WstężniceW
Wstężnice

Wstężnice (Nemertea), wstężniaki – typ zwierząt bezkręgowych o bardzo długim, robakokształtnym, obłym lub płaskim, nieczłonowanym ciele, w większości wodnych, przeważnie morskich. Charakterystyczną cechą (synapomorficzną) wstężnic jest obecność długiego, wysuwanego, chwytnego ryjka (proboscis), oddzielonego od jelita, uzbrojonego lub nie, osadzonego luźno w pochwie zwanej rynchocelem. Typ obejmuje co najmniej 900 szeroko rozprzestrzenionych gatunków.

AnoplaW
Anopla

Anopla – gromada wstężnic obejmująca gatunki z nieuzbrojonym proboscis, otworem gębowym położonym za lub poniżej zwoju mózgowego i z otworem ryjka oddzielonym od otworu gębowego.

EnoplaW
Enopla

Enopla – gromada wstężnic wyróżniana na podstawie cech morfologicznych, takich jak obecność uzbrojonego proboscis, otwór gębowy zlokalizowany jest z przodu zwojów głowowych i zwykle otwiera się do pochewki ryjkowej, pnie nerwowe są wyraźnie zagłębione do wnętrza ciała – znajdują się w mięśniach wora powłokowego lub w parenchymie.

HeteronemerteaW
Heteronemertea

Heteronemertea – rząd wstężnic obejmujący gatunki o trójwarstwowej strukturze wora powłokowo-mięśniowego. Pomiędzy dwiema warstwami mięśni podłużnych leży warstwa mięśni okrężnych. Pnie nerwowe znajdują się pomiędzy zewnętrzną warstwą mięśni podłużnych a środkową warstwą mięśni okrężnych. W układzie krwionośnym oprócz bocznych naczyń krwionośnych zawsze występują naczynia grzbietowe i – zwykle – łączące, poprzeczne.

LineidaeW
Lineidae

Lineidae – rodzina wstężnic z gromady Anopla.

LineusW
Lineus

Lineus – rodzaj wstężnicy z gromady Anopla.

Lineus longissimusW
Lineus longissimus

Lineus longissimus – gatunek wstężnicy. Jedno z najdłuższych znanych zwierząt: na ogół osiąga 5–15 m, lecz znajdowano okazy o długości do 55 m. Jego śluz jest silnie toksyczny.

Nemertoscolex parasiticusW
Nemertoscolex parasiticus

Nemertoscolex parasiticus – gatunek endopasożytniczego wstężniaka zaliczanego do gromady Anopla, pasożytujący na szczetnicy z gatunku Echiurus echiurus. Jedyny znany nauce pasożyt wewnętrzny w typie Nemertea i jedyny gatunek z rodzaju Nemertoscolex

PalaeonemerteaW
Palaeonemertea

Palaeonemertea – rząd wyłącznie morskich wstężnic o najbardziej prymitywnych wśród wstężnic cechach budowy. W ich worze powłokowym znajdują się dwie lub trzy warstwy mięśni: zewnętrzne mięśnie okrężne, pod którymi położone są mięśnie podłużne, a w przypadku występowania trzeciej warstwy, środkowa jest podłużna, objęta warstwami okrężnymi. Pnie nerwowe biegną w naskórku albo w mięśniach podłużnych, w kontakcie z naskórkiem. Układ krwionośny zbudowany jest z dwóch naczyń, bez grzbietowych naczyń krwionośnych.