
Alianza Bolivariana para los Pueblos de Nuestra América – porozumienie gospodarcze podpisane 29 kwietnia 2006 w Hawanie przez prezydenta Kuby Fidela Castro, prezydenta Wenezueli Hugo Cháveza i prezydenta Boliwii Evo Moralesa.

Amerykańskie Towarzystwo Optyczne – amerykańskie stowarzyszenie naukowe o charakterze globalnym, akceptujące członków z całego świata. W bibliografii światowej znane pod akronimem OSA – Optical Society of America. Posiada członków w ponad 100 krajach. Przedmiotem działania OSA jest badanie światła, rozwój dziedzin optyki i fotoniki, w wielu ich aspektach: nieliniowa, aktywna, adaptatywna, kwantowa, biomedyczna, cienkich warstw, i inne.

Andyjski Wspólny Rynek – ugrupowanie gospodarcze w Ameryce Łacińskiej. Powołane w 1969 roku przez Boliwię, Kolumbię, Ekwador, Chile i Peru. Jego celami są m.in. utworzenie wspólnego rynku i przyspieszenie procesu rozwoju gospodarki. Językami oficjalnymi są hiszpański, keczua i ajmara. Siedziba znajduje się w Limie (Peru).

CARICOM, Karaibska Wspólnota i Wspólny Rynek – organizacja powstała na mocy paktu z 4 lipca 1973 roku podpisanego przez cztery państwa: Barbados, Gujanę, Jamajkę oraz Trynidad i Tobago. Pakt wszedł w życie 1 sierpnia 1973 roku. Integralną część CARICOM stanowi Karaibskie Stowarzyszenie Wolnego Handlu.

Grupa z Limy – grupa robocza powołana w 2017 roku przez Kanadę i 13 państw Ameryki Łacińskiej (Argentynę, Brazylię, Chile, Gujanę, Gwatemalę, Honduras, Kolumbię, Kostarykę, Meksyk, Panamę, Paragwaj, Peru i St. Lucię w celu znalezienia pokojowego rozwiązania kryzysu w Wenezueli. Od czasu objęcia prezydentury w Meksyku przez Andresa Obradora Meksyk zaczął dystansować się od stanowiska Grupy.
Grupa z Rio – organizacja międzynarodowa skupiająca kraje Ameryki Południowej oraz Karaibów. Organizacja została założona 18 grudnia 1986 roku w brazylijskim mieście Rio de Janeiro a podpisy pod traktatem formującym grupę podpisały wówczas: Brazylia, Argentyna, Kolumbia, Meksyk, Panama, Peru, Urugwaj oraz Wenezuela. Grupa powstała ze względu na dominującą role Stanów Zjednoczonych w Organizacji Państw Amerykańskich. Szczyty grupy odbywają się co roku w jednym z państw członkowskich.

Komisja Gospodarcza Narodów Zjednoczonych ds. Ameryki Łacińskiej i Karaibów – komisja regionalna Organizacji Narodów Zjednoczonych, powołana w 1948 roku przez Radę Gospodarczą i Społeczną ONZ. Celem UNECLAC jest wspieranie rozwoju gospodarczego i społecznego oraz integracji krajów Ameryki Środkowej i Południowej. Siedziba organizacji znajduje się w Santiago.

Latynoamerykański System Gospodarczy – organizacja międzynarodowa powołana w 1975 roku, której głównym celem jest wspieranie współpracy gospodarczej i społecznej krajów Ameryki Południowej i Środkowej. Siedziba organizacji znajduje się w Caracas w Wenezueli.

Mercosur, czasem nazywany także Mercosul – międzynarodowa organizacja gospodarcza powołana w roku 1991 traktatem z Asunción (Paragwaj).

Organizacja Państw Amerykańskich – utworzona w 1948 r. na IX Międzyamerykańskiej Konferencji w Bogocie jako kontynuacja Unii Panamerykańskiej utworzonej w 1910 r. Członkami OPA są wszystkie państwa Ameryki, poza terytoriami państw Europy. Jest, obok Paktu Rio i Paktu bogotańskiego, jednym z trzech filarów systemu międzyamerykańskiego.

Północnoamerykański Układ Wolnego Handlu lub Północnoamerykańska Strefa Wolnego Handlu, NAFTA – umowa zawarta pomiędzy Stanami Zjednoczonymi, Kanadą i Meksykiem, tworząca pomiędzy tymi państwami strefę wolnego handlu.
Stowarzyszenie Wolnego Handlu Ameryki Łacińskiej, hiszp. Asociación Latinoamericana de Libre Comercio ALALC, ang. Latin American Free Trade Association LAFTA – organizacja międzynarodowa założona 2 czerwca 1961 przez 7 państw Ameryki Łacińskiej: Argentynę, Brazylię, Chile, Meksyk, Paragwaj, Peru i Urugwaj po ratyfikowaniu podpisanego 18 lutego 1960 na zjeździe w Montevideo traktatu zakładającego utworzenie w ciągu 12 lat strefy wolnego handlu.

System Integracji Środkowoamerykańskiej – organizacja międzynarodowa powołana w 1991 roku, której celem jest wspieranie integracji politycznej, gospodarczej i społecznej krajów Ameryki Środkowej. SICA rozpoczęła funkcjonowanie 1 lutego 1993 roku, a jej siedziba znajduje się w San Salvador w Salwadorze.

Szczyty iberoamerykańskie – corocznie odbywające się począwszy od 1991 r. szczyty, w których udział biorą przywódcy wszystkich latynoamerykańskich państw kontynentu, premier i król Hiszpanii, oraz premier Portugalii a także od 2004 r. również Andory. W niektórych obradach szczytu uczestniczyło również Portoryko, państwo stowarzyszone ze Stanami Zjednoczonymi, reprezentowanym przez sekretarza stanu. Wniosek o stałe członkostwo w szczytach złożyły: Gwinea Równikowa, Filipiny i Timor Wschodni, jednakże do tej pory pełne członkostwo tych państw nie zostało zrealizowane. Pierwszy szczyt iberoamerykański odbył się 18/19 lipca 1991 r. w Guadalajarze w Meksyku. Głównym celem sojuszu jest wspieranie rozwoju gospodarczego, integracja regionu, rozwój wolnego handlu, wspólny rynek, koordynacja polityki w sprawach socjalnych, ekonomicznych i politycznych itp…

Wspólnota Państw Ameryki Łacińskiej i Karaibów – powołana na szczycie w Cancún w Meksyku 23 lutego 2010 organizacja międzynarodowa zrzeszająca 33 państwa Ameryki Łacińskiej i Karaibów.