Matthew ArnoldW
Matthew Arnold

Matthew Arnold – angielski poeta i krytyk kulturalny; pracował jako inspektor szkolny. Jego ojcem był historyk i pedagog Thomas Arnold.

Leon Borowski (krytyk literacki)W
Leon Borowski (krytyk literacki)

Leon Borowski pseud.: Kr., Leon B, Pergrubius, – polski filolog, historyk literatury i teoretyk literatury polskiej, krytyk literacki, tłumacz, profesor homiletyki na Akademii Duchownej w Wilnie, profesor poezji, wymowy i wykładowca Cesarskiego Uniwersytetu Wileńskiego, nauczyciel i odkrywca talentu m.in. Adama Mickiewicza, członek Towarzystwa Szubrawców.

Wilhelm CreizenachW
Wilhelm Creizenach

Wilhelm Michael Anton Creizenach – niemiecki historyk literatury, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Korniej CzukowskiW
Korniej Czukowski

Korniej Iwanowicz Czukowski, właśc. Nikołaj Wasiljewicz Korniejczukow – rosyjski pisarz, teoretyk i historyk literatury, krytyk literacki i tłumacz. Ojciec Nikołaja i Lidii.

Karl DedeciusW
Karl Dedecius

Karl Dedecius – niemiecki tłumacz i popularyzator literatury polskiej i rosyjskiej. Zajmował się także eseistyką i teorią przekładu, publikował w prasie oraz wykładał na uczelniach.

Alfred EinsteinW
Alfred Einstein

Alfred Einstein – niemiecki muzykolog, od 1944 r. obywatel USA.

Aron FreimannW
Aron Freimann

Aron Freimann - profesor, historyk, judaista.

Vincenzo GalileiW
Vincenzo Galilei

Vincenzo Galilei, teoretyk muzyki, kompozytor, lutnista.

Jurij ŁotmanW
Jurij Łotman

Jurij Michajłowicz Łotman – rosyjski teoretyk, historyk, semiotyk kultury, estetyk.

Anatolij ŁunaczarskiW
Anatolij Łunaczarski

Anatolij Wasiljewicz Łunaczarski – radziecki filozof, teoretyk kultury i publicysta.

Zara MincW
Zara Minc

Zara Grigorjewna Minc – rosyjska semiotyczka i profesor literatury rosyjskiej na Uniwersytecie w Tartu; żona wybitnego semiotyka Jurija Łotmana, z którym współtworzyła prace naukowe, organizując środowisko tzw. tartuskiej szkoły semiotycznej.

Joseph SaundersW
Joseph Saunders

Joseph Saunders, po polsku: Józef Saunders – angielski rytownik, ilustrator, publicysta i profesor historii sztuki na cesarskim Uniwersytecie Wileńskim. Po pobycie w stolicy Imperium Rosyjskiego osiadły był przez długi okres na terenie Litwy, Polski, Ukrainy.

Georg SimmelW
Georg Simmel

Georg Simmel – niemiecki filozof, teoretyk kultury, jeden z pierwszych niemieckich socjologów.

Euzebiusz SłowackiW
Euzebiusz Słowacki

Euzebiusz Tomasz Słowacki herbu Leliwa, krypt. E. S. – polski teoretyk i historyk literatury, tłumacz, dramatopisarz, poeta i pedagog; ojciec Juliusza Słowackiego.

Bernard StieglerW
Bernard Stiegler

Bernard Stiegler – francuski filozof, był dyrektorem Instytutu Badań i Innowacji, który założył w 2006 przy Centre Georges-Pompidou. Stał również na czele stowarzyszenia Ars Industrialis, międzynarodowej grupy refleksji, którą powołał w 2005. Jeden z najważniejszych przedstawicieli nowej filozofii francuskiej, który w centrum swojej refleksji umieścił technikę. Jego najbardziej znaną pracą jest tryptyk La technique et le temps [Technika i czas], składający się z tomów: La Faute d’Épiméthée [Wina Epimeteusza], La Désorientation [Dezorientacja] oraz Le Temps du cinéma et la question du mal-être [Czas kina a kwestia nieszczęśliwości]

Hippolyte TaineW
Hippolyte Taine

Hippolyte Adolphe Taine – francuski filozof, psycholog, historyk sztuki i literatury oraz krytyk literacki. Od 1864 profesor École nationale supérieure des beaux-arts.

Dorota de Talleyrand-PérigordW
Dorota de Talleyrand-Périgord

Dorota de Talleyrand-Périgord – księżniczka kurlandzka, hrabina de Périgord (1809), księżna Dino (1817), księżna de Talleyrand (1838), księżna żagańska (1845), polityk, filantropka i mecenaska kultury.

Aby WarburgW
Aby Warburg

Abraham Moritz Warburg, znany jako Aby Warburg – niemiecki historyk sztuki, teoretyk sztuki i kulturoznawca.

Slavoj ŽižekW
Slavoj Žižek

Slavoj Žižek – słoweński socjolog, filozof, marksista i krytyk kultury.