
ADAC – niemiecki automobilklub zrzeszający ponad 17 milionów członków, w tym ponad 1,5 mln motocyklistów. Tym samym jest największym stowarzyszeniem motocyklistów i drugim automobilklubem na świecie, po amerykańskim AAA. Posiada w Niemczech 18 oddziałów regionalnych.

Amtsrichterverband e.V. – niemieckie stowarzyszenie skupiające wyłącznie sędziów niemieckich sądów rejonowych.

Deutsches Institut für Normung e. V. – stowarzyszenie z siedzibą w Berlinie, założone w 1917 roku.

Deutsches Jugendherbergswerk jest organizacją pożytku publicznego zrzeszającą schroniska młodzieżowe w Niemczech. Zrzesza łącznie 506 schronisk młodzieżowych w Niemczech i jest największym członkiem międzynarodowego stowarzyszenia schronisk młodzieżowych Hostelling International (HI). Zarząd główny stowarzyszenia ma siedzibę w Detmold i zrzesza on 14 organizacji krajów związkowych, i 178 lokalnych związków należących do stowarzyszenia. Całe stowarzyszenie w Niemczech liczy ponad 2 milionów członków.

Goethe-Institut, nazwa spolszczona: Instytut Goethego – instytucja kultury działająca na zlecenie Ministerstwa Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec jako organizacja pożytku publicznego, z centralą w Monachium, nosząca imię wybitnego niemieckiego poety Johanna Wolfganga von Goethego (1749–1832).

Jusos – niemieckie stowarzyszenie utworzone w 1969, będące organizacją młodzieżową Socjaldemokratycznej Partii Niemiec. Jusos zrzesza młodych demokratycznych socjalistów.

Lebensborn – instytucja niemiecka oficjalnie funkcjonująca jako opiekuńczo-charytatywne stowarzyszenie „Lebensborn e.V.”, która funkcjonowała w strukturach organizacyjnych SS. Została powołana na mocy rozkazu Reichsführera-SS Heinricha Himmlera w 1936 roku. Statut został przyjęty oficjalnie 12 grudnia 1935. Prezesem stowarzyszenia został Heinrich Himmler.

Maximilian-Kolbe-Werk – stowarzyszenie założone przez niemieckich działaczy katolickich, którego celem jest niesienie pomocy ofiarom gett i byłym więźniom niemieckich obozów koncentracyjnych.

Niemiecki Instytut Spraw Polskich, alternatywnie używane tłum.: Niemiecki Instytut Kultury Polskiej – niemiecki ośrodek informacyjno-badawczy, którego zadaniem jest pogłębianie wzajemnej wiedzy na temat życia społeczno-politycznego i kulturalnego w Polsce i w Niemczech. Założony w 1980 roku w Darmstadt, z inicjatywy m.in. Karla Dedeciusa, w celu poprawy wzajemnych stosunków między Polską a Niemcami.

PEN-Zentrum Deutschland jest niemieckim stowarzyszeniem pisarzy. Skrót PEN oznacza „Poeci, Eseiści, Powieściopisarze”.

Renovabis – niemiecka katolicka organizacja charytatywna, założona w marcu 1993 aby nieść pomoc ludziom w krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Sieć Ruchu Europejskiego Niemcy – ponadpartyjne stowarzyszenie grup interesu z zakresu polityki europejskiej w Niemczech. Kooperuje ze wszystkimi aktorami zarówno na arenie narodowej jak i europejskiej. W głównej mierze z rządem, Ministerstwem Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec, Komisją Europejską i Parlamentem Europejskim. Zrzesza 226 organizacji członkowskich, reprezentujących niemal wszystkie grupy społeczne: organizacje gospodarcze i zawodowe, związki zawodowe, oświatę, instytuty naukowe, fundacje, partie i inne. Współpraca Sieci Ruchu Europejskiego Niemcy z politycznymi instytucjami ma na celu rozwój dialogu w obszarze polityki europejskiej, jej przyszłej formy i koordynacji w Niemczech. Sieć Ruchu Europejskiego Niemcy jest częścią Międzynarodowego Ruchu Europejskiego.

Towarzystwo Antropozoficzne – organizacja zajmująca się dbaniem o dziedzictwo antropozofii. Zostało założone w 1913 w Berlinie przez Rudolfa Steinera. Od 1923 ma siedzibę w Szwajcarii. Głównym ośrodkiem jest Goetheanum. W 1935 jego działalność została zakazana przez nazistów. Po II wojnie światowej wznowiło działalność.

Towarzystwo Fraunhofera, właściwie Towarzystwo Fraunhofera Wspierania Badań Stosowanych – największa w Europie organizacja zajmująca się badaniami stosowanymi i ich wdrożeniami w przemyśle, założona 26 marca 1949, skupia 66 niemieckich instytutów naukowo-badawczych (Fraunhofer-Institute) i samodzielnych jednostek badawczych. Pod koniec grudnia 2012 Towarzystwo zatrudniało 22 000 pracowników. Specjalizuje się w technikach informatycznych i telekomunikacyjnych, mikroelektronice, technologiach materiałowych i produkcyjnych, energetyce, transporcie, inżynierii środowiska. Towarzystwo uzyskuje 70% budżetu w wyniku umów, kontraktów i projektów badawczo-rozwojowych finansowanych przez przedsiębiorstwa przemysłowe; 30% badań finansowanych jest ze środków publicznych przez niemiecki rząd centralny i rządy krajów związkowych.

Związek Polaków w Niemczech – organizacja polonijna w Niemczech, istniejąca od 1922 roku.