Academia SinicaW
Academia Sinica

Academia Sinica – największa tajwańska państwowa instytucja naukowa.

Acadèmia Valenciana de la LlenguaW
Acadèmia Valenciana de la Llengua

Acadèmia Valenciana de la Llengua – instytucja samorządowa Generalitat Valenciana regulująca stosowanie języka walenckiego (katalońskiego) na terytorium Wspólnoty Walenckiej. Swoją siedzibę ma w gmachu klasztoru San Miguel de los Reyes w Walencji.

Akademia Nauk AlbaniiW
Akademia Nauk Albanii

Akademia Nauk Albanii – państwowa instytucja naukowa, działająca w Albanii jako placówka skupiająca najwybitniejszych albańskich uczonych, a także jako zespół wspólnie zarządzanych państwowych instytutów naukowych, których celem jest prowadzenie badań o możliwie najwyższym poziomie naukowym.

Armeńska Akademia NaukW
Armeńska Akademia Nauk

Armeńska Akademia Nauk jest oficjalnym ciałem regulującym i koordynującym język ormiański, zajmuje się także innymi naukami w Republice Armenii.

Austriacka Akademia NaukW
Austriacka Akademia Nauk

Austriacka Akademia Nauk – austriacka, państwowa instytucja naukowa, założona w 1874 roku jako Kaiserliche Akademie der Wissenschaften in Wien; ma 770 członków i 1600 pracowników, prowadzi 28 instytutów badawczych.

Azerbejdżańska Akademia NaukW
Azerbejdżańska Akademia Nauk

Azerbejdżańska Akademia Nauk – główna instytucja naukowa Republiki Azerbejdżanu koordynująca prowadzone w kraju badania we wszystkich dziedzinach nauki.

Bawarska Akademia NaukW
Bawarska Akademia Nauk

Bawarska Akademia Nauk – akademia nauk założona w roku 1759 przez elektora Bawarii Maksymiliana III w Monachium. Miała ona przyczynić się do podniesienia poziomu nauczania w elektoracie, by jego elity mogły konkurować z takimi ośrodkami wiedzy naukowej jak Wiedeń, czy Berlin.

Narodowa Akademia Nauk BiałorusiW
Narodowa Akademia Nauk Białorusi

Narodowa Akademia Nauk Białorusi - białoruska akademia nauk znajdująca się w Mińsku. Jednym z jej zadań jest regulowanie języka białoruskiego.

British AcademyW
British Academy

British Academy lub Akademia Brytyjska – narodowa akademia nauk humanistycznych i społecznych Wielkiej Brytanii.

Bułgarska Akademia NaukW
Bułgarska Akademia Nauk

Bułgarska Akademia Nauk – państwowa autonomiczna organizacja uczonych w Bułgarii zajmująca się prowadzeniem badań naukowych, regulowaniem języka bułgarskiego, publikacją artykułów, wydawaniem czasopism, książek, słowników i encyklopedii o charakterze naukowym.

Chorwacka Akademia Nauki i SztukiW
Chorwacka Akademia Nauki i Sztuki

Chorwacka Akademia Nauki i Sztuki – główna akademia naukowa Chorwacji. Została założona w stolicy tego kraju – Zagrzebiu w 1867 roku i aż do 1991 roku była znana pod nazwą Jugosłowiańska Akademia Nauki i Sztuki z przerwą w latach 1941–1945, kiedy nosiła obecną nazwę.

Akademia Nauk Republiki CzeskiejW
Akademia Nauk Republiki Czeskiej

Akademia Nauk Republiki Czeskiej – czeska narodowa instytucja naukowa z siedzibą w Pradze. Mieści się przy Alei Narodowej 3. Funkcję przewodniczącego pełni Eva Zažímalová.

Akademia Nauk i Sztuk KosowaW
Akademia Nauk i Sztuk Kosowa

Akademia Nauk i Sztuk Kosowa – państwowa instytucja naukowa, działająca w Kosowie jako placówka skupiająca najwybitniejszych uczonych, pracujących w tym kraju.

Litewska Akademia NaukW
Litewska Akademia Nauk

Litewska Akademia Nauk – niezależna instytucja naukowa na Litwie.

Macedońska Akademia Nauk i SztukW
Macedońska Akademia Nauk i Sztuk

Macedońska Akademia Nauki i Sztuk – państwowa instytucja naukowa.

Akademia Nauk w GetyndzeW
Akademia Nauk w Getyndze

Akademia Nauk w Getyndze, założona w 1751 roku przez króla Wielkiej Brytanii Jerzego II będącego jednocześnie elektorem Hanoweru, jest najstarszą pośród akademii naukowych w Niemczech należących do Union der deutschen Akademien der Wissenschaften. Jej zadanie polega na służeniu nauce poprzez własną pracę i współpracę z naukowcami, a także z instytucjami naukowymi w kraju i zagranicą. Jej członkami są profesorowie nauk humanistycznych i przyrodniczych, którzy w swoich dziedzinach położyli szczególne zasługi. Dlatego Akademia to miejsce, gdzie interdyscyplinarność jest realizowana na najwyższym poziomie naukowym.

Niemiecka Akademia Przyrodników LeopoldinaW
Niemiecka Akademia Przyrodników Leopoldina

Niemiecka Akademia Przyrodników Leopoldina także Leopoldina – najstarsze niemieckie towarzystwo naukowe, założone w 1652 roku w Schweinfurcie na wzór renesansowych akademii włoskich, specjalizujące się w naukach przyrodniczych i medycznych. Jest to najstarsze działające nieprzerwanie towarzystwo tego typu na świecie. W 2019 roku członkami akademii było 1612 osób.

Papieska Akademia NaukW
Papieska Akademia Nauk

Papieska Akademia Nauk, watykańskie towarzystwo naukowe, do którego należą powoływani przez papieży wybitni przedstawiciele nauk matematycznych i przyrodniczych z różnych państw. Podobnie jak włoska Narodowa Akademia Rysiów, wywodzi swą tradycję z założonej w 1603 r. przez księcia Federico Cesi Akademii Rysiów, do której należał m.in. Galileusz. Upadłe po śmierci fundatora stowarzyszenie naukowców reaktywował w 1847 r. papież Pius IX pod nazwą Pontificia accademia dei Nuovi Lincei. W 1936 r. papież Pius XI dokonał reorganizacji akademii i zmienił jej nazwę na Papieska Akademia Nauk.

Polska Akademia NaukW
Polska Akademia Nauk

Polska Akademia Nauk (PAN) – państwowa instytucja naukowa realizująca działania służące rozwojowi, promocji, integracji i upowszechnianiu nauki oraz przyczyniające się do rozwoju edukacji i wzbogacania kultury narodowej. Akademia realizuje swoje cele w ramach korporacji uczonych oraz poprzez sieć instytutów i jednostek naukowych, prowadzących badania na możliwie najwyższym poziomie naukowym.

Rosyjska Akademia NaukW
Rosyjska Akademia Nauk

Rosyjska Akademia Nauk założona w 1724 w Petersburgu jako Akademia Nauk i Sztuk Pięknych, następnie przemianowywana kolejno na:Cesarską Akademię Nauk, Rosyjską Akademię Nauk Akademię Nauk ZSRR (1925–1991).

Serbska Akademia Nauk i SztukW
Serbska Akademia Nauk i Sztuk

Serbska Akademia Nauk i Sztuk – najbardziej prestiżowa organizacja naukowo-badawcza w Serbii, założona 1 listopada 1886 jako Królewska Serbska Akademia Nauk.

Słoweńska Akademia Nauki i SztukiW
Słoweńska Akademia Nauki i Sztuki

Słoweńska Akademia Nauki i Sztuki – główna akademia Słowenii, zajmująca się nauką i sztuką. Zrzesza grupę najlepszych słoweńskich naukowców i artystów, członków akademii. Praktykuje regulację języka słoweńskiego.

Królewska Szwedzka Akademia NaukW
Królewska Szwedzka Akademia Nauk

Królewska Szwedzka Akademia Nauk została założona w 1739 przez króla szwedzkiego Fryderyka I.

Narodowa Akademia Nauk UkrainyW
Narodowa Akademia Nauk Ukrainy

Narodowa Akademia Nauk Ukrainy, NANU – najwyższa państwowa organizacja badawcza Ukrainy. Powstała w 1918, gdy hetman Państwa Ukraińskiego Pawła Skoropadskiego podpisał ustawę ustanawiającą. Jednym z jej zadań jest regulowanie języka ukraińskiego. Zajmuje się również naukami humanistycznymi oraz naukami podstawowymi.

Węgierska Akademia NaukW
Węgierska Akademia Nauk

Węgierska Akademia Nauk – narodowa akademia węgierska. Jej inicjatorem i założycielem był hrabia István Széchenyi, który w roku 1825 na założenie towarzystwa naukowego przeznaczył roczny dochód swoich dóbr. Za jego przykładem poszli liczni inni węgierscy arystokraci i posłowie. Celem towarzystwa było krzewienie nauki, kultury i sztuki w języku węgierskim. Obecna nazwa pochodzi z 1845 r., a neorenesansowy gmach obecnej siedziby głównej z 1865 roku. Jednym z priorytetowych celów wydziału lingwistycznego akademii jest regulowanie języka węgierskiego.