KrzywaW
Krzywa

Krzywa – uogólnienie linii prostej. Mimo intuicyjnej prostoty, pojęcie krzywej okazało się bardzo trudne do ścisłego zdefiniowania. Poprawna definicja powinna obejmować „dowolną linię”, w tym także linię prostą, która mogłaby się rozgałęziać i przerywać.

Krzywa balistycznaW
Krzywa balistyczna

Krzywa balistyczna – krzywa, po której poruszałby się wystrzelony punkt materialny bez napędu, uwzględniając działający na niego opór powietrza.

Elipsa szyjnaW
Elipsa szyjna

Elipsa szyjna – elipsa powstała poprzez przekrój hiperboloidy jednopowłokowej płaszczyzną prostopadłą do osi symetrii hiperboli, dookoła której obracana jest ta hiperbola, tworząc hiperboloidę jednopowłokową, oraz incydentna ze środkiem symetrii hiperboloidy jednopowłokowej.

Koło pakowane w okrągW
Koło pakowane w okrąg

Koło pakowane w okrąg – dwuwymiarowy problem rozmieszczenia kół o stałym promieniu w okręgu o jak najmniejszym promieniu.

Krzywa przejściowaW
Krzywa przejściowa

Krzywa przejściowa – krzywa stosowana w projektowaniu dróg i linii kolejowych w celu uzyskania płynnego przejścia między odcinkiem prostym i łukiem. Przyspieszenie kątowe pojazdu poruszającego się po krzywej przejściowej ze stałą prędkością jest stałe, więc siła odśrodkowa rośnie liniowo z czasem.

Mosely snowflakeW
Mosely snowflake

Mosely snowflake – bryła fraktalna typu Sierpiński-Menger stworzona poprzez powtarzanie operacji odwrotnej do tworzenia bryły płatka Sierpińskiego-Mengera lub pyłu Cantora, tzn. nie poprzez zostawianie, ale poprzez usuwanie ośmiu wierzchołkowych kostek oraz kostki centralnej w skali 1/3 z każdej kostki zostawionej w poprzednim kroku rekurencji. W jednym wymiarze ta operacja w odróżnieniu od operacji prowadzącej do oryginalnego zbioru Cantora jest trywialna i zbiega się jedynie do jednego punktu. Bryła ta przypomina naturalny, lecz w pełni trójwymiarowy płatek śniegu. Z konstrukcji jej wymiar Hausdorffa wynosi

NURBSW
NURBS

NURBS – popularna nazwa dla dwóch rodzajów obiektów: krzywych i powierzchni.

Spirograf (przyrząd)W
Spirograf (przyrząd)

Spirograf – przyrząd do kreślenia spiral oraz skomplikowanych krzywych matematycznych jak hipotrochoida czy epicykloida. Wynaleziony i opatentowany w XIX wieku przez polskiego matematyka Brunona Abakanowicza. Ponownie opatentowany w 1965 roku przez angielskiego inżyniera Denysa Fishera, który zaprezentował go jako zabawkę dla dzieci na wystawie Nuremberg International Toy Fair w 1965 roku. Obecnie spirograf jest zarejestrowany przez przedsiębiorstwo Hasbro, Inc. jako zabawka geometryczna. Prawa dystrybucyjne posiada przedsiębiorstwo Kenner, Inc., która wprowadziła ją na rynek amerykański w 1966 roku.