
Drozdowate (Turdidae) – rodzina ptaków z rzędu wróblowych (Passeriformes).

Drozdy (Turdinae) – podrodzina ptaków z rodziny drozdowatych (Turdidae).

Klarnetniki (Myadestinae) – podrodzina ptaków z rodziny drozdowatych (Turdidae).

Błękitnik górski − gatunek małego ptaka z rodziny drozdowatych (Turdidae), zamieszkujący Amerykę Północną. Nie wyróżnia się podgatunków. Nie jest zagrożony.

Błękitnik meksykański – gatunek małego ptaka z rodziny drozdowatych (Turdidae). Zasiedla zachodnią Amerykę Północną oraz centralny Meksyk.

Błękitnik rudogardły – gatunek małego ptaka z rodziny drozdowatych (Turdidae), zamieszkujący Amerykę Północną. Nie jest zagrożony.

Catharus – rodzaj ptaka z podrodziny drozdów (Turdinae) w rodzinie drozdowatych (Turdidae).

Cochoa – rodzaj ptaka z rodziny drozdowatych (Turdidae).

Drozd chiński – gatunek średniej wielkości ptaka z rodziny drozdowatych (Turdidae), spotykanego w Chinach i północnym Wietnamie.SystematykaObecnie gatunek ten zwykle wydzielany jest do monotypowego rodzaju Otocichla, ale np. Międzynarodowy Komitet Ornitologiczny nadal umieszcza go w rodzaju Turdus. Nie wyróżnia się podgatunków.Niedawne badania molekularne wykazały, że najbliższymi krewnymi drozda chińskiego są: drozd śpiewak i paszkot. Te trzy gatunki są wczesnymi odgałęzieniami z rodzaju Turdus, stąd są one mniej powiązane z innym europejskimi ptakami z tego rodzaju, takimi jak kos.StatusMiędzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN) od 2000 uznaje drozda chińskiego za gatunek najmniejszej troski ; wcześniej, od 1994 był on klasyfikowany jako gatunek bliski zagrożenia, a od 1988 jako gatunek najmniejszej troski. Liczebność światowej populacji nie jest dokładnie znana, ale ptak ten opisywany jest jako rzadki, choć lokalnie pospolity. Trend liczebności populacji uznawany jest za stabilny.

Drozd czarnogardły – gatunek średniej wielkości ptaka z rodziny drozdowatych (Turdidae). Wędrowny, gniazduje w zachodniej Syberii i centralnej Azji, zimą wędruje na południe. Gatunek najmniejszej troski.

Drozd nadrzeczny – gatunek średniej wielkości ptaka z rodziny drozdowatych (Turdidae). Został opisany w 2011 roku; jego obecność została udokumentowana w kilku miejscach w zachodniej Amazonii. Pozyskane wcześniej okazy tego gatunku uznawano za drozdy płowe. Nie wyróżnia się podgatunków.Morfologia

Drozd obrożny – gatunek średniego ptaka wędrownego z rodziny drozdowatych (Turdidae).

Drozd oliwkowy – gatunek średniej wielkości ptaka z rodziny drozdowatych (Turdidae), zamieszkujący środkową i wschodnią Syberię po Kamczatkę i Sachalin. Wędrowny, zimuje w południowej i południowo-wschodniej Azji oraz w Indonezji. Do Polski zalatuje sporadycznie. Jest to gatunek monotypowy.

Drozd rdzawogardły, drozd różnogardły – gatunek średniej wielkości wędrownego ptaka z rodziny drozdowatych (Turdidae). Przebywa z innymi pospolitymi drozdami.TaksonomiaWewnątrz gatunku określanego zwyczajową nazwą drozd różnogardły wyróżniono dwa podgatunki – drozd rdzawogardły i drozd czarnogardły, jednak obecnie taksony te traktowane są jako odrębne gatunki.WystępowanieZamieszkuje środkowo-południową Rosję, północną Mongolię i północno-zachodnie Chiny. Zimuje od północnej części subkontynentu indyjskiego na wschód po południowe Chiny i północno-wschodnią Mjanmę.Do Europy zalatuje bardzo rzadko – do tej pory (2020) odnotowano tylko 6 stwierdzeń. Do Polski zalatuje wyjątkowo, odnotowano go tylko raz – w marcu 1979 roku we Wrocławiu.MorfologiaDługość ciała 24–27 cm; masa ciała 63–103 g.Status i ochronaIUCN klasyfikuje drozda rdzawogardłego jako gatunek najmniejszej troski. Na terenie Polski gatunek ten jest objęty ścisłą ochroną gatunkową.
Drozd rdzawoskrzydły – gatunek średniej wielkości ptaka wędrownego z rodziny drozdowatych (Turdidae) przypominający budową kwiczoła.

Drozd rdzawy – gatunek średniej wielkości ptaka z rodziny drozdowatych (Turdidae).

Drozd rudobrzuchy – gatunek średniej wielkości ptaka z rodziny drozdowatych (Turdidae), narodowy ptak Brazylii.Podgatunki i zasięg występowania

Drozd śpiewak, śpiewak – gatunek średniej wielkości ptaka z rodziny drozdowatych (Turdidae), zamieszkującego Eurazję. Wierzch ciała brązowy o ciepłym odcieniu, kuper i pokrywy nadogonowe oliwkowe, ogon i wierzch głowy pomarańczowobrązowe. Spód ciała kremowy z gęstymi brązowymi plamkami. Wyróżnia się trzy podgatunki. Do jego charakterystycznej piosenki, w której powtarza muzyczne frazy, często odnoszono się w poezji.

Drozd Taczanowskiego – gatunek ptaka z podrodziny drozdów (Turdinae) w rodzinie drozdowatych (Turdidae). Słabo poznany ptak zamieszkujący północno-zachodnią część Ameryki Południowej, według IUCN nie jest zagrożony wyginięciem.

Drozd wędrowny – gatunek średniej wielkości ptaka z rodziny drozdowatych (Turdidae). Rozpowszechniony na obszarze prawie całej Ameryki Północnej. Do Europy zalatuje wyjątkowo. W Polsce niestwierdzony.

Drozdaczek ciemny, drozdoń ciemny, drozd ciemny – gatunek średniej wielkości wędrownego ptaka z rodziny drozdowatych (Turdidae). W trakcie wędrówek najczęściej widywany z droździkami oraz kwiczołami. Do Polski sporadycznie zalatuje, nie gniazduje.
Drozdaczek czarnoszyi, drozdoń czarnoszyi – gatunek małego ptaka z rodziny drozdowatych (Turdidae), zamieszkującego Indonezję. Bliski zagrożenia wyginięciem.

Drozdek brunatny – gatunek krępego ptaka z rodziny drozdowatych (Turdidae). Zamieszkuje Amerykę Północną, zimuje w Brazylii. Bardzo rzadko zalatuje do Europy.

Drozdek okularowy – gatunek małego ptaka z rodziny drozdowatych (Turdidae). Zamieszkuje północną i zachodnią część Ameryki Północnej, zimuje od Meksyku po południową część Ameryki Południowej.

Drozdek rudy – gatunek ptaka z rodziny drozdowatych (Turdidae), jedyny przedstawiciel rodzaju Hylocichla. Nie wyróżnia się podgatunków.

Drozdek samotny – gatunek małego ptaka z rodziny drozdowatych (Turdidae), zamieszkujący Amerykę Północną. Nie jest zagrożony.

Drozdek szarolicy – gatunek małego ptaka z rodziny drozdowatych (Turdidae). Zamieszkuje północną część Ameryki Północnej oraz północno-wschodnią Syberię, zimuje głównie w północnej części Ameryki Południowej na wschód od Andów. Sporadycznie zalatuje do Europy.

Drozdoń australijski – gatunek średniej wielkości ptaka z rodziny drozdowatych (Turdidae), zamieszkujący południowo-wschodnią i północno-wschodnią część Australii oraz Tasmanię. Nie jest zagrożony.

Drozdoń boniński – gatunek małego wymarłego ptaka z rodziny drozdowatych (Turdidae). Występował endemicznie na wyspie Chichi-jima z archipelagu wysp Bonin.

Drozdoń pstry – gatunek średniej wielkości ptaka z rodziny drozdowatych (Turdidae). Nie jest zagrożony wyginięciem.

Drozdoń tajgowy – gatunek średniej wielkości ptaka z rodziny drozdowatych (Turdidae). Występuje od zachodniego Uralu na wschód po wybrzeża Morza Ochockiego i Japońskiego, Sachalin, Japonię i południowe Wyspy Kurylskie. Wędrowny – zimuje we wschodniej i południowo-wschodniej Azji. W Europie niezwykle rzadki. Nie jest zagrożony.

Drozdoń tybetański – gatunek średniej wielkości ptaka z rodziny drozdowatych (Turdidae). Opisany po raz pierwszy w 2016. Występuje we wschodnich Himalajach i Dulongjiang w Junnan. W 2016 IUCN nadał mu status gatunku najmniejszej troski.

Droździk, drozd rdzawoboczny – gatunek średniej wielkości wędrownego ptaka z rodziny drozdowatych (Turdidae). Występuje w Eurazji i w północnej Afryce. Bliski zagrożenia.

Entomodestes – rodzaj ptaka z rodziny drozdowatych (Turdidae).

Geokichla – rodzaj ptaka z rodziny drozdowatych (Turdidae).

Klarnetnik blady – gatunek średniej wielkości ptaka z rodziny drozdowatych (Turdidae), podrodziny klarnetników. Występował na trzech spośród hawajskich wysp; podgatunki z Oʻahu i Lānaʻi wymarły, trzeci o niejasnym statusie podawany był z Molokaʻi. Gatunek jest klasyfikowany jako krytycznie zagrożony wyginięciem, prawdopodobnie wymarły. Ostatnia pewna obserwacja miała miejsce w 1980. Gatunku nie uznano za wymarły ze względu na miejsce ostatniej obserwacji, bowiem jest nim bardzo trudno dostępny płaskowyż i nie prowadzono w ostatnich latach badań terenowych na jego obszarze.

Klarnetnik krótkodzioby – gatunek średniej wielkości ptaka z rodziny drozdowatych (Turdidae). Występował endemicznie na hawajskiej wyspie Kauaʻi. Ostatnie pewne stwierdzenie miało miejsce w 1985, niepotwierdzone informacje o obserwacjach tego gatunku pojawiały się do 1991, późniejsze poszukiwania nie przyniosły rezultatów i gatunek został uznany za wymarły.

Kos, kos zwyczajny – gatunek średniej wielkości ptaka częściowo wędrownego z rodziny drozdowatych (Turdidae). W Europie jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych członków tej rodziny, jest też jednym z najbardziej znanych ptaków. Długość ciała wynosi od 24 do 27 cm. Samce są zabarwione na czarno z żółtym dziobem. Upierzenie samic jest w dużej części ciemnobrązowe. Głośne i melodyjne pieśni godowe można usłyszeć w Europie Środkowej pomiędzy początkiem marca a końcem lipca już przed świtem, a także wieczorem i czasem w ciągu dnia.

Kwiczoł – gatunek średniej wielkości ptaka wędrownego z rodziny drozdowatych (Turdidae), zamieszkujący północną i środkowo-wschodnią Europę na wschód od Renu i północ od Alp oraz Azję do środkowej Syberii. W 2. połowie XX wieku skolonizował też część zachodniej Europy i Wyspy Brytyjskie. Zimuje w południowej i zachodniej Europie, północnej Afryce oraz w Azji Południowo-Zachodniej. Nie wyróżnia się podgatunków.

Liliogłów zielony – gatunek średniej wielkości ptaka z rodziny drozdowatych (Turdidae). Występuje w orientalnej Azji, nie jest zagrożony wyginięciem.

Myadestes – rodzaj ptaka z rodziny drozdowatych (Turdidae).

Neocossyphus – rodzaj ptaka z rodziny drozdowatych (Turdidae).

Paszkot – gatunek średniej wielkości ptaka śpiewającego z rodziny drozdowatych (Turdidae).

Rudodrozd, drozdoń złotogardły – gatunek średniej wielkości ptaka z rodziny drozdowatych (Turdidae), jedyny przedstawiciel rodzaju Ixoreus. Występuje w północno-zachodniej i środkowo-zachodniej Ameryce Północnej. Nie jest zagrożony.

Sialia – rodzaj ptaka z rodziny drozdowatych (Turdidae).

Turdus – rodzaj ptaka z podrodziny drozdów (Turdinae) w rodzinie drozdowatych (Turdidae).

Wahal rudy – gatunek ptaka z rodziny drozdowatych (Turdidae).

Zoothera – rodzaj ptaka z podrodziny drozdów (Turdinae) w rodzinie drozdowatych (Turdidae).