
Anandamid (AEA) – organiczny związek chemiczny z grupy psychoaktywnych kannabinoidów występujący w organizmach żywych. Wchodzi w skład układu endokannabinoidowego. Jest neuroprzekaźnikiem wydzielającym się podczas snu i relaksu. Działa zarówno ośrodkowo jak i obwodowo. Anandamid jest alkaloidem kakaowca.

CP-55940 – związek organiczny z grupy syntetycznych kannabinoidów, o działaniu zbliżonym do tetrahydrokannabinolu. Został otrzymany po raz pierwszy przez Pfizer w 1974 roku. Nie ma zastosowań medycznych ze względu na silne działanie psychoaktywne. CP-55940 wiąże się prawdopodobnie do tego samego miejsca receptora CB1 co THC, przy czym CP-55940 wykazuje silniejsze powinowactwo do tego receptora (stosunek ich stężeń inhibicyjnych IC50 wynosi ok. 5). Dawkowanie waha się w przedziale 250–1000 µg.

HU-210 – organiczny związek chemiczny z grupy syntetycznych kannabinoidów. Po raz pierwszy otrzymany na Hebrew University przez Raphaela Mechoulama w 1988 roku. Jest substancją psychoaktywną, 100 do 800 razy bardziej aktywną od THC, a efekty jego działania utrzymują się znacznie dłużej. HU-210 stymuluje neurogenezę w rejonie hipokampu, jest to działanie odwrotne do alkoholu, heroiny, nikotyny i kokainy. Jest rozpuszczalny w wodzie.

11-Hydroksy-THC, 11-OH-THC – organiczny związek chemiczny z grupy kannabinoidów, główny psychoaktywny metabolit THC wytwarzany w organizmie po doustnym przyjęciu marihuany lub haszyszu. Udowodniono, że 11-OH-THC jest psychoaktywne samo z siebie, lecz efekt jego działania różni się znacznie od tego powodowanego przez THC.

Kannabinol, kanabinol, CBN – organiczny związek chemiczny z grupy kannabinoidów występujący w konopiach. Jego działanie psychoaktywne jest pomijalnie małe. Jest produktem dehydrogenacji tetrahydrokannabinolu.

Nabilon – organiczny związek chemiczny z grupy syntetycznych kannabinoidów. Struktura nabilonu i jego działanie zbliżone są do THC – głównego związku psychoaktywnego zawartego w marihuanie. Nabilon znalazł szersze zastosowanie w medycynie niż THC, gdyż powoduje mniej efektów ubocznych. Stosuje się go do leczenia chorych z nudnościami i wymiotami spowodowanymi chemioterapią, ciężką dusznością w przebiegu chorób terminalnych, fibromialgią, chorobą Parkinsona oraz do łagodzenia chronicznych bólów różnego pochodzenia.

Paraheksyl (synheksyl) – organiczny związek chemiczny z grupy psychoaktywnych kannabinoidów, syntetyczny analog tetrahydrokannabinolu (THC). Paraheksyl został otrzymany po raz pierwszy w 1949 roku podczas badań nad THC – głównym psychoaktywnym składnikiem marihuany.

Tetrahydrokannabinol (THC) – organiczny związek chemiczny z grupy kannabinoidów, izomer kannabidiolu i główna substancja psychoaktywna zawarta w konopiach. Jest praktycznie nierozpuszczalny w wodzie, natomiast rozpuszcza się w rozpuszczalnikach organicznych, np. alkoholu, tłuszczach.

Tetrahydrokannabiwarin (THCV) – organiczny związek chemiczny z grupy kannabinoidów występujący w konopiach, homolog tetrahydrokanabinolu. Wykazuje właściwości psychoaktywne, jednak nie zostały one do końca zbadane.