
Batyporeja, piaszczyk – żyjący w Morzu Bałtyckim gatunek drobnego obunoga. Ciało przezroczyste. Czułki I pary charakterystycznie załamane, co jest skutkiem wyrastania II ich członu nie z końca, ale ze spodu członu I. Długość ciała do 5 (6) mm.

Eurythenes plasticus – gatunek skorupiaka z rzędu obunogów, opisany w 2020 r. na Uniwersytecie Newcastle na podstawie okazu złowionego w 2014 r. na głębokości 6010–6949 m p.p.m. w wodach Rowu Mariańskiego i nazwany tak w związku z odkrytymi w tym okazie mikrodrobinkami politereftalanu etylenu.

Gammaridea — podrząd małych, podobnych do krewetek skorupiaków, należących do rzędu obunogów. Zawiera około 7 275 (92%) z 7 900 gatunków obunogów, pogrupowanych w około 100 rodzajów należących do ok. 125 rodzin. Gammaridea obejmuje niemal wszystkie słodkowodne obunogi, jednakże większość gatunków z tego podrzędu to zwierzęta morskie. Możliwe, że jest to takson parafiletyczny.

Hyperia - żyjący w Morzu Bałtyckim drobny obunóg. Jego cechą charakterystyczną jest duża głowa z wielkimi, czerwonawymi oczami złożonymi, przypominającymi oczy much czy ważek nie tylko budową, ale i wielkością. Ciało w czerwone plamki, wyróżnia się zwartością i jest dość wysokie. Czułki samców są znacznie dłuższe, niż samic; obie płcie różnią się też nieco proporcjami ciała. Długość do 1,2 cm u samców i 2 cm u samic.

Kiełże – zwyczajowa nazwa morskich i słodkowodnych, dennych skorupiaków z kilku rodzin w rzędzie obunogów. Mają charakterystyczne bocznie spłaszczone, łukowato wygięte ciało o długości do 2 cm, w którym wyróżnić można głowę, tułów i odwłok. Na tułowiu znajdują się odnóża, dzięki którym zwierzę porusza się w wodzie pływając lub pełzając wśród roślin i kamieni. Kiełże żyją na dnie zbiorników wodnych, często występują masowo.

Obunogi (Amphipoda) – rząd skorupiaków z gromady pancerzowców żyjący w pelagialu oceanicznym i w wodach słodkich. Są one na ogół niewielkich rozmiarów . Ciało ich jest przeważnie bocznie spłaszczone i wyraźnie segmentowane. Nie posiadają pancerza. Pierwszy segment tułowia zrasta się z głową. 3 pary odnóży odwłoka uczestniczą w płetwie ogonowej. Ich odnóża odwłokowe i tułowiowe podzielone są na dwie lub więcej grup, różniących się formą i funkcją - jedna grupa odnóży odwłokowych może służyć do pływania, a druga do skakania. Niektóre są pasożytami, ich rozwój jest prosty.

Studniczek, kiełż podziemny, nifargus (Niphargus) - rodzaj żyjących w wodach podziemnych skorupiaków z rzędu obunogów. Ciało przezroczyste lub śnieżnobiałe. Oczy zupełnie zanikły lub zachowały się szczątkowo. Czułki niezbyt długie, ostatnia para odnóży odwłokowych mocno wydłużona, rozgałęziona na dwie części i wygięta ku górze, płytka ogonowa częściowo rozszczepiona. Żyjące w Polsce gatunki mają ok. 1 cm długości ciała.

Zawszela (Cyamus) – rodzaj stawonogów zaliczany do obunogów z rodziny Cyamidae.