Alara (władca Kusz)W
Alara (władca Kusz)

Alara – władca kuszycki około 780 – 760 p.n.e. Pierwszy potwierdzony w źródłach historycznych król Kusz. Zjednoczył górną Nubię i ustanowił stolicę w Napacie.

AmanitoreW
Amanitore

Amanitore – królowa Imperium Meroańskiego. Została koronowana pod imieniem Merkare. Sprawowała władzę w koregencji z królem Natakamani od końca 1 roku p.n.e. do 25 n.e.

Kaszta (władca Kusz)W
Kaszta (władca Kusz)

Kaszta – władca kuszycki w latach 760–747 p.n.e. Brat i następca pierwszego potwierdzonego w źródłach historycznych króla Kusz Alary. Był ojcem Pianchiego, Szabaki, Abary, Peksater oraz Amenardis I.

NastasenW
Nastasen

Nastasen – nubijski król Kusz ze stolicą w Meroe. Panował od ok. 335 p.n.e. do ok. 315/310 p.n.e. Był synem królowej Pelkhi i być może króla Harsiotefa. Jego domniemanym starszym bratem był król Akhraten.

PianchiW
Pianchi

Pianchi lub Pije – władca kuszycki rezydujący w Napacie, a następnie faraon - władca starożytnego Egiptu z czasów końca Trzeciego Okresu Przejściowego. Był synem króla Kaszty i królewskiej małżonki Pabatmy. Założyciel XXV dynastii kuszyckiej, w obrębie której, oprócz niego, władzę sprawowali: jego młodszy brat - Szabaka oraz synowie: Szabataka i Taharka oraz jego wnuk - Tanutamon. Władzę sprawował od 746 roku p.n.e., rządząc około dwudziestu lat w Napacie, później jako król Górnego i Dolnego Egiptu, przejściowo na całym obszarze Obu Krajów, następnie jedynie w Tebaidzie i Nubii, w końcu z powrotem w Napacie.

SzabakaW
Szabaka

Szabaka lub Szabako – władca kuszycki rezydujący w Napacie, a następnie faraon – władca starożytnego Egiptu z czasów końca Trzeciego Okresu Przejściowego, zaliczany do XXV dynastii kuszyckiej, rezydujący najpierw w Tebach, a następnie w Memfis. Był synem króla Kaszty, młodszym bratem Pianchiego oraz jego następcą na tronie kuszyckim oraz tronie faraonów. Władzę sprawował w latach 715–700 p.n.e.

SzabatakaW
Szabataka

Szabataka lub Szabako lub Szebitku – kuszycki władca rezydujący w Napacie, oraz faraon – władca starożytnego Egiptu z czasów końca Trzeciego Okresu Przejściowego, zaliczany do XXV dynastii kuszyckiej, rezydujący w Tebach. Był synem Pianchiego, starszym bratem Taharki, następcą Szabaki na tronie kuszyckim oraz tronie faraonów. Władzę sprawował w latach 700-690 p.n.e.

TaharkaW
Taharka

Taharka – władca kuszycki rezydujący w Napacie, oraz faraon – władca starożytnego Egiptu z czasów końca Trzeciego Okresu Przejściowego, zaliczany do XXV dynastii kuszyckiej, rezydujący początkowo w Tebach, a następnie w Memfis i Tanis. Był młodszym synem Pianchiego i królewskiej małżonki Abale, młodszym bratem Szabataki, następcą Szabataki na tronie kuszyckim oraz tronie faraonów, ojcem Atlanersa, założyciela dynastii rodzimych władców napatańskich.

TanutamonW
Tanutamon

Tanutamon – władca kuszycki rezydujący w Napacie, oraz faraon - władca starożytnego Egiptu z czasów końca Trzeciego Okresu Przejściowego, ostatni władca XXV dynastii kuszyckiej, rezydujący w Tebach. Był synem Szabataki i królowej Kalhat, następcą Taharki na tronie kuszyckim oraz tronie faraonów.