No pasaránW
No pasarán

¡No pasarán! – hasło używane dla podkreślenia determinacji utrzymania swej pozycji w walce, pierwszy raz użyte przez Dolores Ibárruri w czasie wojny domowej w Hiszpanii. Stało się zawołaniem bojowym wszystkich antyfaszystów.

Anarchistyczny ruch oporu w Hiszpanii (1939–1975)W
Anarchistyczny ruch oporu w Hiszpanii (1939–1975)

Anarchistyczny ruch oporu w Hiszpanii skierowany był przeciwko reżimowi gen. Francisco Franco (1939–1975). W dziejach antyfrankistowskiej walki zbrojnej wyróżnianych jest kilka okresów. Pierwszy z nich rozpoczyna się zaraz po zakończeniu wojny domowej w 1939 roku i trwa do końca lat 40. XX wieku. W tym okresie anarchiści byli jedną z części antyfrankistowskiej partyzantki, a działania zbrojne toczyły się tylko w Hiszpanii. Okres ten charakteryzuje duża liczba ofiar, zarówno po stronie partyzantów, jak i służb bezpieczeństwa frankistowskiej Hiszpanii, ponieważ walki przybierały często charakter regularnych bitew.

AntifaW
Antifa

Antifa – zbiorcze określenie ogółu osób deklarujących się jako antyfaszyści i czynnie sprzeciwiających się tendencjom skrajnie prawicowym. Antifa jest ruchem nieformalnym, pozbawionym jakiegokolwiek kierownictwa czy wewnętrznej hierarchii. Określana również jako subkultura. Choć z Antifą nie jest związana żadna ideologia polityczna, wyróżniają się wśród nich socjaliści, anarchiści, socjaldemokraci i liberałowie.

Antifa w PolsceW
Antifa w Polsce

Antifa w Polsce – zbiorcze określenie ogółu osób deklarujących się jako antyfaszyści i czynnie sprzeciwiających się tendencjom skrajnie prawicowym w Polsce. Jest ruchem nieformalnym, pozbawionym kierownictwa czy wewnętrznej hierarchii. Pierwsze wzmianki o nierejestrowanych grupach zwanych antyfaszystowskimi w Polsce pojawiły się w latach 90. XX wieku. Polskie środowiska antyfaszystowskie są bardzo zróżnicowane pod względem działalności.

Austriacka Służba PamięciW
Austriacka Służba Pamięci

Austriacka Służba Pamięci – alternatywa dla obowiązkowej służby w wojsku austriackim. Można w niej odbywać służbę zastępczą pracując w instytucjach upamiętniających Holocaust.

Austriacka wojna domowaW
Austriacka wojna domowa

Austriacka wojna domowa, znana też jako powstanie lutowe – określenie pięciodniowych walk mających miejsce w Austrii w 1934, toczonych między siłami Republikanischer Schutzbund, działających z ramienia Socjaldemokratycznej Partii Austrii, a austrofaszystowskim rządem. Konflikt rozpoczął się w Linzu 12 lutego i trwał do 16 lutego. Główne miejsca walk to: Wiedeń, Graz, Bruck an der Mur, Judenburg, Wiener Neustadt, Steyr i inne przemysłowe miasta w centralnej i wschodniej Austrii.

Brygady MiędzynarodoweW
Brygady Międzynarodowe

Brygady Międzynarodowe – formacje zbrojne ochotników reprezentujących 54 narodowości, zorganizowane w 6 brygad walczących po stronie Republiki Hiszpańskiej przeciwko oddziałom gen. Francisco Franco w czasie wojny domowej w Hiszpanii, w latach 1936–1939.

Czarny blokW
Czarny blok

Czarny blok – taktyka demonstracji stosowana przez anarchistów i autonomistów, polegająca na ubieraniu się na czarno i maskowaniu się w celu utrudnienia identyfikacji przez policję. Od połowy lat 90. taktykę czarnego bloku zaadaptowało wiele grup ekstremistycznych - nacjonaliści i neofaszyści. W Polsce taktykę czarnego bloku stosują tzw. Autonomiczni nacjonaliści.

Demokratyczni Socjaliści AmerykiW
Demokratyczni Socjaliści Ameryki

Demokratyczni Socjaliści Ameryki – amerykańskie stowarzyszenie o profilu socjalistyczno-demokratycznym, socjaldemokratycznym oraz propracowniczym.

EdelweisspiratenW
Edelweisspiraten

Edelweisspiraten, Edelweißpiraten – luźna subkultura w nazistowskich Niemczech. Grupowała chłopców i dziewczęta w wieku 14-17 lat, którzy uniknęli członkostwa w Hitlerjugend i Bund Deutscher Mädel dzięki opuszczeniu szkoły, co było możliwe po osiągnięciu 14. roku życia, a jednocześnie byli zbyt młodzi, by zostać powołanym do Wehrmachtu. W przeciwieństwie do oficjalnych, pronazistowskich organizacji młodzieżowych Piraci nie ograniczali swobody wyrażania poglądów i potrzeb swoich członków włącznie z dopuszczaniem do kontaktów seksualnych między chłopcami a dziewczętami uczestniczącymi w tej koedukacyjnej organizacji.

Jedzenie Zamiast BombW
Jedzenie Zamiast Bomb

Jedzenie Zamiast Bomb – społeczna inicjatywa, polegająca na rozdawaniu ciepłych, wegańskich lub wegetariańskich posiłków ludziom biednym, bezdomnym i bezrobotnym. Akcji towarzyszy przekaz antyrządowy i antywojenny, a jej ideą przewodnią jest pokazanie, że kiedy władza wydaje pieniądze na – zdaniem działaczy – niepotrzebne zbrojenia, wielu ludzi umiera z głodu.

Klub DemokratycznyW
Klub Demokratyczny

Kluby Demokratyczne – antyfaszystowska organizacja społeczno-polityczna polskiej inteligencji tworzona w latach 1937–1939 przez lewicowych piłsudczyków i bezpartyjnych lewicowców. Powstała z inicjatywy Mikołaja Kwaśniewskiego jako wyraz sprzeciwu wobec prawicowego zwrotu sanacji wyrażającego się w utworzeniu Obozu Zjednoczenia Narodowego. Program tych klubów został wyrażony w tzw. „małej deklaracji demokratycznej” uchwalonej 16 października 1937 na konstytucyjnym zebraniu warszawskiego Klubu Demokratycznego.

Kobieta z torebkąW
Kobieta z torebką

Kobieta z torebką – fotografia wykonana 13 kwietnia 1985 przez Hansa Runessona w Växjö, w południowej Szwecji.

Medal „Za waszą wolność i naszą”W
Medal „Za waszą wolność i naszą”

Medal „Za waszą wolność i naszą” – polskie państwowe odznaczenie wojskowe ustanowione dekretem Rady Państwa z dnia 18 października 1956 roku „ ... w uznaniu zasług bojowników o wolność ludu hiszpańskiego w 20 rocznicę utworzenia pierwszych jednostek polskich w Republikańskiej Armii Hiszpańskiej...”. Nazwa medalu pochodzi od hasła patriotycznego Joachima Lelewela z czasów powstania listopadowego „Za wolność naszą i waszą”.

Muzyka Przeciwko RasizmowiW
Muzyka Przeciwko Rasizmowi

Muzyka Przeciwko Rasizmowi – kampania społeczna zainicjowana przez Marcina Kornaka, założyciela i prezesa antyrasistowskiego Stowarzyszenia „Nigdy Więcej”, której inspiracją były kampanie w stylu Rock Against Racism. Jej przesłanie obejmowało promowanie tolerancji i wielokulturowości z jednej strony, z drugiej zaś - eliminowanie zachowań rasistowskich i szowinistycznych. Stowarzyszenie przyciągnęło do kampanii wykonawców różnych gatunków muzycznych i za pośrednictwem ich twórczości wyszło z pozytywnym przesłaniem do słuchaczy. Akcja polegała na umieszczaniu logo na okładkach płyt z rozmaitych nurtów muzycznych, wydawaniu płyt zawierających przekaz antyrasistowski i organizowaniu koncertów pod hasłem „Muzyka Przeciwko Rasizmowi".

Narodowa Armia Wyzwolenia JugosławiiW
Narodowa Armia Wyzwolenia Jugosławii

Narodowa Armia Wyzwolenia Jugosławii – partyzantka w Jugosławii działająca podczas trwania II wojny światowej. W latach 1941–1945 walczyła przeciwko okupantom niemieckim i włoskim, a także przeciwko chorwackim ustaszom i serbsko-nacjonalistycznym czetnikom.

NasiW
Nasi

Nasi – rosyjska organizacja młodzieżowa wspierana i finansowana przez rząd Rosji. Określa się sama jako demokratyczny ruch antyfaszystowski. Pod koniec 2007 roku liczyła około 120 tys. członków, w wieku pomiędzy 17 i 25 lat. Jej organizacją-córką jest organizacja Sieć.

Rewolucja hiszpańska 1936 rokuW
Rewolucja hiszpańska 1936 roku

Rewolucja hiszpańska 1936 roku – przemiany ekonomiczne i społeczne, w republikańskiej części Hiszpanii w czasie hiszpańskiej wojny domowej.

Skinheads Against Racial PrejudiceW
Skinheads Against Racial Prejudice

SHARP – odłam subkultury skinheadów, powstały w 1987 w Nowym Jorku z szeregu jej antyrasistowskich organizacji.

FC St. PauliW
FC St. Pauli

Fußball-Club St. Pauli von 1910 e.V., skrótowo nazywany FC St. Pauli – niemiecki klub sportowy z Hamburga założony 15 maja 1910, mający swoją siedzibę w dzielnicy St. Pauli, nieopodal Reeperbahn. Jest klubem wielosekcyjnym; oprócz sekcji piłki nożnej mężczyzn posiada między innymi następujące sekcje: rugby, piłki ręcznej, boksu i maratonu.

Trzy StrzałyW
Trzy Strzały

Trzy Strzały – symbol zaprojektowany w 1931 roku przez Rosjanina Siergieja Czachotina i Niemca Karla Mierendorffa dla niemieckiej socjaldemokratycznej organizacji antyfaszystowskiej Front Żelazny. Jest jednym z symboli światowego ruchu antyfaszystowskiego.