MałżeW
Małże

Małże, dawniej również blaszkoskrzelne (Lamellibranchiata) – takson w randze gromady obejmujący około 8000 gatunków mało aktywnych lub osiadłych, wyłącznie wodnych, bentosowych mięczaków (Mollusca) o bocznie spłaszczonym ciele okrytym dwuklapową muszlą. Ciało małża składa się z tułowia i nogi. Jest pozbawione głowy, szczęki i tarki. Małże pełzają, żyją w dnie, ryją, pływają lub przytwierdzają się bisiorem do podłoża. Liczne gatunki, np. ostrygi, wenerydowate i omułki, są jadalne. Z niektórych pozyskuje się cenne perły oraz masę perłową. Małże są znane od kambru. W wodach śródlądowych Polski stwierdzono występowanie 34 gatunków – m.in.: szczeżuja pospolita, kilka gatunków skójek (Unio) i racicznica zmienna – a w Morzu Bałtyckim 9 gatunków.

Blaszkoskrzelne właściweW
Blaszkoskrzelne właściwe

Blaszkoskrzelne właściwe (Eulamellibranchiata), blaszkoskrzelne (Eulamellibranchia) – podgromada morskich i słodkowodnych małży o parzystych skrzelach, których nici są połączone mostkami. Obejmuje większość współcześnie występujących gatunków, ok. 18 000, w tym wszystkie, poza omułkiem jadalnym, małże występujące w Polsce.

Groszkówka rzecznaW
Groszkówka rzeczna

Groszkówka rzeczna – gatunek bardzo małego małża słodkowodnego.

Ming (małż)W
Ming (małż)

Ming – małż gatunku cyprina islandzka wyłowiony w pobliżu Islandii w 2006. Wiek Minga oceniany jest na 507 lat. Było to najdłużej żyjące znane pojedyncze zwierzę, którego wiek został oszacowany z dużą dokładnością.

PerłopławW
Perłopław

Perłopław – przedstawiciel rodziny perłopławowatych, jej rodzajów lub konkretnego gatunku małża, np.:perłopław indyjski – zwany jest też perłopławem wielkim lub perłorodnym.

Przyszynka szlachetnaW
Przyszynka szlachetna

Przyszynka szlachetna; szołdra – małż słonowodny należący do rodziny Pinnidae. Jego muszla osiąga długość do 120 cm. Znajduje się pod ochroną.

SpondylusW
Spondylus

Spondylus, w języku polskim również zawiaśnik – rodzaj ciepłolubnych małży morskich o wyjątkowo dekoracyjnych muszlach.