LisowczycyW
Lisowczycy

Lisowczycy, lisowczyki – najemna ochotnicza formacja lekkiej jazdy polskiej stworzona w 1607 roku przez Aleksandra Lisowskiego. Jej zawiązki powstały w czasie służby Lisowskiego u Dymitra II Samozwańca w latach 1607–1611. Wskutek dokonywania gwałtów i rabunków lisowczyków zazwyczaj nie brano do niewoli, lecz tracono na miejscu.

Bitwa pod HumiennemW
Bitwa pod Humiennem

Bitwa pod Humiennem – bitwa stoczona w dniach 22–23 listopada 1619 między polskimi lisowczykami a wojskami siedmiogrodzkimi. Do starcia nazwanego pierwszą odsieczą wiedeńską doszło w czasie antyhabsburskiego powstania na Węgrzech i Morawach, będącego częścią wojny trzydziestoletniej (1618–1648).

Jeździec polskiW
Jeździec polski

Jeździec polski lub Lisowczyk – jeden z dwóch portretów konnych w twórczości Rembrandta powstały w 1655. Obecnie ozdoba Kolekcji Fricka w Nowym Jorku.

Lisowczycy (akwarela Juliusza Kossaka)W
Lisowczycy (akwarela Juliusza Kossaka)

Lisowczycy – akwarela namalowana przez Juliusza Kossaka w 1880 przedstawiająca Lisowczyków – formację lekkiej jazdy polskiej o charakterze utrzymującego się z łupów wojska najemnego. Akwarela znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego w Kielcach.

Lisowczyk (obraz Juliusza Kossaka)W
Lisowczyk (obraz Juliusza Kossaka)

Lisowczyk – obraz olejny namalowany przez polskiego malarza Juliusza Kossaka w 1860–1865, obecnie przechowywany w Muzeum Narodowym w Warszawie. Jest to kopia obrazu Jeździec polski namalowanego przez holenderskiego malarza Rembrandta w 1655. Różnice polegają na tym, że Lisowczyk Kossaka posiada wąsy, a szabla u jego lewego boku jest ledwie widoczna.

Aleksander Józef LisowskiW
Aleksander Józef Lisowski

Aleksander Józef Lisowski – pułkownik królewski, najbardziej znany członek rodu Lisowskich herbu Jeż, twórca i dowódca lisowczyków.

Mikołaj MoczarskiW
Mikołaj Moczarski

Mikołaj Moczarski zm. w grudniu 1637 – w bibliografii występujący także jako Mocarski, szlachcic polski herbu Łada, z ziemi wiskiej, pułkownik wojsk Rzeczypospolitej.