Louis BachelierW
Louis Bachelier

Louis Bachelier to francuski matematyk i ekonomista, uważany obecnie za pioniera współczesnej matematyki finansowej.

René-Louis BaireW
René-Louis Baire

René-Louis Baire – francuski matematyk uznany za wkład w rozwój analizy matematycznej, topologii i teorii mnogości.

Émile BorelW
Émile Borel

Émile Borel - francuski matematyk i polityk.

Henri BrocardW
Henri Brocard

Pierre René Jean Baptiste Henri Brocard – francuski meteorolog i matematyk specjalizujący się w geometrii. Jego najbardziej znanym osiągnięciem jest odkrycie właściwości nazwanych jego imieniem punktów Brocarda, okręgu Brocarda i trójkąta Brocarda.

Claude Chevalley (matematyk)W
Claude Chevalley (matematyk)

Claude Chevalley – francuski matematyk, członek-współzałożyciel grupy Bourbaki. Doktorat zdobył na Uniwersytecie Paryskim w 1933. Promotorem jego rozprawy doktorskiej był Gaston Julia. Według niektórych matematyków Chevalley był jednym „z największych algebraików naszych czasów”.

Louis CouturatW
Louis Couturat

Louis Couturat – francuski logik, matematyk, filozof oraz językoznawca. Znany m.in. z kontrybucji do języka Ido.

Jean DarbouxW
Jean Darboux

Jean Gaston Darboux – francuski matematyk.

Jean DieudonnéW
Jean Dieudonné

Jean Alexandre Eugène Dieudonné – francuski matematyk, członek grupy Nicolas Bourbaki. Zajmował się m.in. algebrą i analizą funkcjonalną.

Maurice FréchetW
Maurice Fréchet

Maurice René Fréchet – francuski matematyk, zyskał uznanie za wkład w rozwój topologii, analizy funkcjonalnej, statystyki, teorii prawdopodobieństwa.

Édouard GoursatW
Édouard Goursat

Édouard Jean-Baptiste Goursat – francuski matematyk znany przede wszystkim z wkładu w analizę matematyczną i teorię grup.

Jacques Salomon HadamardW
Jacques Salomon Hadamard

Jacques Salomon Hadamard - matematyk francuski.

Jacques HerbrandW
Jacques Herbrand

Jacques Herbrand – francuski matematyk, znany głównie ze swojego wkładu do logiki matematycznej, w mniejszym stopniu też do algebry.

Charles HermiteW
Charles Hermite

Charles Hermite – matematyk francuski.

Marie Ennemond Camille JordanW
Marie Ennemond Camille Jordan

Marie Ennemond Camille Jordan – matematyk francuski znany szerzej pod swoim trzecim imieniem jako Camille Jordan.

Gaston JuliaW
Gaston Julia

Gaston Maurice Julia – matematyk francuski, jeden z prekursorów teorii systemów dynamicznych, profesor École polytechnique.

Henri LebesgueW
Henri Lebesgue

Henri Léon Lebesgue – francuski matematyk. Twórca nowoczesnego ujęcia teorii miary i całki, zwanych na jego cześć miarą Lebesgue’a i całką Lebesgue’a. Prowadził również badania w teorii szeregów Fouriera i topologii – jedno z podstawowych pojęć teorii wymiaru nosi dziś nazwę wymiaru Lebesgue’a.

Jean LerayW
Jean Leray

Jean Leray (1906-1998) – francuski matematyk. Zajmował się topologią algebraiczną, analizą funkcjonalną i równaniami różniczkowymi. Współtworzył, wspólnie z polskim matematykiem Juliuszem Schauderem, twierdzenie Leraya-Schaudera. Był profesorem Collège de France w Paryżu, członkiem Francuskiej Akademii Nauk i Polskiej Akademii Nauk.

Paul Pierre LévyW
Paul Pierre Lévy

Paul Pierre Lévy francuski matematyk i inżynier górnictwa.

Szolem MandelbrojtW
Szolem Mandelbrojt

Szolem Mandelbrojt – matematyk pochodzenia polsko-żydowskiego. Jego prace dotyczyły głównie klasycznej analizy matematycznej. Był uczniem Jacques'a Hadamarda, został jego następcą w Collège de France.

Benoît MandelbrotW
Benoît Mandelbrot

Benoît B. Mandelbrot, imię przy narodzeniu: Benedykt – francuski i amerykański matematyk polsko-żydowskiego pochodzenia. Zajmował się szerokim zakresem problemów matematycznych, znany jest przede wszystkim jako ojciec geometrii fraktalnej, opisał zbiór Mandelbrota oraz wymyślił samo słowo „fraktal”.

Henri PadéW
Henri Padé

Henri Eugène Padé – francuski matematyk, znany głównie jako odkrywca metody aproksymacji funkcji za pomocą funkcji wymiernych.

Paul PainlevéW
Paul Painlevé

Paul Painlevé – francuski matematyk, polityk, dwukrotny premier Francji oraz .Na jego cześć w Paryżu w Dzielnicy Łacińskiej nazwano skwer, na którym umieszczono tabliczkę o polityku. Znajduje się w pobliżu skrzyżowania ulic Rue des Ecoles z Boulevard St. Michel.

Henri PoincaréW
Henri Poincaré

Jules Henri Poincaré – francuski matematyk, fizyk, astronom i filozof nauki.

Jean-Pierre SerreW
Jean-Pierre Serre

Jean-Pierre Serre – francuski matematyk, ceniony za prace z topologii algebraicznej, geometrii algebraicznej i teorii liczb. W 1954 uhonorowano go Medalem Fieldsa, za książkę A Course in Arithmetic otrzymał w 1995 Nagrodę Steele’a (1993), Nagrodę Wolfa (2000) i Nagrodę Abela (2003). Jego prace zebrane zostały opublikowane w 1986.

Jules TanneryW
Jules Tannery

Jules Tannery – francuski matematyk, profesor École Normale Supérieure oraz Uniwersytetu Paryskiego. Jego bratem był matematyk Paul Tannery, zaś jednym z jego uczniów Jacques Hadamard. Należał do grona francuskich uczonych i filozofów rozwijających w końcu XIX wieku teorię nauki i krytykę nauki. Badacze ci kwestionowali konieczność, obiektywność i pewność poznania naukowego, a więc "jedyny dogmat pozytywizmu".

Paul TanneryW
Paul Tannery

Paul Tannery – francuski inżynier matematyk.

René ThomW
René Thom

René Thom – francuski matematyk, w latach 1957–1967 profesor Uniwersytetu Strasburskiego, od 1963 Instytutu Wyższych Studiów Naukowych w Bures-sur-Yvette, od 1967 członek Francuskiej Akademii Nauk, autor prac głównie z topologii algebraicznej i różniczkowej, twórca teorii katastrof (1966). W 1958 został nagrodzony Medalem Fieldsa.

André WeilW
André Weil

André Weil – matematyk francuski, założyciel i faktyczny lider grupy Bourbaki. Jego prace dotyczyły głównie geometrii algebraicznej i teorii liczb. Laureat Nagrody Kioto w dziedzinie nauk podstawowych z 1994 roku.