Akademia Nauk Republiki Czeskiej – czeska narodowa instytucja naukowa z siedzibą w Pradze. Mieści się przy Alei Narodowej 3. Funkcję przewodniczącego pełni Eva Zažímalová.

Akademia Nauk i Sztuk Kosowa – państwowa instytucja naukowa, działająca w Kosowie jako placówka skupiająca najwybitniejszych uczonych, pracujących w tym kraju.
Litewska Akademia Nauk – niezależna instytucja naukowa na Litwie.

Macedońska Akademia Nauki i Sztuk – państwowa instytucja naukowa.

Akademia Nauk w Getyndze, założona w 1751 roku przez króla Wielkiej Brytanii Jerzego II będącego jednocześnie elektorem Hanoweru, jest najstarszą pośród akademii naukowych w Niemczech należących do Union der deutschen Akademien der Wissenschaften. Jej zadanie polega na służeniu nauce poprzez własną pracę i współpracę z naukowcami, a także z instytucjami naukowymi w kraju i zagranicą. Jej członkami są profesorowie nauk humanistycznych i przyrodniczych, którzy w swoich dziedzinach położyli szczególne zasługi. Dlatego Akademia to miejsce, gdzie interdyscyplinarność jest realizowana na najwyższym poziomie naukowym.

Niemiecka Akademia Przyrodników Leopoldina także Leopoldina – najstarsze niemieckie towarzystwo naukowe, założone w 1652 roku w Schweinfurcie na wzór renesansowych akademii włoskich, specjalizujące się w naukach przyrodniczych i medycznych. Jest to najstarsze działające nieprzerwanie towarzystwo tego typu na świecie. W 2019 roku członkami akademii było 1612 osób.

Papieska Akademia Nauk, watykańskie towarzystwo naukowe, do którego należą powoływani przez papieży wybitni przedstawiciele nauk matematycznych i przyrodniczych z różnych państw. Podobnie jak włoska Narodowa Akademia Rysiów, wywodzi swą tradycję z założonej w 1603 r. przez księcia Federico Cesi Akademii Rysiów, do której należał m.in. Galileusz. Upadłe po śmierci fundatora stowarzyszenie naukowców reaktywował w 1847 r. papież Pius IX pod nazwą Pontificia accademia dei Nuovi Lincei. W 1936 r. papież Pius XI dokonał reorganizacji akademii i zmienił jej nazwę na Papieska Akademia Nauk.
Polska Akademia Nauk (PAN) – państwowa instytucja naukowa realizująca działania służące rozwojowi, promocji, integracji i upowszechnianiu nauki oraz przyczyniające się do rozwoju edukacji i wzbogacania kultury narodowej. Akademia realizuje swoje cele w ramach korporacji uczonych oraz poprzez sieć instytutów i jednostek naukowych, prowadzących badania na możliwie najwyższym poziomie naukowym.

Rosyjska Akademia Nauk założona w 1724 w Petersburgu jako Akademia Nauk i Sztuk Pięknych, następnie przemianowywana kolejno na:Cesarską Akademię Nauk, Rosyjską Akademię Nauk Akademię Nauk ZSRR (1925–1991).

Serbska Akademia Nauk i Sztuk – najbardziej prestiżowa organizacja naukowo-badawcza w Serbii, założona 1 listopada 1886 jako Królewska Serbska Akademia Nauk.
Słoweńska Akademia Nauki i Sztuki – główna akademia Słowenii, zajmująca się nauką i sztuką. Zrzesza grupę najlepszych słoweńskich naukowców i artystów, członków akademii. Praktykuje regulację języka słoweńskiego.

Królewska Szwedzka Akademia Nauk została założona w 1739 przez króla szwedzkiego Fryderyka I.
Narodowa Akademia Nauk Ukrainy, NANU – najwyższa państwowa organizacja badawcza Ukrainy. Powstała w 1918, gdy hetman Państwa Ukraińskiego Pawła Skoropadskiego podpisał ustawę ustanawiającą. Jednym z jej zadań jest regulowanie języka ukraińskiego. Zajmuje się również naukami humanistycznymi oraz naukami podstawowymi.

Węgierska Akademia Nauk – narodowa akademia węgierska. Jej inicjatorem i założycielem był hrabia István Széchenyi, który w roku 1825 na założenie towarzystwa naukowego przeznaczył roczny dochód swoich dóbr. Za jego przykładem poszli liczni inni węgierscy arystokraci i posłowie. Celem towarzystwa było krzewienie nauki, kultury i sztuki w języku węgierskim. Obecna nazwa pochodzi z 1845 r., a neorenesansowy gmach obecnej siedziby głównej z 1865 roku. Jednym z priorytetowych celów wydziału lingwistycznego akademii jest regulowanie języka węgierskiego.