Barwy pansłowiańskieW
Barwy pansłowiańskie

Barwy pansłowiańskie – kolorami panslawizmu są czerwień, błękit i biel. Barwy te widnieją na flagach większości krajów słowiańskich oraz tych krajów, w których narody słowiańskie lub słowiańskojęzyczne stanowią większość. Mają one symbolizować postulowaną przez panslawizm koncepcję wspólnego rodowodu Słowian. Barwy te zostały przyjęte podczas I zjazdu wszechsłowiańskiego w Pradze w 1848.

CzechosłowakizmW
Czechosłowakizm

Czechosłowakizm – kontrowersyjna koncepcja uznająca istnienie jednego narodu czechosłowackiego.

Epopeja słowiańskaW
Epopeja słowiańska

Epopeja słowiańska – cykl dwudziestu obrazów Alfonsa Muchy z lat 1910–1928, przedstawiających mitologię i historię Czech oraz innych ludów słowiańskich.

Hymn wszechsłowiańskiW
Hymn wszechsłowiański

Hymn Wszechsłowiański – pieśń Hej, Słowianie, ułożona w 1834 roku do melodii wzorowanej na Mazurku Dąbrowskiego przez słowackiego poetę i działacza narodowego Samuela Tomášika.

JugoslawizmW
Jugoslawizm

Jugoslawizm – ruch kulturalno-polityczny istniejący od XIX w., mający na celu zjednoczenie Słowian południowych.

Michaił KojałowiczW
Michaił Kojałowicz

Michaił Kojałowicz - rosyjski historyk i publicysta pochodzenia białoruskiego, słowianofil, jeden z czołowych przedstawicieli nurtu zachodnioruskiego.

Kosowo jest serbskieW
Kosowo jest serbskie

Kosowo jest serbskie – slogan używany w Serbii od 2004 roku, spopularyzowany zwłaszcza po jednostronnym ogłoszeniu przez Kosowo deklaracji niepodległości 17 lutego 2008. Slogan został użyty podczas serii protestów, także przez serbski rząd. Pojawia się na odzieży oraz graffiti, w 2009 roku w wyniku ataku hakerów został umieszczony na witrynach należących do Kosowa. Używany na całym świecie, głównie przez Serbów i Rosjan.

PanslawizmW
Panslawizm

Panslawizm – ruch kulturalno-polityczny o różnorodnym zabarwieniu politycznym, powstały w Czechach na początku XIX wieku, dążący do wyzwolenia, a następnie zjednoczenia politycznego, gospodarczego i kulturalnego Słowian. Pierwotnie termin ten był stosowany dla określenia językowej i kulturalnej wspólnoty narodów słowiańskich. W XIX wieku panslawizm znalazł wielu zwolenników w krajach zamieszkiwanych przez Słowian.

Sokół (organizacja)W
Sokół (organizacja)

Sokół – nazwa towarzystw sportowych powstałych w XIX wieku w krajach słowiańskich. Celem Sokoła miało być podnoszenie sprawności fizycznej i duchowej oraz rozbudzanie ducha narodowego. Ruchowi sokolników przyświecała idea panslawizmu.

SzturowcyW
Szturowcy

Szturowcy, także generacja szturowska – grupa pisarzy, działaczy literackich i społecznych skupionych wokół Ľudovíta Štúra, która odegrała kluczową rolę w wyodrębnieniu się nowoczesnego narodu słowackiego spomiędzy innych ludów. Zazwyczaj, acz częściowo błędnie, utożsamiana z całością słowackiego romantyzmu.

Zjazd Słowiański (1848)W
Zjazd Słowiański (1848)

Zjazd Słowiański – spotkanie reprezentantów narodów słowiańskich w Pradze w dniach 2–12 czerwca 1848, w okresie Wiosny Ludów w Cesarstwie Austrii. Uczestniczyli w nim Polacy, Słowacy, Ukraińcy, Serbowie, Chorwaci, Czesi i Rosjanie, w tym Michaił Bakunin. Zjazd Słowiański poświęcony był metodom walki z germanizacją i madziaryzacją.