
Amorphocephala coronata – gatunek chrząszcza z rodziny Brentidae.

Anthaxia manca – gatunek chrząszcza zaliczany do rodziny bogatkowatych. Larwy rozwijają się w drewnie wiązów, a rzadziej innych drzew liściastych. Zasiedla zachodnią Palearktykę od rejonu śródziemnomorskiego i Europy Środkowej po Azję Środkową. W Polsce gatunek rzadko spotykany, rozsiedlony głównie w zachodniej części kraju.

Anthia (Termophilum) duodecimguttata – gatunek chrząszcza z rodziny biegaczowatych, podrodziny Anthiinae.
Baldurek pstrokaty, strangalia plamista, pętlak pstrokaty – gatunek chrząszcza z rodziny kózkowatych i podrodziny zmorsznikowych (Lepturinae).

Biegacz białoplamy – gatunek chrząszcza z rodziny biegaczowatych i podrodziny Anthiinae.

Biegowiec klonowy – gatunek chrząszcza z rodziny kózkowatych i podrodziny kózkowych (Cerambycinae). Zamieszkuje lasy Palearktyki, zwłaszcza te o charakterze pierwotnym. Larwy są saproksylofagami. Do roślin żywicielskich należą rozmaite drzewa i krzewy liściaste, a sporadycznie iglaste, jednak w Europie Środkowej gatunek ten jest związany wyłącznie z klonem zwyczajnym. Owady dorosłe odwiedzają różne kwiaty. W Czerwonej księdze gatunków zagrożonych IUCN ma status gatunku najmniejszej troski.

Biegowiec osowaty – gatunek chrząszcza z rodziny kózkowatych i podrodziny kózkowych (Cerambycinae).

Carabus (Procrustes) chevrolati – gatunek chrząszcza z rodziny biegaczowatych i podrodziny Carabinae.

Carabus (Mimocarabus) maurus – gatunek chrząszcza z rodziny biegaczowatych i podrodziny Carabinae.

Carabus (Miomocarabus) roseni – gatunek chrząszcza z rodziny biegaczowatych i podrodziny Carabinae.
Carabus (Tomocarabus) rumelicus – gatunek chrząszcza z rodziny biegaczowatych i podrodziny Carabinae.

Carabus (Deroplectes) staudingeri – gatunek chrząszcza z rodziny biegaczowatych i podrodziny Carabinae.

Cerambyx welensii – gatunek chrząszcza z rodziny kózkowatych i podrodziny kózkowych (Cermabycinae).
Czerwonka trzynastokropka – gatunek chrząszcza z rodziny biedronkowatych. Zamieszkuje niemal całe państwo holarktyczne. Żeruje na mszycach. Preferuje siedliska wilgotne, ale zimuje również w tych suchszych.
Drzeworadek dębowy – gatunek chrząszcza z rodziny kózkowatych, podrodziny kózkowych (Cerambycinae) i plemienia Clytini.

Dytiscus circumflexus – gatunek dużego, wodnego chrząszcza z rodziny pływakowatych i podrodziny Dytiscinae. Preferuje głębsze zbiorniki wodne. Zasiedla krainę palearktyczną.

Dzier włochaty – gatunek średniej wielkości chrząszcza z rodziny biegaczowatych oraz podrodziny Harpalinae.

Ilybius ater – gatunek wodnego chrząszcza z rodziny pływakowatych i podrodziny Agabinae.

Krowieńczak księżycoróg, księżycoróg – gatunek chrząszcza z rodziny poświętnikowatych. Występuje na pastwiskach Europy i Azji, gdzie żywi się odchodami bydła i koni. Parka wspólnie kopie komorę lęgową, a samica opiekuje się potomstwem aż do osiągnięcia przez nie stadium owada dorosłego.

Kwieciak jabłkowiec – chrząszcz z rodziny ryjkowcowatych.

Lasiorhynchites cavifrons – gatunek chrząszcza z rodziny tutkarzowatych. Zamieszkuje krainę palearktyczną od Półwyspu Iberyjskiego i Afryki Północnej po Iran. Żeruje na dębach.

Noterus clavicornis – gatunek wodnego chrząszcza z rodziny Noteridae i podrodziny Noterinae.

Noterus crassicornis – gatunek wodnego chrząszcza z rodziny Noteridae i podrodziny Noterinae.

Oleśnica sinogłowa – gatunek małego chrząszcza z rodziny biegaczowatych i podrodziny Lebiinae.

Omięk – gatunek chrząszcza z rodziny czarnuchowatych i podrodziny omiękowatych.
Opiętek dwuplamy, opiętek dwuplamkowy - gatunek chrząszcza należącego do rodziny bogatkowatych. Występuje w lasach i parkach Europy. Żyje wśród dębów i buków, larwy rozwijają się w korze i pod korą.

Oxypoda (Oxypoda) opaca – gatunek chrząszcza z rodziny kusakowatych i podrodziny Aleocharinae.

Paśnik malwowiec – gatunek chrząszcza z rodziny kózkowatych i podrodziny kózkowych (Cerambycinae).
Paśnik niszczyciel – gatunek chrząszcza z rodziny kózkowatych i podrodziny kózkowych (Cerambycinae).

Paśnik pałączasty, biegowiec łucznik – gatunek chrząszcza z rodziny kózkowatych i podrodziny kózkowych (Cerambycinae).

Paśnik ziołowy, paśnik lucerniak – gatunek chrząszcza z rodziny kózkowatych i podrodziny kózkowych (Cerambycinae). Występuje w Palearktyce.

Philonthus laminatus – gatunek chrząszcza z rodziny kusakowatych i podrodziny kusaków.

Pokątnik złowieszczek – gatunek chrząszcza z rodziny czarnuchowatych. Zamieszkuje zachodnią Eurazję, na wschód po Iran i Turkmenistan. Zawleczony też do Ameryki Północnej. Owad głównie synantropijny. Larwy i osobniki dorosłe żywią się martwą materią organiczną. Zasiedla chłodne i wilgotne pomieszczenia, jak piwnice, spiżarnie czy stajnie. Znane jest też stanowisko niesynantropijne, gdzie rozmnaża się w norach gryzoni i brzegówek. W zachodniej Europie gatunek zanikający z powodu utraty siedlisk. W Polsce uznawany za zagrożony.

Poskrzypka szparagowa – gatunek chrząszcza z rodziny stonkowatych.

Purpurówka Kaehlera, purpurówka brzoskwiniowa – gatunek chrząszcza z rodziny kózkowatych i podrodziny kózkowych. Występuje w południowej, środkowej i wschodniej Europie oraz zachodniej części Azji po zachodnią Syberię i północny Iran. Zasiedla stanowiska kserotermiczne, ciepłe lasostepy, sady i winnice. Larwy żerują w drewnie roślin liściastych. Owady dorosłe są czarno-czerwone i spotykane od maja do sierpnia. W Polsce gatunek nieobserwowany od 1949 roku.

Rhinusa tetra – gatunek chrząszcza z rodziny ryjkowcowatych i plemienia Mecinini. Kserotermofil. Fitofag trędownikowatych. Larwy są oligofagami dziewann, rozwijającymi się w ich torebkach nasiennych, natomiast imagines obserwowane były też na trędownikach. Najpospolitszy przedstawiciel rodzaju; pierwotnie był palearktyczny, ale zawleczony został do nearktycznej Ameryki Północnej.
Rhynchites giganteus – gatunek chrząszcza z rodziny tutkarzowatych. Zamieszkuje palearktyczną Eurazję od Półwyspu Iberyjskiego po Syberię i Chiny. Żeruje na drzewach i krzewach z rodziny różowatych.

Rozrożek żółty, rozróżek pociskokształtny – chrząszcz z rodziny kusakowatych, podrodziny Pselaphinae.
Stenus similis – gatunek chrząszcza z rodziny kusakowatych i podrodziny myśliczków (Steninae).

Tarczyk omanowy – gatunek chrząszcza z rodziny stonkowatych i podrodziny tarczykowatych. Owad palearktyczny, rozprzestrzeniony od Europy Zachodniej po Wyspy Japońskie. Żeruje na omanach, rzadziej na płesznikach.
Tęcznik liszkarz, liszkarz tęcznik – gatunek chrząszcza z rodziny biegaczowatych i plemienia Carabini. W Polsce objęty jest częściową ochroną gatunkową.

Tutkarz brzozowiec, tutkarz czarny, zwijacz brzozowiec, zwijacz czarny – gatunek chrząszcza z rodziny tutkarzowatych. Zamieszkuje palearktyczną Eurazję od Półwyspu Iberyjskiego po Rosyjski Daleki Wschód i Wyspy Japońskie, na północ sięgając poza koło podbiegunowe. Zarówno larwy, jak i postacie dorosłe są foliofagami brzozy, a rzadziej innych drzew liściastych. Samice składają liście w smukłe, stożkowate tutki, w których rozwijają się potem larwy.

Tutkarz gałązkowiec – gatunek chrząszcza z rodziny tutkarzowatych. Zamieszkuje palearktyczną Eurazję od Półwyspu Iberyjskiego po Wyspy Japońskie. Żeruje na drzewach i krzewach z rodziny różowatych.

Tutkarz złociak – gatunek chrząszcza z rodziny tutkarzowatych. Zamieszkuje palearktyczną Eurazję od Półwyspu Iberyjskiego po Syberię i Chiny. Żeruje na drzewach i krzewach z rodziny różowatych.

Wałczyk jarzębowiec, wałczyk czereśniowy – gatunek chrząszcza z rodziny ryjkowcowatych. Zamieszkuje Palearktykę, od Półwyspu Iberyjskiego po Rosyjski Daleki Wschód i Półwysep Koreański.

Węglarek dębowy – gatunek chrząszcza z rodziny kózkowatych. Występuje w Europie, na wschód sięga aż do Uralu. Notowany w Iranie, Syrii i na Kaukazie. W Polsce rzadki.

Zmięk żółty – gatunek owada z rzędu chrząszczy, rodziny omomiłkowatych. Drapieżnik, odżywia się drobnymi owadami.

Zmróżka żółtawa – gatunek chrząszcza z rodziny stonkowatych i podrodziny Cryptocephalinae.

Żuk pastwiskowy – gatunek chrząszcza z rodziny gnojarzowatych i podrodziny Geotrupinae.
Żuk wiosenny – gatunek chrząszcza z rodziny gnojarzowatych (Geotrupidae).