
Niels Henrik Abel – norweski matematyk. Udowodnił niemożność rozwiązania równania algebraicznego stopnia wyższego niż cztery przez pierwiastniki, prowadził badania w dziedzinie teorii szeregów i całek eliptycznych.

Étienne Bézout – francuski matematyk.

Rafael Bombelli – włoski matematyk.

Girolamo Cardano, Geronimo Cardano, Gerolamo Cardano, Hieronymus Cardanus, – włoski matematyk, astrolog i lekarz epoki renesansu.

Muhammad ibn Musa al-Chuwarizmi – perski matematyk, astronom, geograf i kartograf.

Gabriel Cramer – szwajcarski matematyk i fizyk, uczeń Johanna Bernoulliego, profesor uniwersytetu w Genewie.

René Descartes, forma spolszczona Kartezjusz, forma zlatynizowana Renatus Cartesius – francuski filozof, matematyk i fizyk, jeden z najwybitniejszych uczonych XVII wieku, uznawany również za ojca filozofii nowożytnej.

Leonhard Euler – szwajcarski matematyk i fizyk; był pionierem w wielu obszarach obu tych nauk. Większą część życia spędził w Rosji i Prusach. Jest uważany za jednego z najbardziej płodnych matematyków w historii.

Évariste Galois – francuski matematyk o dużych zasługach dla rozwoju algebry, w szczególności zagadnienia rozwiązywalności równań wielomianowych.

Carl Friedrich Gauß (Gauss) właśc. Johann Friedrich Carl Gauss – niemiecki matematyk, fizyk, astronom i geodeta; uważany za pioniera geometrii nieeuklidesowej, uznawany za jednego z największych matematyków, przez sobie współczesnych określany był mianem „Księcia matematyków”.

Thomas Harriot – angielski astronom, matematyk, etnograf i tłumacz.

Joseph Louis Lagrange, wł. Giuseppe Lodovico (Luigi) Lagrangia – matematyk i astronom pochodzenia włoskiego, pracujący we Francji i przez dwadzieścia lat w Berlinie dla króla pruskiego Fryderyka II.

Gottfried Wilhelm Leibniz, znany także pod nazwiskiem Leibnitz – niemiecki polihistor: filozof, matematyk, prawnik, inżynier-mechanik, fizyk, historyk i dyplomata.

Abraham de Moivre – francuski matematyk, najbardziej znany z odkrycia wzoru de Moivre’a, który ukazał się w jego dziele Miscellanea analytica (1730).

Isaac Newton – angielski uczony: fizyk, astronom, matematyk, filozof, alchemik, biblista i historyk oraz urzędnik państwowy. Odkrywca trzech zasad dynamiki i prawa powszechnego ciążenia. Uznawany za jednego z najwybitniejszych i najważniejszych uczonych wszech czasów.

Paolo Ruffini – włoski lekarz i matematyk. Jako pierwszy udowodnił, że nie istnieją ogólne wzory na pierwiastki wielomianu stopnia wyższego niż cztery.

Niccolò Fontana znany także jako Niccolò Tartaglia – matematyk włoski, autor prac z dziedziny matematyki, mechaniki, balistyki, geodezji, teorii fortyfikacji itp. Autor pierwszego przekładu Elementów Euklidesa (1543) na język nowożytny – włoski.

Ehrenfried Walther von Tschirnhaus – niemiecki filozof, matematyk, fizyk i technolog, wynalazca europejskiej porcelany.

François Viète – francuski matematyk i astronom.