
Zamach stanu w Czadzie w 2004 – nieudany zamach stanu, dokonany w Czadzie w dniach 16 maja–17 maja 2004 przez grupę wojskowych przeciw władzy prezydenta Idrissa Déby.

Zamach stanu w Czadzie w 2006 roku – nieudany zamach stanu, dokonany w Czadzie 14 marca 2006 przez grupę wojskowych rebeliantów przeciw władzy prezydenta Idrissa Déby.

Zamach stanu w Egipcie – zamach stanu przeprowadzony przez egipskie wojsko przeciwko prezydentowi Muhammadowi Mursiemu 3 lipca 2013 roku w następstwie antyprezydenckich protestów.

Przewrót na Fidżi 2006 − miał miejsce 5 grudnia 2006, gdy komodor Frank Bainimarama, głównodowodzący armii Fidżi, na czele kilku tysięcy żołnierzy odciął stolicę Fidżi Suvę i uniemożliwili komunikację miasta z resztą kraju. O 7 rano czasu warszawskiego został aresztowany prezydent Josefa Iloilo. Bainimarama mianował się jego następcą, jednocześnie dymisjonując premiera Laisenia Qarase. Zawiesił także obowiązywanie kilku artykułów konstytucji.

Zamach stanu w Gwinei w 2008 roku – zamach stanu dokonany w Gwinei przez juntę wojskową pod dowództwem kapitana Moussy Dadis Camary. Grupa wojskowych pod jego przywództwem 23 grudnia 2008, kilka godzin po obwieszczeniu śmierci prezydenta Lansany Conté, ogłosiła powstanie Rady Narodowej na rzecz Demokracji i Postępu (CNDD), rozwiązanie wszystkich instytucji republiki i przejęcie władzy w państwie.

Zamach stanu w Gwinei Bissau w 2012 – zamach stanu dokonany przez armię w Gwinei Bissau 12 kwietnia 2012.

Zamach stanu i kryzys polityczny w Hondurasie w 2009 – wojskowy zamach stanu, dokonany w Hondurasie 28 czerwca 2009 przeciw prezydentowi Manuelowi Zelayi. Jego konsekwencją był siedmiomiesięczny kryzys w kraju o charakterze politycznym, gospodarczym i społecznym, który odbił się szerokim echem za granicą i zaangażował społeczność międzynarodową zachodniej półkuli.

Zamach stanu na Madagaskarze w 2006 roku – nieudany zamach stanu, dokonany na Madagaskarze 18 listopada 2006 przez generała Andrianafidisoę, który ogłosił stan wojenny i wystąpił przeciw władzy prezydenta Marca Ravalomanany.

Zamieszki, zamach stanu i kryzys polityczny na Madagaskarze w 2009 – seria protestów społecznych i politycznych, zapoczątkowanych 26 stycznia 2009 i organizowanych przez opozycję pod przewodnictwem mera Antananarywy, Andry’ego Rajoeliny przeciwko władzy prezydenta Marca Ravalomanany. Bezpośrednimi przyczynami protestów było zamknięcie przez prezydenta jednej z prywatnych stacji telewizyjnych w grudniu 2008, usunięcie Rajoeliny z funkcji mera stolicy w lutym 2009 oraz oskarżenia o defraudację pieniędzy i wprowadzanie rządów dyktatorskich.

Zamach stanu w Mali w 2012 – zamach stanu przeprowadzony 21 marca 2012 roku przez malijskie wojsko przeciw prezydentowi Amadou Toumani Touré. Jego wynikiem było obalenie prezydenta, aresztowanie szefowej i członków rządu oraz przejęcie władzy przez juntę wojskową, Narodowy Komitet na rzecz Przywrócenia Demokracji i Państwa (CNRDR), na czele z kapitanem Amadou Sanogo.

Zamach stanu w Mali w 2020 – zamach stanu w Mali, który miał miejsce w sierpniu 2020 roku. Zamachu dokonali zbuntowani żołnierze z bazy wojskowej w mieście Kati. W jego wyniku prezydent Mali Ibrahim Keita ogłosił swoją dymisję oraz rozwiązanie parlamentu w nocy z 18 na 19 sierpnia 2020.

Zamach stanu w Mauretanii w 2005 roku – zamach stanu, dokonany w Mauretanii 3 sierpnia 2005 r. przez grupę wojskowych pod dowództwem Ili uld Muhammada Fala. W jego wyniku obalony został, rządzący krajem od 21 lat prezydent Taja.

Zamach stanu w Mauretanii w 2008 roku - zamach stanu, dokonany w Mauretanii 6 sierpnia 2008 przez grupę wojskowych pod wodzą Muhammada uld Abd al-Aziza. W jego wyniku obalony został demokratycznie wybrany prezydent Sidi uld Szajch Abdallahi, a władzę przejęła Rada Państwa.

Zamach stanu w Mjanmie, nazywany również Poniedziałkiem generałów – udana próba przejęcia władzy w Mjanmie przez tamtejszych wojskowych dokonana 1 lutego 2021.

Zamach stanu w Nigrze w 2010 – zamach stanu przeprowadzony 18 lutego 2010 roku przez nigerskie wojsko przeciw prezydentowi Mamadou Tandji. Jego wynikiem było obalenie prezydenta i przejęcie władzy przez juntę wojskową, Radę Najwyższą na rzecz Przywrócenia Demokracji (CSRD), na czele z mjr. Salou Djibo.

Zamach stanu w Sudanie (2019) – zakończony powodzeniem zamach stanu kierowany przez gen. Ahmeda Awada Ibn Aufa, przeciwko prezydentowi Umarowi al-Baszirowi.

Zamach stanu w Tajlandii w 2006 roku – zamach stanu, dokonany w Tajlandii 19 września 2006 roku przez tajską armię pod dowództwem jej szefa Sonthi Boonyaratkalina. W jego wyniku obalony został rząd premiera Thaksina Shinawatry.

Protesty, kryzys polityczny, stan wojenny i zamach stanu w Tajlandii – seria protestów społecznych i politycznych rozpoczętych w październiku 2013 roku, po poparciu przez rząd projektu ustawy amnestyjnej, która mogłaby umożliwić powrót do Tajlandii byłego premiera Thaksina Shinawatry, skazanego w 2008 roku na więzienie za korupcję. Protesty i zamieszki spowodowały śmierć 28 osób. Efektem protestów było odsunięcie przez Sąd Konstytucyjny od stanowiska szefa rządu siostry Thaksina – Yingluck Shinawatrę w dniu 7 maja 2014 oraz wprowadzenie 20 maja 2014 stanu wojennego przez generała Prayuth Chan-ocha. Dwa dni później wojsko przeprowadziło zamach stanu, przejmując władzę cywilną.

Zamach stanu w Turcji – nieudana próba wojskowego zamachu stanu, przeprowadzona nocą z 15 na 16 lipca 2016 roku przez grupę tureckich wojskowych średniego szczebla.

Zamach stanu w Wenezueli 11 kwietnia 2002 – nieudana próba obalenia prezydenta Hugo Chaveza podjęta przez środowiska związane z wenezuelską organizacją pracodawców Fedecamaras. W ciągu 47 godzin Wenezuelą formalnie rządził Rząd Tymczasowy z liderem Fedecamaras Pedro Carmoną na czele. Rozwiązane zostało również Zgromadzenie Narodowe i Sąd Najwyższy, a nowa konstytucja zawieszona. O klęsce zamachu zdecydowało powstanie zwolenników Chaveza z Caracas, którzy po starciach z policją przejęli razem z Gwardią Prezydencką pałac Miraflores, oraz sprzeciw części środowisk wojskowych i opozycji antychavistowskiej wobec takiej formy zamachu.

Zamach stanu w Zimbabwe – przeprowadzony w nocy z 14 na 15 listopada 2017 roku przez armię zamach stanu, w wyniku którego obalono prezydenta Roberta Mugabe. Bezpośrednią przyczyną przewrotu było odwołanie wicepremiera Emmersona Mnangagwy.