
FUSE – moduł jądra systemu, umożliwiający programowanie logiki systemu plików w przestrzeni użytkownika. FUSE stanowi bazę popularnego w systemach GNU/Linux sterownika ntfs-3g, który umożliwia dostęp w trybie odczyt/zapis do systemu plików typu NTFS.

GNU Hurd – jądro systemu operacyjnego opartego na architekturze mikrojądra.

Jądro hybrydowe – jądro systemu operacyjnego oparte na zmodyfikowanych architekturach jądra monolitycznego oraz mikrojądra używanych w systemach operacyjnych.

Jądro monolityczne – rodzaj jądra systemu operacyjnego, w którym większa część funkcji jądra zaimplementowana jest w pojedynczym obrazie pamięci, który ładowany jest na stałe do pamięci komputera przez bootloader. Zdarza się jednak, że do jądra monolitycznego dopisywana jest możliwość ładowania modułów, które jednak nie realizują najbardziej podstawowych funkcji jądra.

Mikrojądro – rodzaj jądra systemu operacyjnego, które zawiera tylko najbardziej niezbędne elementy, takie jak funkcje zarządzania wątkami, komunikacją międzyprocesową oraz obsługą przerwań i wyjątków.

RIOT – nieduży wbudowany system operacyjny przeznaczony dla połączonych i pamięciowo ograniczonych systemów, przeznaczony głównie do bezprzewodowych urządzeń internetu rzeczy (IoT) o niskim zużyciu energii. System jest oprogramowaniem o otwartym kodzie źródłowym, który opublikowano na licencji GNU LGPL.

XNU – jądro systemu operacyjnego Darwin, uniksowej podstawy systemu operacyjnego macOS firmy Apple Inc. oraz systemów pochodnych dla innych urządzeń tej firmy. Opublikowany jako otwarte oprogramowanie XNU to akronim od słów X is Not Unix, czyli X nie jest Uniksem.