
Costache Aristia – rumuński tłumacz, pisarz i aktor teatralny greckiego pochodzenia.

Gheorghe Asachi – rumuński poeta, malarz, historyk, dramaturg i tłumacz. Oświeceniowy polimat i poliglota, jeden z najbardziej wpływowych postaci jego generacji. Asachi był cenionym dziennikarzem i politykiem, a także inżynierem lądowym oraz pedagogiem. Przez długi czas pracował jako urzędnik państwowy obarczony nadzorem nad mołdawiańskim szkolnictwem. Jego największymi sukcesami było wydanie Albina Românească, magazyn, który wywarł znaczący wpływ na kulturę ówczesnej Rumunii i stworzenie Academia Mihăileană- uczelnię, która jako pierwsza zastąpiła nauczanie po grecku, nauczaniem w języku rumuńskim. Jego literackie dzieła łączyły założenia romantyczne wraz z klasyczną myślą i były bogate w archaizmy i zapożyczenia z języka mołdawskiego.

Maria Banuş - była rumuńską poetką, eseistką, dramatopisarka.

Eugen Barbu – rumuński powieściopisarz, nowelista, dziennikarz, tłumacz i członek - korespondent Akademii Rumuńskiej.

Linda Maria Baros – francuska i rumuńska poetka, eseistka, tłumacz. Od 1997 r. mieszka w Paryżu. Studiowała na wydziale Literatury Porównawczej Uniwersytetu Sorbonne – Paris IV w Paryżu i na wydziale Filologii Rumuńskiej (doktorat) w Bukareszcie.

George Coșbuc – rumuński poeta, tłumacz, nauczyciel i dziennikarz. Był synem księdza Kościoła greckiego. W 1895 ożenił się z Eleną Sfetea. Miał z nią syna Alexandru, który w 1915 zginął w wypadku samochodowym. Wydał między innymi tomiki Balade şi idile (1893) i Cântece de vitejie (1904). Przełożył na rumuński Eneidę Wergiliusza.

Alecu Donici, właściwie Alexandru Donici – poeta, bajkopisarz, tłumacz, klasyk literatury mołdawskiej i rumuńskiej.

Victor Eftimiu - rumuński poeta, dramaturg i autor opowiadań.

Garabet Ibrăileanu - rumuński pisarz ormiańskiego pochodzenia, krytyk literacki, tłumacz i socjolog, profesor Uniwersytetu w Jassach. Razem z Paulem Bujorem i Constantinem Stere był przez długi czas (1906-1930) głównym redaktorem czasopisma literackiego Viaţa românească. Swoje prace publikował również pod pseudonimem Cezar Vraja oraz Verax. Pośmiertnie wybrany członkiem Akademii Rumuńskiej.
Nora Iuga – rumuńska pisarka, poetka, tłumaczka, członek Związku Pisarzy Rumuńskich.

Samuel Klein, rum. Samuil Micu – greckokatolicki duchowny, teolog, filolog, historyk i tłumacz; rumuński ideolog narodowy i przedstawiciel tzw. „szkoły siedmiogrodzkiej”.

Gabriel Liiceanu – rumuński pisarz i działacz kulturalny. W czasach komunistycznych interpretował dzieła niemieckiego filozofa Martina Heideggera.
Monica Lovinescu - rumuńska pisarka, krytyczka literacka i dziennikarka. Używała pseudonimów: Monique Saint-Come i Claude Pascal.

Nikodem właśc. Nicolae Munteanu – rumuński duchowny prawosławny, patriarcha Rumunii w latach 1939–1948.

Ioana Pârvulescu – rumuńska pisarka, tłumaczka i wykładowczyni.

Alexandru Philippide – rumuński poeta i eseista.

Constantin Sandu-Aldea właściwie Constantin C. Petrea – rumuński pisarz i agronom, członek-korespondent Akademii Rumuńskiej, główny w lliteraturze rumuńskiej przedstawiciel kierunku, zwanego sămănătorismem.

Gheorghe Șincai [george szinkaj] – rumuński historyk, filolog, tłumacz, poeta oraz teolog; przedstawiciel rumuńskiego odrodzenia narodowego i tzw. szkoły siedmiogrodzkiej. Współautor pierwszej gramatyki języka rumuńskiego. Reprezentował pogląd, że język ten wywodzi się z łaciny.

Marin Sorescu – rumuński poeta, dramaturg, eseista, powieściopisarz,. Po upadku komunizmu zaangażował się w działalność polityczną, w rządzie Nicolae Văcăroiu pełnił funkcję ministra kultury.

Nichita Stănescu – rumuński poeta i eseista.

Elena Văcărescu – rumuńsko-francuska pisarka, poetka, tłumaczka i dyplomata. Dwukrotnie uhonorowana Grand Prix de la Francophonie. Członkini honorowa Academia Română.