
Anarchizm – doktryna polityczna i ruch społeczny, które cechują się niechęcią wobec władzy oraz odrzuceniem własności prywatnej i wszelkich przymusowych form hierarchii. Anarchizm wzywa do zniesienia państwa, które uważa za niepotrzebne i szkodliwe. Stanowi część wolnościowego skrzydła ruchu socjalistycznego.

Anarchizm relacji – sposób myślenia, zgodnie z którym w relacjach intymnych powinien panować anarchizm. Szczególne znaczenie mają tutaj takie wartości jak autonomia, praktyki antyhierarchiczne, brak kontroli państwa, antynormatywność i współzależność społeczna. Anarchizm relacji można uznać za rodzaj nie-monogamii, ale również antymonogamii. Różni się on jednak od poliamorii, solo-poliamorii i innych form „randkowania”, które powielają - według anarchizmu relacji - wiele tych samych opresyjnych struktur występujących w monogamii.

Autonomizm – nurt radykalnie lewicowej myśli politycznej, powstały w latach 60. XX wieku we Włoszech jako kontynuacja ruchu komunizmu robotniczego. Z czasem ruch ten zasymilował wiele elementów myśli anarchistycznej, łącząc je z marksizmem. Grupy powołujące się na różnie rozumiany autonomizm pozostają czynne przede wszystkim w Niemczech, Danii, Włoszech i Francji.

Czarny blok – taktyka demonstracji stosowana przez anarchistów i autonomistów, polegająca na ubieraniu się na czarno i maskowaniu się w celu utrudnienia identyfikacji przez policję. Od połowy lat 90. taktykę czarnego bloku zaadaptowało wiele grup ekstremistycznych - nacjonaliści i neofaszyści. W Polsce taktykę czarnego bloku stosują tzw. Autonomiczni nacjonaliści.

Darmowy sklep – rodzaj sklepu, w którym wszystkie towary są udostępniane bezpłatnie.

Dzień Kobiet – coroczne święto obchodzone 8 marca od 1910 roku. Pierwszy dzień kobiet obchodzony był 28 lutego 1909, ustanowiony przez Socjalistyczną Partię Ameryki po zamieszkach i strajkach w Nowym Jorku.

Ekonomia uczestnicząca albo ekonomia partycypacyjna lub parecon – system proponowany jako alternatywa dla innych systemów takich jak kapitalizm i koordynatoryzm, pochodzący z prac radykalnych teoretyków Michaela Alberta i Robina Hahnela. Parecon rozwija się od lat osiemdziesiątych XX wieku.

Kooperatyzm – doktryna społeczna upatrująca w organizowaniu spółdzielni, w ramach których środki produkcji stają się wspólną własnością wszystkich jej członków, drogę do wyzwolenia społecznego i ewolucyjnego wyeliminowania kapitalizmu.

Kultura bezpieczeństwa – zbiór praktyk stosowanych przez współczesny ruch anarchistyczny w celu uniknięcia lub złagodzenia skutków policyjnej inwigilacji i nękania oraz kontroli państwa.

Labadie Collection – zbiór biblioteczny na Uniwersytecie Michigan będący kolekcją rzadkich pism zebranych przez anarchistę z Detroit – Josepha Labadie. Jest uznawany za jedną z najbardziej kompletnych na świecie kolekcji materiałów dokumentujących historię anarchizmu i innych ruchów radykalnych od XIX wieku do czasów współczesnych.

Means TV – amerykański antykapitalistyczny serwis streamingowy VOD z siedzibą w Detroit, Michigan. Means zostało założone w 2019 przez filmowców Naomi Burton i Nicka Hayesa jako następca firmy produkującej wideo, Means of Production. W serwisie znajdują się filmy, seriale telewizyjne, podcasty i reportaże. Means TV jest zorganizowane jako spółdzielnia pracownicza.

Opodatkowanie jako forma niewolnictwa – koncepcja głosząca, że opodatkowanie jest wynikiem pozbawienia wolności społeczeństwa i ludzie są zmuszeni do pracy na rzecz rządu oraz jego beneficjentów, a nie tylko dla własnych korzyści.
Konsensusowe podejmowanie decyzji – proces podejmowania decyzji w grupie, w którym jej członkowie dyskutują i zgadzają się wspierać decyzję w najlepszym interesie całej grupy lub wspólnego celu. Konsensus można profesjonalnie zdefiniować jako akceptowalne rozwiązanie, które można poprzeć, nawet jeśli nie jest to w pełni odpowiednie dla każdej osoby. Wywodzi się z łacińskiego słowa cōnsēnsus (zgoda), które pochodzi od cōnsentiō, co oznacza dosłownie czuć się razem. Służy ono do opisu zarówno decyzji, jak i procesu jej podjęcia. Proces podejmowania decyzji na zasadzie konsensusu dotyczy zatem procesu obrad i finalizacji decyzji społecznych, gospodarczych, prawnych, środowiskowych i politycznych.

Pomoc wzajemna – w teorii organizacji jest dobrowolną wzajemną wymianą zasobów i usług dla obopólnej korzyści.

Propaganda czynem – jedna z taktyk działania funkcjonujących w ruchu anarchistycznym od lat 70. XIX wieku do początku XX stulecia.

Samorządność pracownicza, określana również jako samorządność organizacyjna i zarządzanie pracą – forma zarządzania organizacją opartą na samodzielnie kierowanych procesach pracowniczych po stronie pracowników. Samozarządzanie jest cechą charakterystyczną socjalizmu, z propozycjami samozarządzania pojawiającymi się wielokrotnie w historii ruchu socjalistycznego, popieranymi na różne sposoby przez wolnościowych i rynkowych socjalistów, komunistów i anarchistów.

Skrajna lewica – termin używany na określenie osób i ugrupowań o poglądach lewicowych, charakteryzujące się postawami bardziej lewicowymi aniżeli ruchy głównego spektrum lewicy. Czynnikiem łączącym ugrupowania skrajnej lewicy jest dążenie do wyeliminowania niesprawiedliwego podziału społecznego i egalitaryzm.

Wspólnota interesów – rodzaj grupy (zrzeszenia) utworzony wokół wspólnego interesu lub wspólnego celu, do której poszczególne osoby należą formalnie lub nieformalnie. Zasadniczo nie dopuszcza się, aby wspólnoty interesów były pod egidą jakiejkolwiek agencji rządowej, a ich cele są z reguły niekomercyjne. Przykładami takich wspólnot są prywatne kluby społeczne, wspólnoty braterskie, kółka pisarskie lub czytelnicze, kluby hobbystyczne oraz grupy zajmujące się aktywnością polityczną.