NeuronW
Neuron

Neuron, komórka nerwowa – rodzaj elektrycznie pobudliwej komórki zdolnej do przetwarzania i przewodzenia informacji w postaci sygnału elektrycznego. Neurony są podstawowym elementem układu nerwowego zwierząt. Najwięcej neuronów znajduje się w ośrodkowym układzie nerwowym, w skład którego wchodzi mózgowie oraz rdzeń kręgowy.

Komórka gwiaździstaW
Komórka gwiaździsta

Komórka gwiaździsta, neuron gwiaździsty – typ morfologiczny neuronu charakteryzujący się radialnym ułożeniem dendrytów, nadającym mu kształt gwiazdy.

Komórki PurkiniegoW
Komórki Purkiniego

Komórki Purkiniego – typ neuronów GABA-ergicznych kory móżdżku. Obok komórek Betza należą do największych neuronów występujących w mózgu człowieka. Aksony komórek Purkiniego dochodzą do istoty białej móżdżku i ulegają przełączeniu na jądra móżdżku i jądra przedsionkowe. Zostały opisane po raz pierwszy przez czeskiego anatoma Jana Evangelisté Purkyniego w 1837 roku. 

Komórki Rohona-BeardaW
Komórki Rohona-Bearda

Komórki Rohona-Bearda – wyspecjalizowane neurony o funkcji mechanoreceptorowej występujące na etapie embrionalnym rozwoju w grzbietowej części rdzenia kręgowego u ryb i płazów. Neurony Rohona-Bearda wykształcają się na granicy ektodermy epidermalnej (powierzchniowej) i neuroektodermy, jako pierwsze w kolejności neurony receptorowe. U większości gatunków zanikają one w trakcie rozwoju osobniczego na drodze apoptozy. W naukach biologicznych są przedmiotem badań nad apoptozą.

Neuron kandelabrowyW
Neuron kandelabrowy

Neuron kandelabrowy – rodzaj interneuronów kory mózgowej wydzielających neuroprzekaźnik hamujący GABA. Wspólnie z neuronami koszyczkowymi tworzą podgrupę interneuronów zawierających parwalbuminę, ale w odróżnieniu od nich nie tworzą synaps na dendrytach neuronów piramidowych, lecz na początkowych odcinkach ich aksonu.

Neuron koszyczkowyW
Neuron koszyczkowy

Neuron koszyczkowy – typ morfologiczny neuronu. Jego zakończenia aksonu tworzą charakterystyczny kształt koszyczka wokół ciała komórki docelowego neuronu, na który działają hamująco przez wydzielanie neuroprzekaźnika GABA.

Neuron piramidowyW
Neuron piramidowy

Neuron piramidowy, komórka piramidowa – typ morfologiczny neuronu. Jego cechą charakterystyczną jest ciało komórki o kształcie trójkąta oraz obecność dwóch odrębnych drzewek dendrytycznych.

Neurony lustrzaneW
Neurony lustrzane

Neurony lustrzane – grupy komórek nerwowych (neuronów), które uaktywniają się podczas wykonywania pewnej czynności lub obserwowania jej u innych osobników. Neurony lustrzane odkryto w mózgu małp i człowieka. Podejrzewa się, że dzięki nim osobnik na widok pewnej czynności jest w stanie niemal natychmiast odgadnąć intencje innego osobnika nie tylko tego samego gatunku. U człowieka odpowiadają prawdopodobnie również za zdolność do rozpoznawania cudzych emocji i intencji wyrażanych niewerbalnie, czyli empatię oraz współczucie.

Neurony von EconomoW
Neurony von Economo

Neurony von Economo lub neurony wrzecionowate – rodzaj komórek nerwowych, charakteryzujących się wrzecionowatym perikarionem, z jednej strony przechodzącym w pojedynczy neuryt, po drugiej stronie w pojedynczy dendryt. Neurony von Economo znajdują się w określonych obszarach kory mózgowej ludzi i innych człowiekowatych, waleni, a także słoni afrykańskich i indyjskich. Odkrywcą tych szczególnych neuronów był Constantin von Economo.