CzarnouchW
Czarnouch

Czarnouch – gatunek wymarłego hawajskiego ptaka z rodziny reliktowców (Mohoidae), który wyginął około 1859 roku. Liczebność czarnoucha malała jeszcze przed odkryciem Wysp Hawajskich przez Europejczyków. Prawdopodobnie nawet rdzenni Hawajczycy nie znali dobrze tego gatunku ptaka. Pióra czarnoucha nie były wykorzystywane do produkcji wyrobów, jak również nie wspominały o nim pieśni i legendy.

Drozdoń bonińskiW
Drozdoń boniński

Drozdoń boniński – gatunek małego wymarłego ptaka z rodziny drozdowatych (Turdidae). Występował endemicznie na wyspie Chichi-jima z archipelagu wysp Bonin.

Hawajka cienkodziobaW
Hawajka cienkodzioba

Hawajka cienkodzioba – gatunek średniej wielkości ptaka z rodziny łuszczakowatych (Fringillidae). Występował endemicznie na wyspie Hawaiʻi.

Hawajka czarnaW
Hawajka czarna

Hawajka czarna – gatunek średniej wielkości ptaka z rodziny łuszczakowatych (Fringillidae). Występował endemicznie na hawajskiej wyspie Molokaʻi. Po raz ostatni odłowiono okaz w 1907. Wymarły.

Hawajka czarnolicaW
Hawajka czarnolica

Hawajka czarnolica – gatunek małego ptaka z rodziny łuszczakowatych (Fringillidae), podrodziny łuskaczy (Carduelinae). Jedyny przedstawiciel rodzaju Melamprosops. Występował endemicznie na wyspie Maui na Hawajach. W 2019 uznany przez IUCN za wymarły.

Hawajka długodziobaW
Hawajka długodzioba

Hawajka długodzioba – gatunek małego ptaka z rodziny łuszczakowatych (Fringillidae). Występował endemicznie na hawajskiej wyspie Lānaʻi. Widziany po raz ostatni w 1894 – niecałe dwa lata po odkryciu. Uznany za wymarły.

Hawajka hakodziobaW
Hawajka hakodzioba

Hawajka hakodzioba – gatunek małego ptaka z rodziny łuszczakowatych (Fringillidae). Znany wyłącznie z jednego okazu odłowionego na hawajskiej wyspie Lānaʻi w 1913 oraz późniejszych obserwacji w 1916 i 1918. Wymarły.

Hawajka kraterowaW
Hawajka kraterowa

Hawajka kraterowa – gatunek małego ptaka z rodziny łuszczakowatych (Fringillidae). Endemit wyspy Hawaiʻi. Wymarły; ostatni okaz odłowiono w 1892.

Hawajka ostrodziobaW
Hawajka ostrodzioba

Hawajka ostrodzioba – gatunek małego ptaka z rodziny łuszczakowatych (Fringillidae). Występował endemicznie na Hawaiʻi wzdłuż rzeki Wailuku. Ostatni raz odnotowany w 1901. Uznany za wymarły.

Hawajka palmowaW
Hawajka palmowa

Hawajka palmowa – gatunek małego ptaka z rodziny łuszczakowatych (Fringillidae). Występował na Hawaiʻi, szczątki subfosylne, które mogły należeć do tych hawajek, znaleziono również na Molokaʻi i Oʻahu. Ostatnia obserwacja, lecz niepewna, miała miejsce w 1937. Gatunek uznany za wymarły.

Hawajka płomiennaW
Hawajka płomienna

Hawajka płomienna – gatunek małego ptaka z rodziny łuszczakowatych (Fringillidae), podrodziny łuskaczy (Carduelinae). Występował endemicznie na hawajskiej wyspie Molokaʻi, wymarł w latach 60. XX wieku.

Hawajka półżuchwowaW
Hawajka półżuchwowa

Hawajka półżuchwowa – gatunek małego ptaka z rodziny łuszczakowatych (Fringillidae). Endemiczny dla trzech wysp na Hawajach. Prawdopodobnie wymarły, zaklasyfikowany jako krytycznie zagrożony.

Hawajka rdzawaW
Hawajka rdzawa

Hawajka rdzawa – gatunek małego ptaka z rodziny łuszczakowatych (Fringillidae). Występował endemicznie na hawajskiej wyspie Oʻahu. Ostatni okaz pozyskano w 1893, ostatni raz hawajkę rdzawą widziano w 1901. Gatunek uznano za wymarły.

Hawajka samotnaW
Hawajka samotna

Hawajka samotna – gatunek średniej wielkości ptaka z rodziny łuszczakowatych (Fringillidae). Występował endemicznie na Kauaʻi (Hawaje). Wymarły. Możliwe, że niewielka liczba osobników przetrwała do 1965.

Hawajka sierpodziobaW
Hawajka sierpodzioba

Hawajka sierpodzioba – gatunek średniej wielkości ptaka z rodziny łuszczakowatych. Występował endemicznie na Oʻahu. Znany z dwóch okazów pozyskanych w 1837 i niepewnych obserwacji; wymarły.

Hawajka szkarłatnaW
Hawajka szkarłatna

Hawajka szkarłatna – gatunek małego ptaka z rodziny łuszczakowatych (Fringillidae). Występował endemicznie na wyspie Laysan wchodzącej w skład Północno-Zachodnich Wysp Hawajskich; wymarł w 1923.

Hawajka złotogłowaW
Hawajka złotogłowa

Hawajka złotogłowa – gatunek średniej wielkości ptaka z rodziny łuszczakowatych (Fringillidae), podrodziny łuskaczy(Carduelinae). Endemit Hawaiʻi. Wymarł w latach 90. XIX wieku.

Hawajka żółtawaW
Hawajka żółtawa

Hawajka żółtawa – gatunek średniej wielkości ptaka z rodziny łuszczakowatych (Fringillidae), podrodziny łuskaczy (Carduelinae). Endemit wyspy Hawaiʻi. Nie był widziany po odkryciu, uznany za wymarłego.

Hawajka żółtorzytnaW
Hawajka żółtorzytna

Hawajka żółtorzytna – wymarły gatunek ptaka z rodziny łuszczakowatych (Fringillidae). Występował endemicznie na Hawajach.

Klarnetnik krótkodziobyW
Klarnetnik krótkodzioby

Klarnetnik krótkodzioby – gatunek średniej wielkości ptaka z rodziny drozdowatych (Turdidae). Występował endemicznie na hawajskiej wyspie Kauaʻi. Ostatnie pewne stwierdzenie miało miejsce w 1985, niepotwierdzone informacje o obserwacjach tego gatunku pojawiały się do 1991, późniejsze poszukiwania nie przyniosły rezultatów i gatunek został uznany za wymarły.

Krzakówka wyspowaW
Krzakówka wyspowa

Krzakówka wyspowa – gatunek małego ptaka z rodziny buszówkowatych (Acanthizidae). Występował endemicznie na wyspie Lord Howe. Wymarł niedługo po 1928.

Kurobród różnodziobyW
Kurobród różnodzioby

Kurobród różnodzioby, kurobród nowozelandzki – wymarły gatunek ptaka z rodziny koralników (Callaeidae), jedyny przedstawiciel rodzaju Heteralocha. Był endemitem Nowej Zelandii. Wymarł na początku XX wieku, głównie z powodu polowań i niszczenia jego siedlisk. Ostatni raz był widziany 28 grudnia 1907, kiedy to W. W. Smith zaobserwował trzy osobniki w paśmie gór Tararua Ranges.

Łazik południowyW
Łazik południowy

Łazik południowy – gatunek wymarłego ptaka z rodziny barglików (Acanthisittidae). Był nielotnym, nocnym endemitem wyspy Stephens Island. Wymarł na przełomie XIX i XX wieku. Łazik południowy jest uważany za jedyny znany gatunek wytępiony przez tylko jednego osobnika. Zgodnie z powszechnym przekazem cała populacja została zgładzona przez kota o imieniu Tibbles należącego do strażnika miejscowej latarni morskiej w 1894. Według innego źródła na wyspie było wiele zdziczałych kotów, a imię kota jest zmyślone. Znany również jako „strzyżyk ze Stephens Island”.

Łazik zaroślowyW
Łazik zaroślowy

Łazik zaroślowy – gatunek małego, wymarłego ptaka z rodziny barglików. Zasiedlał, zależnie od podgatunku, Północną lub Południową wyspę Nowej Zelandii.

Łuskówka (ptak)W
Łuskówka (ptak)

Łuskówka – gatunek wymarłego ptaka z rodziny łuszczakowatych (Fringillidae). Był jedynym przedstawicielem monotypowego rodzaju Chaunoproctus. Występował w Japonii. Zasiedlał lasy w pobliżu wybrzeża. Wydaje się prawdopodobne, że jego wyginięcie mogło spowodować wylesianie wyspy i wprowadzenie kotów i szczurów.

Moho (rodzaj ptaków)W
Moho (rodzaj ptaków)

Moho – wymarły rodzaj ptaka z rodziny reliktowców (Mohoidae).

Muszarka rdzawopierśnaW
Muszarka rdzawopierśna

Muszarka rdzawopierśna – gatunek małego ptaka z rodziny monarek (Monarchidae). Występował endemicznie na wyspie Guam. Ostatni znany osobnik padł w maju 1984 z nieznanych przyczyn.

Pacyficzka aksamitnaW
Pacyficzka aksamitna

Pacyficzka aksamitna – gatunek średniej wielkości ptaka z rodziny monarek (Monarchidae). Zamieszkiwał endemicznie wyspę Maupiti. Jedyny okaz pozyskano w 1823, prawdopodobnie wymarł wkrótce potem, gdyż nie był już więcej odnotowany.

Pacyficzka okopconaW
Pacyficzka okopcona

Pacyficzka okopcona – gatunek małego ptaka z rodziny monarek (Monarchidae). Zasiedlał niezamieszkaną wyspę Eiao w Polinezji Francuskiej. Uznany za wymarły.

Rdzawka południowaW
Rdzawka południowa

Rdzawka południowa – gatunek wymarłego ptaka z rodziny wilg (Oriolidae), endemicznego dla Wyspy Południowej na Nowej Zelandii. To jeden z 58 gatunków nowozelandzkich ptaków, które wyginęły po tym, jak w XIII wieku ludzie przybyli na te wyspy.

Rdzawka północnaW
Rdzawka północna

Rdzawka północna – gatunek średniej wielkości ptaka z rodziny wilgowatych (Oriolidae), podrodziny rdzawek (Turnagrinae). Występował na nowozelandzkiej Wyspie Północnej. Ostatni okaz odłowiono, zależnie od źródła, w 1887 lub 1902.

Reliktowiec dużyW
Reliktowiec duży

Reliktowiec duży – gatunek średniej wielkości ptaka z rodziny reliktowców (Mohoidae). Występował endemicznie na hawajskich wyspach Maui i Molokaʻi. Ostatni raz odnotowany w 1981, uznany za wymarły.

Reliktowiec górskiW
Reliktowiec górski

Reliktowiec górski w jęz. hawajskim Hawaiʻi ʻŌʻō lub ʻŌʻō – gatunek wymarłego ptaka z rodziny reliktowców (Mohoidae), wcześniej zaliczany do miodojadów (Meliphagidae). Występował endemicznie na Hawajach.

Reliktowiec małyW
Reliktowiec mały

Reliktowiec mały w jęz. hawajskim Kauaʻi ʻŌʻō lub ʻOʻoʻaʻa – gatunek wymarłego ptaka z rodziny reliktowców (Mohoidae), wcześniej zaliczany do miodojadów (Meliphagidae). Występował endemicznie na Hawajach.

ResoviaornisW
Resoviaornis

Resoviaornis – rodzaj niewielkiego ptaka wróblowego żyjącego we wczesnym oligocenie, około 29 mln lat temu, w Europie.

Skworczyk kruczyW
Skworczyk kruczy

Skworczyk kruczy – gatunek średniej wielkości ptaka z rodziny szpakowatych. Występował na wyspie Kosrae. Znany współcześnie z pięciu okazów muzealnych pozyskanych w grudniu 1827, uznany za wymarłego.

Skworczyk ogorzałyW
Skworczyk ogorzały

Skworczyk ogorzały – gatunek średniej wielkości ptaka z rodziny szpakowatych (Sturnidae). Występował na dwóch australijskich wyspach: Lord Howe i Norfolk. Odnotowany po raz ostatni w 1923.

Skworczyk wulkanicznyW
Skworczyk wulkaniczny

Skworczyk wulkaniczny – gatunek średniej wielkości ptaka z rodziny szpakowatych (Sturnidae). Znany wyłącznie z wyspy Raiatea. Został odkryty w 1774, nie był już później notowany. Wymarły.

Szlarnik wyspowyW
Szlarnik wyspowy

Szlarnik wyspowy – gatunek małego ptaka z rodziny szlarników (Zosteropidae). Występował endemicznie na australijskiej wyspie Lord Howe. Wymarł po 1918.

Szlarnik złotobrewyW
Szlarnik złotobrewy

Szlarnik złotobrewy – gatunek małego ptaka z rodziny szlarników (Zosteropidae). Występował endemicznie na Mary Anne Island (Seszele), być może również na kilku pobliskich wyspach. Wymarł najprawdopodobniej pod koniec XIX wieku.

Szmaragdowiec żółtookiW
Szmaragdowiec żółtooki

Szmaragdowiec żółtooki – gatunek średniej wielkości ptaka z rodziny miodojadów (Meliphagidae). Występował na Wyspach Chatham. Wymarły; ostatni raz odnotowany w 1906.

Szpak maskareńskiW
Szpak maskareński

Szpak maskareński – gatunek wymarłego ptaka z rodziny szpakowatych (Sturnidae), endemicznego dla maskareńskiej wyspy Rodrigues. Najbliżej spokrewnionymi z nim gatunkami były: szpak reunioński i Cryptopsar ischyrhynchus; wszystkie zdają się pochodzić z Azji Południowo-Wschodniej. O szpaku maskareńskim wspominał jedynie francuski żeglarz Julien Tafforet, który przebywał na wyspie od 1725 do 1726. Tafforet obserwował te ptaki na przybrzeżnej wysepce Île Gombrani. Szczątki subfosylne odnalezione na samej wyspie Rodrigues i opisane w 1879 przypisano ptakom opisanym przez Tafforeta. W XIX wieku pojawiły się liczne niejasności związane z samym ptakiem i jego pozycją systematyczną.

Szpak reuniońskiW
Szpak reunioński

Szpak reunioński – gatunek wymarłego ptaka z rodziny szpakowatych (Sturnidae). Występował na wyspie Reunion, wymarł w latach 50. XIX wieku. Prawdopodobnie wywodzi się z południowo-wschodniej Azji. Pierwsze informacje o szpaku reuniońskim pochodzą z XVII wieku i długo uważano go za spokrewnionego z dudkami, skąd wzięła się jedna z jego angielskich nazw. Przez wiele lat systematycy mieli wątpliwości w kwestii pozycji systematycznej tego gatunku, rozwiane ostatecznie przez badania DNA.

Trzciniak słowiczyW
Trzciniak słowiczy

Trzciniak słowiczy – gatunek małego ptaka z rodziny trzciniaków (Acrocephalidae). Występował na wyspie Guam. Choć w 1967 miał być jeszcze pospolity, liczebność gwałtownie zmalała, a w 1969 był obserwowany po raz ostatni. Gatunek uznany za wymarły.

Wilgowron cienkodziobyW
Wilgowron cienkodzioby

Wilgowron cienkodzioby – gatunek wymarłego ptaka z rodziny kacykowatych (Icteridae). Występował endemicznie w Meksyku. Ostatni raz odnotowany w 1910, wymarły.

Xenicus yaldwyniW
Xenicus yaldwyni

Xenicus yaldwyni – gatunek ptaka z endemicznej nowozelandzkiej rodziny barglików (Acanthisittidae). Przy masie mogącej przekraczać 50 g był najcięższym przedstawicielem rodziny. Prawdopodobnie nielotny, wymarł krótko po niezamierzonej introdukcji szczura polinezyjskiego.