BradyrhizobiumW
Bradyrhizobium

Bradyrhizobium – grupa bakterii współżyjących z roślinami motylkowymi, zdolne do wiązania azotu atmosferycznego. Powodują wytwarzanie na korzeniach charakterystycznych brodawek.

Cykl biogeochemicznyW
Cykl biogeochemiczny

Cykl biogeochemiczny – krążenie pierwiastka lub związku chemicznego w obrębie całej ekosfery, łącznie z biosferą. W każdym cyklu dość łatwo można wyróżnić dwie części zasobów danego pierwiastka:pulę zasobów pulę wymienną.

Cykl węglanowo-krzemianowyW
Cykl węglanowo-krzemianowy

Cykl węglanowo-krzemianowy – polega na wiązaniu gazowego CO2 przez krzemiany wapnia i magnezu do postaci mineralnej węglanu wapnia, węglanu magnezu oraz krzemionki. Związany węgiel może być następnie uwalniany z węglanów w następujących procesach:

Grubocząstkowa materia organicznaW
Grubocząstkowa materia organiczna

Grubocząstkowa materia organiczna – frakcja martwej materii organicznej o cząstkach większych niż 1 mm, będąca źródłem pokarmu dla rozdrabniaczy.

Martwa materia organicznaW
Martwa materia organiczna

Martwa materia organiczna – martwe szczątki organizmów w różnym stopniu rozdrobnienia (detrytus) i pod różną postacią. W hydrobiologii zazwyczaj wyróżnia się:grubocząstkową materię organiczną CPOM, cząsteczki większe od 1 mm, drobnocząstkową materię organiczną FPOM, wielkości od 0,5 μm do 1 mm, rozpuszczoną materię organiczną DOM, mniejsza od 0,5 μm.

Obieg azotu w przyrodzieW
Obieg azotu w przyrodzie

Cykl azotowy, cykl nitryfikacyjny, obieg azotu w przyrodzie – cykl biogeochemiczny, który opisuje cyrkulację azotu i jego związków chemicznych w biosferze.

Pętla mikrobiologicznaW
Pętla mikrobiologiczna

Pętla mikrobiologiczna – mikrobiologiczny obieg materii; szlak w pelagicznym obiegu materii, który przebiega od uwalniania rozpuszczonej materii organicznej (DOC), głównie przez fitoplankton, poprzez pobieranie jej przez bakterie i bakteriożerne pierwotniaki aż do konsumpcji bakterii i pierwotniaków przez skorupiaki i wrotki planktonowe (zooplankton).