DyplomacjaW
Dyplomacja

Dyplomacja – czynności prowadzone między państwami, w celu zawarcia umów handlowych oraz pozyskania wsparcia wojskowego dla reprezentowanego kraju. Dyplomacja wiąże się też z rozwiązywaniem w pokojowy sposób problemów między państwami. Dwa tysiące lat temu rzymski prawnik i filozof, Cyceron powiedział: „Istnieją dwa sposoby rozstrzygania sporów: jeden przy pomocy argumentów, drugi przy użyciu siły; a ponieważ pierwszy z nich jest właściwy człowiekowi, a drugi dzikim zwierzętom, należy uciec się do drugiego sposobu tylko wówczas, gdy nie możemy użyć pierwszego”. Inaczej mówiąc, siła argumentów, a nie argument siły – oto kwintesencja dyplomacji.

Akademia PISMW
Akademia PISM

Akademia PISM – szkoła, działająca w ramach Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

AmbasadaW
Ambasada

Ambasada – stała misja dyplomatyczna, którą kieruje szef misji pierwszej klasy (ambasador). Tą nazwą określany jest także budynek lub lokal zajmowany przez misję. Jest zasadą, iż ambasada znajduje się w stolicy państwa, z którym utrzymywane są stosunki dyplomatyczne lub w mieście będącym siedzibą organizacji międzynarodowej. W dyplomacji watykańskiej odpowiednikiem ambasady jest nuncjatura apostolska. W przypadku krajów członkowskich Wspólnoty Narodów, które wymieniają wysokich komisarzy, odpowiednikiem ambasady jest wysoka komisja. Kraje utrzymujące stosunki dyplomatyczne z Chinami kontynentalnymi (ChRL) nie mogą mieć żadnego oficjalnego przedstawicielstwa na Tajwanie ani nie mogą pozwolić Tajwanowi na otwarcie ambasady w swoim kraju. Obejściem jest utrzymywanie różnie nazywanych „biur kulturalnych i handlowych”, na których czele stoją wysocy rangą dyplomaci zawodowi – oficjalnie są oddelegowani do specjalnych zadań lub urlopowani. Ambasady chronione są przez instytucje rządowe. Ambasady RP w krajach o tzw. podwyższonym ryzyku chronione są przez wyspecjalizowane specjalne oddziały Służby Ochrony Państwa. W przypadkach państw o znikomym ryzyku, tę funkcję pełnią funkcjonariusze SOP.

AudiencjaW
Audiencja

Audiencja – prywatne lub publiczne spotkanie lub oficjalne posłuchanie. Audiencji udziela zwykle osoba piastująca wysokie stanowisko.

DygnięcieW
Dygnięcie

Dygnięcie (dyg) – ukłon dziewczęcy i kobiecy, polegający na jednoczesnym ugięciu kolana oraz lekkim skłonie głowy, wraz z rozsunięciem rękami fałdów sukienki na boki. Współcześnie rzadko stosowany. Wymóg jego wykonywania związany jest z etykietą i protokołem dyplomatycznym, obowiązuje podczas ceremonii przywitania z głowami koronowanymi.

Konsulaty w KatowicachW
Konsulaty w Katowicach

Konsulaty w Katowicach – miasto Katowice było już w okresie międzywojennym ośrodkiem administracyjnym i gospodarczym. Wiele krajów lokowało tutaj swoje przedstawicielstwa dyplomatyczne i konsularne, np. konsulaty. Również obecnie kilka państw posiada w Katowicach swoje przedstawicielstwa.

Korpus dyplomatycznyW
Korpus dyplomatyczny

Korpus dyplomatyczny, termin ten wszedł do powszechnego użytku w XIX wieku. Pojęcie korpusu ma dwa znaczenia - węższe i szersze:w znaczeniu węższym są to szefowie misji dyplomatycznych akredytowani przy głowie określonego państwa przyjmującego uszeregowani zgodnie z zasadami precedencji; w znaczeniu szerszym są to wszyscy członkowie personelu dyplomatycznego misji w określonym kraju wraz z małżonkami, ich nazwiska zaś umieszczone są w spisie korpusu dyplomatycznego.

Korpus konsularnyW
Korpus konsularny

Korpus konsularny, jest pojęciem analogicznym do pojęcia korpusu dyplomatycznego. Podobnie jak przy korpusie dyplomatycznym pojęcie to ma dwa znaczenia - węższe i szersze:w znaczeniu węższym są to kierownicy placówek konsularnych (konsulowie); w znaczeniu szerszym są to wszyscy członkowie personelu konsularnego w określonym kraju wraz z małżonkami.

Next Century FoundationW
Next Century Foundation

The Next Century Foundation (NCF) to think tank i organizacja dyplomacji nieformalnej działająca w różnych strefach objętych konfliktem, głównie na Bliskim Wschodzie. Założona w 1990 r. w celu zapewnienia forum dla dyskusji między Palestyńczykami i Izraelczykami, organizacja rozszerzyła swoje kompetencje, koncentrując się na Iraku, Kaszmirze, Kosowie, Sudanie, Egipcie, Afganistanie, Jemenie, Syrii i Libii.

Nuncjatura apostolskaW
Nuncjatura apostolska

Nuncjatura apostolska – siedziba przedstawicielstwa (ambasada) Stolicy Apostolskiej reprezentująca w osobie nuncjusza interesy tego podmiotu.

Papieska Akademia KościelnaW
Papieska Akademia Kościelna

Papieska Akademia Kościelna – instytut Kościoła katolickiego z siedzibą w Rzymie, będący miejscem formacji duchownych przygotowujących się do przystąpienia do służby dyplomatycznej Stolicy Apostolskiej.

Pierwsza damaW
Pierwsza dama

Pierwsza dama – honorowy tytuł przysługujący żonie głowy danego państwa, terytorium, stanu lub prowincji. Gdy głowa państwa ma za partnera życiowego mężczyznę, przysługuje mu tytuł pierwszy dżentelmen lub pierwszy kawaler. Tytulaturę taką stosuje się jedynie w ustroju republikańskim.

Polski Instytut Dyplomacji im. Ignacego Jana PaderewskiegoW
Polski Instytut Dyplomacji im. Ignacego Jana Paderewskiego

Polski Instytut Dyplomacji im. Ignacego Jana Paderewskiego (PID) – państwowa jednostka budżetowa podległa Ministrowi Spraw Zagranicznych. Głównym zadaniem Instytutu było kształcenie i doskonalenie umiejętności zawodowych członków polskiej służby zagranicznej poprzez prowadzenie szkoleń skierowanych do pracowników MSZ.

Sprawa SykstusaW
Sprawa Sykstusa

Sprawa Sykstusa – podjęta przez ostatniego cesarza Austrii, Karola I, nieudana próba zawarcia separatystycznego pokoju z Ententą w ostatnich miesiącach I wojny światowej. Jej nazwa pochodzi od cesarskiego szwagra, Sykstusa Parmeńskiego, który był pośrednikiem w tajnych negocjacjach.

Urząd konsularnyW
Urząd konsularny

Urząd konsularny – urząd państwa wysyłającego w państwie przyjmującym, funkcjonujący na podstawie Konwencji wiedeńskiej o stosunkach konsularnych z 24 kwietnia 1963 r. Na czele urzędu stoi kierownik urzędu konsularnego, a sam urząd działa na obszarze uzgodnionym z państwem przyjmującym.

Wysoki komisarzW
Wysoki komisarz

Wysoki komisarz – tytuł i zarazem nazwa funkcji występującej w międzynarodowych stosunkach dyplomatycznych. Obecnie stosowany w dwóch głównych kontekstach:

Wysoki przedstawiciel Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwaW
Wysoki przedstawiciel Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa

Wysoki przedstawiciel Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa – organ Unii Europejskiej odpowiedzialny za prowadzenie wspólnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa oraz wspólnej polityki bezpieczeństwa i obrony. Wysoki przedstawiciel jest powoływany na pięcioletnią kadencję. Pierwszym przedstawicielem był Niemiec Jürgen Trumpf. Od 1 grudnia 2019 r. funkcję sprawuje Hiszpan Josep Borrell.