Alianza Bolivariana para los Pueblos de Nuestra AméricaW
Alianza Bolivariana para los Pueblos de Nuestra América

Alianza Bolivariana para los Pueblos de Nuestra América – porozumienie gospodarcze podpisane 29 kwietnia 2006 w Hawanie przez prezydenta Kuby Fidela Castro, prezydenta Wenezueli Hugo Cháveza i prezydenta Boliwii Evo Moralesa.

Amerykańskie Towarzystwo OptyczneW
Amerykańskie Towarzystwo Optyczne

Amerykańskie Towarzystwo Optyczne – amerykańskie stowarzyszenie naukowe o charakterze globalnym, akceptujące członków z całego świata. W bibliografii światowej znane pod akronimem OSA – Optical Society of America. Posiada członków w ponad 100 krajach. Przedmiotem działania OSA jest badanie światła, rozwój dziedzin optyki i fotoniki, w wielu ich aspektach: nieliniowa, aktywna, adaptatywna, kwantowa, biomedyczna, cienkich warstw, i inne.

Andyjski Wspólny RynekW
Andyjski Wspólny Rynek

Andyjski Wspólny Rynek – ugrupowanie gospodarcze w Ameryce Łacińskiej. Powołane w 1969 roku przez Boliwię, Kolumbię, Ekwador, Chile i Peru. Jego celami są m.in. utworzenie wspólnego rynku i przyspieszenie procesu rozwoju gospodarki. Językami oficjalnymi są hiszpański, keczua i ajmara. Siedziba znajduje się w Limie (Peru).

CARICOMW
CARICOM

CARICOM, Karaibska Wspólnota i Wspólny Rynek – organizacja powstała na mocy paktu z 4 lipca 1973 roku podpisanego przez cztery państwa: Barbados, Gujanę, Jamajkę oraz Trynidad i Tobago. Pakt wszedł w życie 1 sierpnia 1973 roku. Integralną część CARICOM stanowi Karaibskie Stowarzyszenie Wolnego Handlu.

Grupa z LimyW
Grupa z Limy

Grupa z Limy – grupa robocza powołana w 2017 roku przez Kanadę i 13 państw Ameryki Łacińskiej (Argentynę, Brazylię, Chile, Gujanę, Gwatemalę, Honduras, Kolumbię, Kostarykę, Meksyk, Panamę, Paragwaj, Peru i St. Lucię w celu znalezienia pokojowego rozwiązania kryzysu w Wenezueli. Od czasu objęcia prezydentury w Meksyku przez Andresa Obradora Meksyk zaczął dystansować się od stanowiska Grupy.

Grupa z RioW
Grupa z Rio

Grupa z Rio – organizacja międzynarodowa skupiająca kraje Ameryki Południowej oraz Karaibów. Organizacja została założona 18 grudnia 1986 roku w brazylijskim mieście Rio de Janeiro a podpisy pod traktatem formującym grupę podpisały wówczas: Brazylia, Argentyna, Kolumbia, Meksyk, Panama, Peru, Urugwaj oraz Wenezuela. Grupa powstała ze względu na dominującą role Stanów Zjednoczonych w Organizacji Państw Amerykańskich. Szczyty grupy odbywają się co roku w jednym z państw członkowskich.

Komisja Gospodarcza Narodów Zjednoczonych ds. Ameryki Łacińskiej i KaraibówW
Komisja Gospodarcza Narodów Zjednoczonych ds. Ameryki Łacińskiej i Karaibów

Komisja Gospodarcza Narodów Zjednoczonych ds. Ameryki Łacińskiej i Karaibów – komisja regionalna Organizacji Narodów Zjednoczonych, powołana w 1948 roku przez Radę Gospodarczą i Społeczną ONZ. Celem UNECLAC jest wspieranie rozwoju gospodarczego i społecznego oraz integracji krajów Ameryki Środkowej i Południowej. Siedziba organizacji znajduje się w Santiago.

Latynoamerykański System GospodarczyW
Latynoamerykański System Gospodarczy

Latynoamerykański System Gospodarczy – organizacja międzynarodowa powołana w 1975 roku, której głównym celem jest wspieranie współpracy gospodarczej i społecznej krajów Ameryki Południowej i Środkowej. Siedziba organizacji znajduje się w Caracas w Wenezueli.

MercosurW
Mercosur

Mercosur, czasem nazywany także Mercosul – międzynarodowa organizacja gospodarcza powołana w roku 1991 traktatem z Asunción (Paragwaj).

Organizacja Państw AmerykańskichW
Organizacja Państw Amerykańskich

Organizacja Państw Amerykańskich – utworzona w 1948 r. na IX Międzyamerykańskiej Konferencji w Bogocie jako kontynuacja Unii Panamerykańskiej utworzonej w 1910 r. Członkami OPA są wszystkie państwa Ameryki, poza terytoriami państw Europy. Jest, obok Paktu Rio i Paktu bogotańskiego, jednym z trzech filarów systemu międzyamerykańskiego.

Północnoamerykański Układ Wolnego HandluW
Północnoamerykański Układ Wolnego Handlu

Północnoamerykański Układ Wolnego Handlu lub Północnoamerykańska Strefa Wolnego Handlu, NAFTA – umowa zawarta pomiędzy Stanami Zjednoczonymi, Kanadą i Meksykiem, tworząca pomiędzy tymi państwami strefę wolnego handlu.

Stowarzyszenie Wolnego Handlu Ameryki ŁacińskiejW
Stowarzyszenie Wolnego Handlu Ameryki Łacińskiej

Stowarzyszenie Wolnego Handlu Ameryki Łacińskiej, hiszp. Asociación Latinoamericana de Libre Comercio ALALC, ang. Latin American Free Trade Association LAFTA – organizacja międzynarodowa założona 2 czerwca 1961 przez 7 państw Ameryki Łacińskiej: Argentynę, Brazylię, Chile, Meksyk, Paragwaj, Peru i Urugwaj po ratyfikowaniu podpisanego 18 lutego 1960 na zjeździe w Montevideo traktatu zakładającego utworzenie w ciągu 12 lat strefy wolnego handlu.

System Integracji ŚrodkowoamerykańskiejW
System Integracji Środkowoamerykańskiej

System Integracji Środkowoamerykańskiej – organizacja międzynarodowa powołana w 1991 roku, której celem jest wspieranie integracji politycznej, gospodarczej i społecznej krajów Ameryki Środkowej. SICA rozpoczęła funkcjonowanie 1 lutego 1993 roku, a jej siedziba znajduje się w San Salvador w Salwadorze.

Szczyt iberoamerykańskiW
Szczyt iberoamerykański

Szczyty iberoamerykańskie – corocznie odbywające się począwszy od 1991 r. szczyty, w których udział biorą przywódcy wszystkich latynoamerykańskich państw kontynentu, premier i król Hiszpanii, oraz premier Portugalii a także od 2004 r. również Andory. W niektórych obradach szczytu uczestniczyło również Portoryko, państwo stowarzyszone ze Stanami Zjednoczonymi, reprezentowanym przez sekretarza stanu. Wniosek o stałe członkostwo w szczytach złożyły: Gwinea Równikowa, Filipiny i Timor Wschodni, jednakże do tej pory pełne członkostwo tych państw nie zostało zrealizowane. Pierwszy szczyt iberoamerykański odbył się 18/19 lipca 1991 r. w Guadalajarze w Meksyku. Głównym celem sojuszu jest wspieranie rozwoju gospodarczego, integracja regionu, rozwój wolnego handlu, wspólny rynek, koordynacja polityki w sprawach socjalnych, ekonomicznych i politycznych itp…

Wspólnota Państw Ameryki Łacińskiej i KaraibówW
Wspólnota Państw Ameryki Łacińskiej i Karaibów

Wspólnota Państw Ameryki Łacińskiej i Karaibów – powołana na szczycie w Cancún w Meksyku 23 lutego 2010 organizacja międzynarodowa zrzeszająca 33 państwa Ameryki Łacińskiej i Karaibów.