Artur AvilaW
Artur Avila

Artur Avila – brazylijsko-francuski matematyk, specjalizujący się w badaniach nad układami dynamicznymi i teorią spektralną. Laureat Medalu Fieldsa z 2014.

Manuel BompardW
Manuel Bompard

Manuel Bompard – francuski polityk i matematyk, jeden z liderów Partii Lewicy (PG), koordynator Niepokornej Francji (LFI), poseł do Parlamentu Europejskiego IX kadencji.

Alain ConnesW
Alain Connes

Alain Connes – matematyk francuski. Promotorem jego rozprawy doktorskiej był Jacques Dixmier. Profesor instytutu w Bures-sur-Yvette, członek francuskiej Akademii Nauk. W 1983 otrzymał medal Fieldsa za prace z zakresu algebr operatorowych i algebr von Neumanna. W 2001 uhonorowany Nagrodą Crafoorda.

Alexander GrothendieckW
Alexander Grothendieck

Alexander Grothendieck – jeden z najwybitniejszych matematyków XX wieku. Początkowo zajmował się teorią przestrzeni Banacha oraz przestrzeniami liniowo-topologicznymi i ich iloczynami tensorowymi. Twórca nowoczesnych podstaw geometrii algebraicznej. W czasie wojny ukrywał się w Le Chambon-sur-Lignon. Laureat Medalu Fieldsa w 1966 roku.

Laurent LafforgueW
Laurent Lafforgue

Laurent Lafforgue – francuski matematyk, laureat Medalu Fieldsa.

Pierre-Louis LionsW
Pierre-Louis Lions

Pierre-Louis Lions – francuski matematyk.

Benoît MandelbrotW
Benoît Mandelbrot

Benoît B. Mandelbrot, imię przy narodzeniu: Benedykt – francuski i amerykański matematyk polsko-żydowskiego pochodzenia. Zajmował się szerokim zakresem problemów matematycznych, znany jest przede wszystkim jako ojciec geometrii fraktalnej, opisał zbiór Mandelbrota oraz wymyślił samo słowo „fraktal”.

Gilles PisierW
Gilles Pisier

Gilles Jean Georges Pisier – matematyk francuski, zajmujący się głównie analizą funkcjonalną.

Laurent SchwartzW
Laurent Schwartz

Laurent Schwartz – francuski matematyk.

Jean-Pierre SerreW
Jean-Pierre Serre

Jean-Pierre Serre – francuski matematyk, ceniony za prace z topologii algebraicznej, geometrii algebraicznej i teorii liczb. W 1954 uhonorowano go Medalem Fieldsa, za książkę A Course in Arithmetic otrzymał w 1995 Nagrodę Steele’a (1993), Nagrodę Wolfa (2000) i Nagrodę Abela (2003). Jego prace zebrane zostały opublikowane w 1986.

René ThomW
René Thom

René Thom – francuski matematyk, w latach 1957–1967 profesor Uniwersytetu Strasburskiego, od 1963 Instytutu Wyższych Studiów Naukowych w Bures-sur-Yvette, od 1967 członek Francuskiej Akademii Nauk, autor prac głównie z topologii algebraicznej i różniczkowej, twórca teorii katastrof (1966). W 1958 został nagrodzony Medalem Fieldsa.

Cédric VillaniW
Cédric Villani

Cédric Villani – francuski matematyk i nauczyciel akademicki, laureat Medalu Fieldsa, dyrektor Institut Henri-Poincaré (2009–2017), a także polityk.

Claire VoisinW
Claire Voisin

Claire Voisin – francuska matematyczka zajmującą się geometrią algebraiczną. W 2016 r. została pierwszą kobietą-matematykiem w Collège de France, gdzie obecnie przewodzi Katedrze Geometrii Algebraicznej. Jest członkinią Francuskiej Akademii Nauk oraz kilku innych zagranicznych towarzystw. Otrzymała także kilkanaście nagród, w tym złoty medal Francuskiego Narodowego Centrum Badań Naukowych (CNRS), co stanowi najwyższą nagrodę za badania naukowe we Francji.

Wendelin WernerW
Wendelin Werner

Wendelin Werner – francuski matematyk urodzony w Niemczech. Laureat medalu Fieldsa, najbardziej prestiżowej nagrody w dziedzinie matematyki.

Jean-Christophe YoccozW
Jean-Christophe Yoccoz

Jean-Christophe Yoccoz – francuski matematyk.