
Kot abisyński – rasa kota zaakceptowana przez FIFe

Amerykański curl długowłosy – rasa kota pochodząca ze Stanów Zjednoczonych. Pierwsze doniesienia o tej rasie pochodzą z 1981 roku. Koty te wyróżniają wywinięte do tyłu uszy.

Kot amerykański krótkowłosy – naturalna rasa kota wywodząca się z Ameryki Północnej. Jej przedstawiciele charakteryzują się masywną, silną sylwetką, grubą i gęstą sierścią, a także przyjacielskim usposobieniem. Popularność rasa ta zyskała dopiero po II wojnie światowej. Koty te są hodowane najczęściej w Stanach Zjednoczonych oraz Japonii, natomiast znacznie rzadziej w Europie ze względu na obecność tutejszych krewniaków.

Angora turecka – rasa kota, która trafiła do Europy Zachodniej poprzez USA w drugiej połowie XX wieku, wcześniej rasa znana była w Turcji.

Ashera – zastrzeżona nazwa, pod którą firma Lifestyle Pets sprzedawała stworzoną przez siebie odmianę krzyżową kotów. Ashery powstały przez skrzyżowanie kota domowego z afrykańskim serwalem. W programie hodowlanym miano użyć również kota bengalskiego – hybrydę kota domowego z dzikim kotem bengalskim pochodzącym z południowo-wschodniej Azji.

Australijski mist – rasa kota domowego wyhodowana w Australii.

Kot brytyjski długowłosy – długowłosa rasa kota wyhodowana z połączenia kota brytyjskiego krótkowłosego z kotem perskim.
Kot brytyjski krótkowłosy – rasa kota, której początki wywodzą od kotów sprowadzonych na Wyspy Brytyjskie przez legiony rzymskie, wykorzystujące je do walki ze szczurami. Legendy tej nie udało się jednak udowodnić. Faktem jest, że rasa wywodzi się od kotów domowych zamieszkujących Wielką Brytanię. Na skutek II wojny światowej istnienie tej rasy zostało zagrożone. W latach 50. XX wieku hodowcy, przy pomocy krzyżowania z persem niebieskim, wzmocnili populację i poprawili cechy rasy.

Kot balijski – rasa kota, pochodząca ze Stanów Zjednoczonych, powstała przez przypadek, najprawdopodobniej w wyniku mutacji w miotach kotów syjamskich, od których odróżnia je półdługowłosa sierść. Przedstawiciele tej rasy charakteryzują się zamiłowaniem do zabaw oraz przywiązaniem do właściciela. Ich nazwa pochodzi od tancerek z indonezyjskiej wyspy Bali, które poruszają się równie płynnie i wdzięcznie jak te koty.

Kot bengalski, bengal, leopardeta – rasa kota pochodząca ze Stanów Zjednoczonych, powstała w wyniku skrzyżowania kotka bengalskiego z kotem domowym. Jest zaliczana do grupy kotów orientalnych.

Kot birmański – rasa kota należąca do ras półdługowłosych, uznanych przez FIFe.

Chausie jest hybrydą nierasowego kota domowego z dzikim kotem błotnym żyjącym w azjatyckiej dżungli.

Cymric – rasa kota powstała w Kanadzie lub USA. Istnienie długowłosych Manksów nie od razu zostało zaakceptowane.

Koty egejskie – naturalnie występująca rasą kota pochodząca z greckich Cyklad. Rozwój tej rasy rozpoczęto się na początku lat 90. przez greckich hodowców. Rasa jest uważana za jedyną naturalną grecką rasę kotów, obecnie występującą powszechnie w Grecji.

Kot egipski mau – rasa kota wyhodowana w latach 50., prawdopodobnie w Egipcie. Mau znaczy w języku średnioegipskim "kot". Jest to jedna z niewielu naturalnie cętkowanych ras kotów. Cętki znajdują się nie tylko na futrze, lecz także na skórze.
Kot egzotyczny, kot egzotyczny krótkowłosy – współczesna, sztucznie wyhodowana rasa kota pochodząca ze Stanów Zjednoczonych, powstała przez skrzyżowanie amerykańskiego kota krótkowłosego z kotem perskim. Fikcyjnym przedstawicielem tej rasy jest Garfield – bohater wielu komiksów i filmów animowanych.

Kot europejski krótkowłosy – naturalna, stosunkowo niedawno uznana rasa kota. Uznanie rasy nastąpiło ze względu na konieczność ochrony pierwotnych genów kotów występujących od wieków na terenie Europy.

Himalayan (USA) lub Colourpoint – rasa kota powstała w wyniku krzyżowania kotów perskich z kotami syjamskimi.

Kot jawajski (Mandaryn) – rasa kotów powstała w wyniku skrzyżowania kota balijskiego i krótkowłosego kota orientalnego. Rezultatem krzyżówki jest zwierzę przypominające kota balijskiego, ale o jednolitej barwie sierści. Jako że przodkiem zwierzęcia jest kot balijski, nadano mu nazwę wyspy sąsiadującej z Bali – Jawy.

Chartreux – rasa kota pochodząca z Francji. Możliwe, że był najbardziej powszechną rasą we Francji.
Korat – rasa kota. W swojej ojczyźnie Tajlandii, jest nazywany Si-Sawat i uważany za szczęśliwy znak.

Maine coon, mainkun – rasa kota pochodząca z Ameryki Północnej. Koty rasy maine coon wyróżnia wielkość, inteligencja i żywiołowość.

Munchkin – rasa kota posiadająca wyjątkowo krótkie kończyny. Efekt ten jest wywołany mutacją powodującą achondroplazję lub hipochondroplazję. Rasa powstała w 1983 roku w Luizjanie.

Nebelung – półdługowłosa odmiana rasy rosyjski niebieski.

Neva Masquerade – rasa kota domowego, zaliczana do ras półdługowłosych, pochodząca z Rosji. Uznana przez FIFe w 2008.
Kot norweski leśny – naturalna rasa kota przystosowana do życia w chłodnym klimacie.

Ocicat – rasa kota.

Ojos Azules - stosunkowo nowa rasa kota charakteryzująca się ciemnymi, niebieskimi oczami.

Kot orientalny – rasa kota należąca do tej samej grupy co kot syjamski, o smukłej budowie ciała, giętkim grzbiecie, klinowatej głowie i skośnych oczach. Różnica polega jedynie na umaszczeniu. Koty syjamskie mają charakterystyczne umaszczenie, zaś orientalne występują w około czterdziestu odmianach.

Kot perski – stara rasa kota, zaliczana do grupy długowłosych. W Europie pojawiła się w XVII wieku.

Ragdoll – rasa kota zaliczana do kotów półdługowłosych. Nazwa rasy wynika z opinii, według której gdy ragdolla weźmie się na ręce, kot odpręża się, rozluźnia mięśnie i staje się uległy w stopniu przewyższającym inne rasy kotów. W celu popularyzacji rasy rozpowszechniano też mit o rzekomej odporności ragdolli na ból. Z doświadczenia jednak wynika, że koty tej rasy nie są odporne na ból. Ich łagodny charakter powoduje, że kot prędzej się odsunie niż zaatakuje.

Kot rosyjski niebieski – rasa kota z IV kategorii Fédération Internationale Féline, pochodząca z zachodniej Rosji. Znany także jako kot archangielski lub kot maltański. Jest rasą naturalną.

Savannah – rasa kotów domowych powstała w wyniku skrzyżowania kota domowego z afrykańskim serwalem. Rasa uznana w pełni przez TICA . TICA jest na chwilę obecną jedyną, międzynarodową organizacją felinologiczną, która ustanowiła standard tej rasy i w pełni ją uznaje.

Serengeti – rasa kota wyhodowana w wyniku krzyżowania kota bengalskiego i orientalnego. Koty Serengeti zostały uznane jako odrębna rasa przez TICA.

Kot singapurski – jedna z najmniejszych ras kota, ceniona za duże oczy i uszy oraz krótkie futro z wyraźnym tickingiem. Za rok powstania rasy uznaje się 1975, kiedy Tommy Meadow zabrał ze sobą 3 kocięta z Singapuru do Stanów Zjednoczonych. Koty te stały się bazą hodowlaną dla nowej rasy. Ich nazwa pochodzi od nazwy miasta Singapur w języku malajskim (Singapura), która oznacza Miasto Lwa.
Kot snowshoe – amerykańska rasa krótkowłosych kotów o charakterystycznych białych skarpetkach, powstała z krzyżowania kotów amerykańskich krótkowłosych i syjamów. Rasa ta jest rzadko spotykana na wystawach, nawet w swojej ojczyźnie. Mimo tego rasa snowshoe została uznana przez wiele stowarzyszeń, szczególnie przez TICA.

Kot Sokoke – rasa kota.

Kot somalijski – rasa kota domowego.

Kot syberyjski – rasa kota, zaliczana do ras półdługowłosych, pochodząca z Syberii. Zarejestrowana w FIFe dopiero w 1998 roku. Panuje przekonanie, że koty tej rasy nie uczulają ludzi tak jak koty innych ras, ponieważ ich ślina zawiera mniej białka fel d1.

Kot syjamski – jedna z najstarszych i najdłużej znanych ras kota.

Kot tonkijski, kot tonkiński – rasa kota.
Toyger – rasa kotów będąca wynikiem krzyżówki krótkowłosych pręgowanych kotów domowych i kotów bengalskich, aby ubarwieniem przypominały tygrysy. Rasę zapoczątkowała Judy Sugden; oświadczyła, że celem wyhodowania tej rasy było zachęcenie ludzi do zainteresowania się losem tygrysów żyjących na wolności. Zostały uznane za „Wyłącznie zarejestrowane” przez TICA na początku lat dziewięćdziesiątych i w 2007 została zaakceptowana jako pełna rasa. W Stanach Zjednoczonych jest około dwudziestu hodowców tej rasy i piętnastu lub więcej w reszcie świata.

Turecki van – rasa kota pochodząca od kotów z rejonu jeziora Wan we wschodniej części państwa tureckiego - Wschodniej Anatolii. Nazywane są w języku tureckim "wan kedisi", w języku ormianskim "wana katu", a w języku kurdyjskim "piszyka wane" ). Jeden z niewielu kotów, które wychowane w pobliżu wody potrafią i lubią pływać. Za odrębną rasę został oficjalnie uznany w 1969 roku.

York Chocolate – rasa kota półdługowłosego pochodząca ze Stanów Zjednoczonych.