Krijajoga (Jogananda)W
Krijajoga (Jogananda)

Krijajoga – specyficzna technika jogi i medytacji. Praktykanta krijajogi nazywa się krijajoginem, rzadziej też Krijabanem. Jej ożywienie nastąpiło w XIX wieku, dzięki Mahawatarowi Babadźiemu, Lahiriemu Mahaśaji i Paramahansie Joganandzie. Ten ostatni pisał o niej w swej książce: Autobiografia Jogina i rozpropagował ją w świecie Zachodu. Według Joganandy krijajoga była znana już w starożytności i średniowieczu, jednak trzymana w tajemnicy. Techniki krijajogi są obecnie pilnie strzeżone przez organizację i instytuty nauczające jej oraz mistrzów krijajogi. Propagowanie krijajogi bez zezwolenia osób upoważnionych do tego przez owe instytuty, jest surowo zakazane.

Autobiografia joginaW
Autobiografia jogina

Autobiografia Jogina – autobiografia hinduistycznego guru Paramahansy Joganandy, założyciela Self-Realization Fellowship, wydana po raz pierwszy w 1946 roku. Opisuje przygody autora na drodze duchowej oraz spotkania ze świętymi i cuda których był świadkiem. Zawiera również opisowe fragmenty, na tematy filozoficzno-religijne, z uwypukleniem dialogu międzyreligijnego oraz faktów na temat krijajogi i kultury hinduistycznej.

HariharanandaW
Hariharananda

Paramahansa Hariharananda – mistrz krijajogi, swami i jogin. Był uczniem Śri Jukteśwara Giri.

Jukteśwar GiriW
Jukteśwar Giri

Jukteśwar Giri, śri Jukteśwar Giri – indyjski jogin, swami zakonu Giri, mistrz duchowy Paramahansy Joganandy, astrolog wedyjski (dźjotisz). Jego guru był Lahiri Mahaśaja. Jukteśwar otrzymał od swego ucznia tytuł: „Dźńanawatar”, co oznacza „zstąpienie (awatar) mądrości (dźńana)”.

JoganandaW
Jogananda

Paramahansa Jogananda – indyjski jogin, swami. Jego największym osiągnięciem w świecie zachodnim, było rozpowszechnienie krijajogi. Napisał autobiografię pod tytułem „Autobiografia jogina”, która została przetłumaczona na ponad trzydzieści języków. Jego mistrzem duchowym był Śri Jukteśwar Giri.

Lahiri MahaśajaW
Lahiri Mahaśaja

Lahiri Mahaśaja – indyjski guru i jogin. Jego mistrzem był Mahawatar Babadźi. Lahiri Mahaśaja był obdarzony tytułem "Jogawatar", co oznacza "Zstąpienie jogi". Do najsłynniejszych uczniów Lahiriego Mahaśai należą:Śri Jukteśwar Giri, Swami Pranabananda, Śri Pańćanon Battaćarja, Paramahansa Yogananda

Self-Realization FellowshipW
Self-Realization Fellowship

Self-Realization Fellowship – międzynarodowa organizacja religijna założona przez Paramahansę Joganandę w 1920 roku. Siedziba tej organizacji znajduje się w Los Angeles. Self-Realization Fellowship naucza krijajogi. Jej pierwszym prezydentem był Paramahansa Jogananda (1920–1952), drugim Rajarsi Janakananda (1952–1955), a trzecią prezydent była Sri Daya Mata (1955–2010).